Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowa benzyna na stacjach paliw już od 1 stycznia. Niektórzy właściciele aut mogą mieć spory problem
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 28.11.2023 10:33

Nowa benzyna na stacjach paliw już od 1 stycznia. Niektórzy właściciele aut mogą mieć spory problem

Tankowanie
Pixabay

Już od stycznia na polskich stacjach pojawi się nowa benzyna E10, która zastąpi popularną 95. Okazuje się, że nie każde auto będzie można nią zatankować. Czy będzie droższa od obecnej “dziewięćdziesiątki  piątki”?

Od stycznia na stacjach nowa benzyna

1 stycznia 2024 roku na stacjach paliw w Polsce pojawi się nowa benzyna E10, która zastąpi paliwo Pb95. Prace nad tą zmianą trwają już od 2019 roku. To konieczność wynikająca z unijnych regulacji zakładających osiągnięcie 14 proc. zużycia w transporcie paliw pochodzących z surowców odnawialnych.

Benzyna E10 zawiera 10 proc. udziału biokomponentów. Na stronie Polskiej Izby Paliw Płynnych możemy przeczytać, że może to wpłynąć na większe spalanie, ale ma emitować mniej zanieczyszczeń.

Duże zniżki dla seniorów w znanym markecie. Wiemy, co trzeba zrobić

Nowa benzyna E10 nie dla każdego auta

Okazuje się, że nie wszystkie auta będzie można tankować nową benzyną. Problem mogą mieć właściciele starszych pojazdów. Pod koniec listopada Ministerstwo Klimatu i Środowiska ma opublikować specjalną stronę, na której będzie można sprawdzić, czy nasz samochód jest przystosowany do paliwa E10. Odpowiedź uzyskamy po podaniu marki naszego pojazdu, modelu oraz rocznika.

Co z ceną nowej benzyny?

Wiele osób z pewnością zastanawia się, ile będzie kosztowała nowa benzyna. Dr Jakub Bogucki w odpowiedzi na pytanie redakcji portalu Interia Biznes zaznaczył, że nie czekają nas podwyżki cen, bo benzyna E10 ma spełniać funkcję zwykłej benzyny na polskich stacjach, więc jej cena również będzie na podobnym poziomie. Warto dodać, że obecnie E10 jest dostępna w 18 krajach Unii Europejskiej.

Tagi: Paliwo