BiznesINFO.pl
Ważne zmiany dla miłośników e-papierosów już obowiązują

Obraz haiberliu z Pixabay

Nowe przepisy obowiązują już od tego miesiąca. Olbrzymie zmiany dla palaczy i to pierwsze z wielu

28 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Być może nie wszyscy wiedzą, ale w tym miesiącu weszły w życie nowe przepisy dotyczące wyrobów tytoniowych. Zakładają one, że przeznaczone do sprzedaży wyroby nowatorskie, tzw. podgrzewacze tytoniu, a także płyny do e-papierosów muszą być oznaczone banderolami. Ministerstwo Finansów podkreśla, że zmiany mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa palaczom, a zarazem są pierwszym krokiem w kierunku ochrony legalnego biznesu przed nieuczciwą konkurencją. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od maja płyny do e-papierosów czy podgrzewacze tytoniu muszą być oznaczone banderolami

  • Dlaczego zmiany te wpłyną na bezpieczeństwo palaczy

  • Który kraj chce wprowadzić zakaz palenia dla osób, które wkrótce wkrocza w dorosłość

Ważne zmiany dla miłośników e-papierosów

W ostatnich tygodniach pojawiały się liczne komunikaty, które powinny zainteresować palaczy. Głośno było o pomysłach poszczególnych państw, które zastanawiają się co zrobić, by uwolnić od nałogu swoich rodaków. Najdalej posunęła się pod tym względem Nowa Zelandia, która chce ten cel osiągnąć już w najbliższych pięciu latach i w związku z tym planuje wprowadzenie zakazu palenia papierosów osobom urodzonym po 2004 roku, czyli osobom, które w przyszłym roku osiągną pełnoletność. 

Ale ważne zmiany dotyczące palaczy także i u nas, choć - póki co - nie tak radykalne. Być może nie wszyscy wiedzą, ale wraz z początkiem maja weszły w życie nowe przepisy dotyczące wyrobów tytoniowych. Zakładają one, że przeznaczone do sprzedaży wyroby nowatorskie, tzw. podgrzewacze tytoniu, a także płyny do e-papierosów muszą być oznaczone banderolami. 

Niewiele brakowało, a niedługo obchodzilibyśmy pierwszą rocznicę wprowadzenia tego obowiązku, gdyż jak przypomina Interia.pl, obowiązek oznaczania banderolami miał wejść w życie 1 lipca zeszłego roku wraz z wprowadzeniem akcyzy na płyny do e-papierosów i wkłady do podgrzewaczy. W ostatniej chwili Ministerstwo Finansów zdecydowało jednak o czasowym zawieszeniu zmian. 

Sprzedawcy e-papierosów, a także wyrobów nowatorskich wprowadzonych do obrotu do końca ubiegłego roku, jak przypomina portal, dostali czas na ich wyprzedaż bez oznaczenia do końca kwietnia tego roku. 

Obowiązek oznaczania wspomnianych produktów banderolami, który obowiązuje już od niemal miesiąca to istotna wiadomość dla palaczy, gdyż dzięki temu mogą odróżnić wyroby legalne od tych pochodzących np. z przemytu.

Na kwestię bezpieczeństwa konsumentów zwraca uwagę wiceminister finansów Jan Sarnowski, który podkreśla, że banderola daje “pewność, że produkt, który kupują nie jest podróbką o nieznanym składzie”.

Cytowany przez Interię wiceszef resortu finansów podkreśla także, że nowe przepisy to “krok w kierunku lepszej ochrony legalnego biznesu - wytwórców liquidów do e-papierosów i produktów nowatorskich - przed nieuczciwą konkurencją”.

Rusza Forum Akcyzowe

Rynek e-papierosów i wyrobów tytoniowych, a także wyrobów nowatorskich ma być tematem pierwszego spotkania tzw. Forum Akcyzowego, które rozpocznie się 29 czerwca br.

Forum Akcyzowe, jak podaje w komunikacie Ministerstwo Finansów, to zespół opiniodawczo-doradczym przy ministrze finansów, funduszy i polityki regionalnej, powołanym na podstawie zarządzenia z 14 maja br. Do udziału w pracach gremium resort zaprasza wszystkie podmioty zainteresowane dialogiem. Zgłoszenia można przesyłać do 18 czerwca br. 

Z powodu pandemii pierwsze posiedzenie Forum Akcyzowego ma odbyć się drogą online.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

lato

Polska i świat

Trendy w technologii – nowości nadchodzącego sezonu

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i świat

Konsekwencje pomysłu Dudy mogą być opłakane. Na emeryturze będziesz głodował

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska i świat

Ceny gazu szybują do góry. Najgorzej odczują to przedsiębiorcy

Czytaj więcej >
Biznesinfo

Polska i świat

Rząd nadal majstruje przy fotowoltaice. Chce jednak zachować opusty, ale pod pewnym warunkiem

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Składki ZUS pójdą do góry. Za wyższe pensje minimalne zapłacą młode firmy

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Ruda Śląska: Sprzedaż alkoholu w nocy zakazana w kolejnym mieście. Od wczoraj procentów nie kupisz

Czytaj więcej >