Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowe limity płatności gotówką. Powyżej tej kwoty już nie zapłacisz w ten sposób
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 30.01.2024 18:59

Nowe limity płatności gotówką. Powyżej tej kwoty już nie zapłacisz w ten sposób

karta płatnicza
Pixabay/Anna Sulencka

Unia Europejska planuje stanowczo ograniczyć możliwości płatności gotówkowych. Nowe przepisy mają za zadanie przeciwdziałać finansowaniu terroryzmu, omijaniu sankcji czy praniu brudnych pieniędzy. Znamy konkretną kwotę.

Polacy nie lubią gotówki?

Obecnie płatności bezgotówkowe przy pomocy karty czy telefonu cieszą się w Polsce dużą sympatią. Według raportu PolCard from Fiserv ”Preferencje płatnicze Polaków”, na który powołuje się serwis wnp.pl, już niemal 75% z nas regularnie korzysta z tej formy płatności

Czy to kolejny powód, dla całkowitego zlikwidowania gotówki? Obecnie w Polsce żaden limit płatności gotówką nie obowiązuje osób prywatnych, a dla przedsiębiorców jest to 15 tysięcy złotych brutto.
 

Niższy VAT dla jednej branży. Premier Tusk oficjalnie potwierdził

Limit płatności w całej Unii Europejskiej

Unia Europejska ma jasny plan temacie przyszłości płatności gotówkowych. Planowany limit ma obowiązywać we wszystkich państwach członkowskich — z możliwością dodatkowego obniżenia przez rząd danego kraju. Zgodnie ze wstępnym porozumieniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE, mówi się o kwocie 10 tysięcy euro. Planowane jest również wprowadzenie weryfikowania tożsamości, m.in. przy zakupie luksusowego samochodu lub biżuterii, przy transakcji na więcej niż 3 tysiące euro.
 

”Gotówka musi być w obiegu”

W trakcie programu ”Gość Radia ZET” do całej sprawy ustosunkował się poseł Polski 2050, Ryszard Petru. W swojej wypowiedzi zapewnił, że chociaż ograniczenia są konieczne, by nie wspierać szarej strefy, ”gotówka musi być w obiegu”. Dodał, że nie odrzuca możliwości, że w przyszłości gotówka przestanie funkcjonować na rynku w sposób naturalny, ponieważ ”ludzie nie będą jej chcieli”.

Nie zapowiada się jednak na to, by szybko miało do tego dojść, a zgodnie ze słowami Ryszarda Petru, rząd nie zamierza zwalczać gotówki.

źródło: interiaBIZNES