Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wielu właścicieli psów popełnia ten błąd. Grozi nawet 1000 zł grzywny
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 26.11.2023 15:21

Wielu właścicieli psów popełnia ten błąd. Grozi nawet 1000 zł grzywny

pieniądze, rachunek
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wielu właścicieli psów nawet nie zdaje sobie sprawy, że wybierając się ze swoim czworonogiem na spacer i prowadząc go na smyczy, mogą otrzymać wysoki mandat – oczywiście tylko wtedy, jeśli popełnią pewien błąd. Nieraz możemy coś takiego zaobserwować w pobliżu sklepów.

Wielu właścicieli psów popełnia ten błąd. Nawet nie zdają sobie z tego sprawy

Zapewne większości z nas zdarzyło się już zaobserwować taką sytuację: osoba z psem podchodzi do sklepowych drzwi i pozostawia swojego czworonoga przywiązanego do stojaka na rowery czy innego słupka. Portal eska.pl zwraca uwagę, że za taką praktykę funkcjonariusze straży miejskiej lub policji mogą wystawić mandat w wys. 250 zł, powołując się na przepisy o wyprowadzaniu psa bez smyczy. Na tym się jednak nie kończy.

Tyle mają wynieść emerytury w 2024 roku. Wiadomo, o ile wzrosną. Mamy konkretne kwoty Polacy czekają na decyzję Sejmu. Bez niej ceny mogą wzrosnąć nawet o 70 proc.

Zostawiasz psa pod sklepem? Grozi nawet 1000 zł grzywny

Okazuje się, że jeśli pies zostaje uwiązany pod sklepem i pozostaje bez opieki swojego właściciela, to oznacza to złamanie art. 77 Kodeksu wykroczeń. A tu przepisy okazują się znacznie surowsze: “Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany”.

Kara może być bardziej dotkliwa wobec posiadaczy psów rasy uważanej w Polsce za agresywną i niebezpieczną. Interia Biznes wymienia tu buldogi amerykańskie, dobermany, pitbulle, rottweilery, owczarki kaukaskie czy dogi argentyńskie. Paragraf drugi wspomnianego wyżej art. 77 informuje, że “Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany”.

Liczy się dobro zwierzęcia

Przepisy – rzecz jasna – trzeba respektować, ale przy omawianym temacie warto mieć na uwadze przede wszystkim dobro swojego czworonoga. Pozostawienie psa bez opieki, w miejscu ruchliwym i pełnym bodźców, może negatywnie wpłynąć na jego psychikę.