Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowe, bardzo ważne informacje dotyczące 14. emerytury. Komunikat ZUS
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 30.08.2023 18:34

Nowe, bardzo ważne informacje dotyczące 14. emerytury. Komunikat ZUS

pieniądze
BiznesInfo

W obliczu dynamicznych zmian demograficznych i wyzwań związanych ze starzejącym się społeczeństwem, wiele krajów szuka innowacyjnych rozwiązań, których celem jest finansowe zabezpieczenie seniorów. Rozwiązań, które zapewnią godne życie oraz ochronią przez ubóstwem. W Polsce, jednym z nich jest tzw. czternasta emerytura, o której słyszał prawdopodobnie każdy dorosły Polak. W ostatnim czasie w programie zostało wprowadzonych kilka istotnych zmian. Szczegóły poniżej.

Przelewy już we wrześniu

We wrześniu emeryci i renciści mogą spodziewać się na swoich kontach bankowych wyższych niż zwykle przelewów. Oprócz świadczenia podstawowego otrzymają również kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. czternastą emeryturę (czternastkę) - poinformował ZUS.

Wysokość czternastki w 2023 roku

Czternasta emerytura w obecnym roku została ustalona na poziomie 2650 zł brutto i przysługuje osobom, których główne świadczenie (emerytura lub renta) wynosi mniej niż 2900 zł brutto

Pierwsze wypłaty świadczenia będą miały miejsce już 1 września. Kolejne są zaplanowane na 5, 6, 10, 15, 20 i 25 września.

Nie martw sie o formalności

ZUS informuje, że czternastki zostaną wypłacone w terminach wypłat emerytur lub rent. Oznacza to, że jeśli ktoś otrzymuje swoje świadczenie 10 czy 20 września, to również w tym terminie ZUS przeleje czternastą emeryturę. Aby otrzymać czternastkę nie trzeba składać wniosku – ZUS wypłaci pieniądze z urzędu.