Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowe przepisy obowiązują już od tego miesiąca. Olbrzymie zmiany dla palaczy i to pierwsze z wielu
Radosław Święcki
Radosław Święcki 28.05.2021 02:00

Nowe przepisy obowiązują już od tego miesiąca. Olbrzymie zmiany dla palaczy i to pierwsze z wielu

Ważne zmiany dla miłośników e-papierosów już obowiązują
Obraz haiberliu z Pixabay

Być może nie wszyscy wiedzą, ale w tym miesiącu weszły w życie nowe przepisy dotyczące wyrobów tytoniowych. Zakładają one, że przeznaczone do sprzedaży wyroby nowatorskie, tzw. podgrzewacze tytoniu, a także płyny do e-papierosów muszą być oznaczone banderolami. Ministerstwo Finansów podkreśla, że zmiany mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa palaczom, a zarazem są pierwszym krokiem w kierunku ochrony legalnego biznesu przed nieuczciwą konkurencją. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od maja płyny do e-papierosów czy podgrzewacze tytoniu muszą być oznaczone banderolami

  • Dlaczego zmiany te wpłyną na bezpieczeństwo palaczy

  • Który kraj chce wprowadzić zakaz palenia dla osób, które wkrótce wkrocza w dorosłość

Ważne zmiany dla miłośników e-papierosów

W ostatnich tygodniach pojawiały się liczne komunikaty, które powinny zainteresować palaczy. Głośno było o pomysłach poszczególnych państw, które zastanawiają się co zrobić, by uwolnić od nałogu swoich rodaków. Najdalej posunęła się pod tym względem Nowa Zelandia, która chce ten cel osiągnąć już w najbliższych pięciu latach i w związku z tym planuje wprowadzenie zakazu palenia papierosów osobom urodzonym po 2004 roku, czyli osobom, które w przyszłym roku osiągną pełnoletność. 

Ale ważne zmiany dotyczące palaczy także i u nas, choć - póki co - nie tak radykalne. Być może nie wszyscy wiedzą, ale wraz z początkiem maja weszły w życie nowe przepisy dotyczące wyrobów tytoniowych. Zakładają one, że przeznaczone do sprzedaży wyroby nowatorskie, tzw. podgrzewacze tytoniu, a także płyny do e-papierosów muszą być oznaczone banderolami. 

Niewiele brakowało, a niedługo obchodzilibyśmy pierwszą rocznicę wprowadzenia tego obowiązku, gdyż jak przypomina Interia.pl, obowiązek oznaczania banderolami miał wejść w życie 1 lipca zeszłego roku wraz z wprowadzeniem akcyzy na płyny do e-papierosów i wkłady do podgrzewaczy. W ostatniej chwili Ministerstwo Finansów zdecydowało jednak o czasowym zawieszeniu zmian. 

Sprzedawcy e-papierosów, a także wyrobów nowatorskich wprowadzonych do obrotu do końca ubiegłego roku, jak przypomina portal, dostali czas na ich wyprzedaż bez oznaczenia do końca kwietnia tego roku. 

Obowiązek oznaczania wspomnianych produktów banderolami, który obowiązuje już od niemal miesiąca to istotna wiadomość dla palaczy, gdyż dzięki temu mogą odróżnić wyroby legalne od tych pochodzących np. z przemytu.

Na kwestię bezpieczeństwa konsumentów zwraca uwagę wiceminister finansów Jan Sarnowski, który podkreśla, że banderola daje “pewność, że produkt, który kupują nie jest podróbką o nieznanym składzie”.

Cytowany przez Interię wiceszef resortu finansów podkreśla także, że nowe przepisy to “krok w kierunku lepszej ochrony legalnego biznesu - wytwórców liquidów do e-papierosów i produktów nowatorskich - przed nieuczciwą konkurencją”.

Rusza Forum Akcyzowe

Rynek e-papierosów i wyrobów tytoniowych, a także wyrobów nowatorskich ma być tematem pierwszego spotkania tzw. Forum Akcyzowego, które rozpocznie się 29 czerwca br.

Forum Akcyzowe, jak podaje w komunikacie Ministerstwo Finansów, to zespół opiniodawczo-doradczym przy ministrze finansów, funduszy i polityki regionalnej, powołanym na podstawie zarządzenia z 14 maja br. Do udziału w pracach gremium resort zaprasza wszystkie podmioty zainteresowane dialogiem. Zgłoszenia można przesyłać do 18 czerwca br. 

Z powodu pandemii pierwsze posiedzenie Forum Akcyzowego ma odbyć się drogą online.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: papierosy