Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niezwykłe odkrycie w polskiej wsi. Rolnik znalazł na polu skarb
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 19.07.2023 08:38

Niezwykłe odkrycie w polskiej wsi. Rolnik znalazł na polu skarb

pole-rolnik
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Lubelszczyzna, wieś Zaniówka. To tu pewien rolnik wybrał się na poszukiwanie na swoim polu zagubionych części od maszyn rolniczych. Zamiast nich znalazł jednak skarb liczący sobie 400 lat. Na miejsce odkrycia natychmiast wezwano specjalistów – informuje Interia Biznes.

Skarb z XVII wieku na Lubelszczyźnie

We wsi Zaniówka rolnik przeczesywał swoje pole z wykorzystaniem wykrywacza metali. Szukał zagubionych części od jednej ze swoich maszyn rolniczych. W taki sposób natrafił na skarb z XVII wieku – ceramiczny dzban wypełniony około tysiącem monet z okresu I Rzeczypospolitej. Na miejsce okrycia wezwano specjalistów.

Jest to skarb, na który składa się depozyt szelągów koronnych i litewskich z XVII wieku. Całość ma masę ok. 3 kg. Monety o różnym stopniu zachowania, oddzielone od zespołu zwartego w dzbanku, tworzą egzemplarze luźne (115 sztuk) oraz tzw. zlepieńce (monety zespolone po kilka sztuk wskutek procesów utleniania) – 62 sztuki – poinformował w marcu br. lubelski konserwator zabytków. Monety przekazano do działu archeologii Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.

Średnio 2381,68 zł miesięcznie. Specjalne świadczenie można pobierać przez rok

Skarb nie bez powodu znalazł się w ziemi

Na łamach Interii czytamy, że wewnątrz dzbana odnaleziono fragmenty tkaniny, która miała zabezpieczyć pieniądze. W XVII wieku Polska zmagała się z różnymi najeźdźcami, dlatego ukrycie monet w ziemi było jak najbardziej zasadne.

Przeróżne odkrycia na całym świecie

W zeszłym tygodniu mogliśmy usłyszeć o mieszkańcu stanu Kentucky w USA, który przekopywał swoją działkę i natrafił na 700 złotych monet pochodzących z okresu wojny secesyjnej (1861–1865). Pieniądze najprawdopodobniej miały zostać zakopane wskutek lęku przed ich zrabowaniem przez żołnierzy Konfederacji.

W maju przypadkowego odkrycia dokonał też turysta przebywający we Włoszech. Podczas spaceru po wykarczowanym lesie w nadmorskiej miejscowości Livorno mężczyzna zauważył wśród liści na ziemi błyszczące monety. Na miejsce znaleziska wezwano ekspertów – ci odszukali łącznie 175 sztuk środków płatniczych datowanych na okres Imperium Rzymskiego.