BiznesINFO.pl
Odkrycie w Norwegii

domena publiczna

Norwegia zamierza ograniczyć eksport energii. Dla Europy to fatalne wieści

9 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Norwegia z dużym prawdopodobieństwem ograniczy eksport energii elektrycznej produkowanej z wykorzystaniem wody. Taki krok oznaczałby dodatkowy problem dla Europy, która już teraz zmaga się z niedoborami energii wywołanymi przez Rosję.

Z powodu wyjątkowo małej liczby opadów i suszy, która nawiedziła w tym roku południową część Norwegii, Oslo rozważa ograniczenie eksportu energii elektrycznej. Większość energii produkowanej w Norwegii pochodzi z elektrowni wodnych, gdzie wykorzystuje się energię wytworzoną przez naturalny spadek wody.

Skandynawski kraj nie tylko jest w stanie zaspokoić w ten sposób popyt wewnętrzny na prąd, ale nadmiar energii eksportuje za granicę.

Europa będzie w tarapatach bez norweskiego prądu

O planach rządu w Oslo donosi Bloomberg, norweskie zbiorniki wodne na południu kraju są wypełnione poniżej 50 proc., co oznacza, że jest to zdecydowanie poniżej średniej w latach ubiegłych.

Norwegia, która nie jest członkiem Unii Europejskiej jest jednak członkiem jednolitego europejskiego rynku energii i nie może przez dłuższy czas blokować eksportu energii do innych krajów. Dlatego też możliwe jest, że Norwegia w związku z suszą wprowadzi stan wyjątkowy, który pozwoli jej na zaspokojenie wewnętrznych potrzeb bez konieczności podwyżek cen dla swoich obywateli.

Brak dostaw z Norwegii przy ograniczonych możliwościach produkcyjnych krajów europejskich spowodowanych brakami paliw kopalnych pochodzącymi z Rosji stawia Europę przed kolejnym wielkim wyzwaniem.

Tagi:

ceny energii

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 08.06.2019. n/z Stos wegla przygotowany na sprzedaz.

Energetyka

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych sprowadza węgiel. Planowana dostawa w październiku

Czytaj więcej >
Materiał ilustracyjny

Energetyka

Wybuch w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Trzech rannych w ciężkim stanie

Czytaj więcej >
Domena publiczna

Energetyka

Rząd podał ile węgla trafi do Polski

Czytaj więcej >

Energetyka

Enea inwestuje. Nowe inwestycje pozwolą uzyskać dodatkowy milion ton węgla rocznie

Czytaj więcej >
Liczniki energii elektrycznej

Energetyka

Minister Moskwa: Planujemy dodatek energetyczny dla użytkowników pomp ciepła i klasycznych grzejników

Czytaj więcej >

Energetyka

Polska Grupa Energetyczna zapewniła sobie dostawy węgla na 2023 rok

Czytaj więcej >