Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niemiecka prasa o sprawie “Patriotów”: antyniemieckość ważniejsza od bezpieczeństwa
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 26.11.2022 15:52

Niemiecka prasa o sprawie “Patriotów”: antyniemieckość ważniejsza od bezpieczeństwa

niemcy flaga chmury
domena publiczna

Po kontrpropozycji ministra obrony Mariusza Błaszczaka o przekazaniu wyrzutni Patriot na zachodnią Ukrainę, w niemieckich mediach rozgorzały komentarze na ten temat.

Deutsche Welle informuje o reakcjach niemieckiej prasy na odpowiedź polskiego ministra obrony ws. propozycji przekazania wyrzutni Patriot już po zaakceptowaniu niemieckiej oferty. Nie są one zbyt pozytywne.

“Frankfurter Allgmeine”: jasna wymówka

“Frankfurter Allgemeine Zeitung” wysuwa pytanie, czy Prawo i Sprawiedliwość taką polityką widzi wroga wyłącznie na wschodzie. Według autora FAZ, Nikolasa Busse, polska propozycja to “jasna wymówka”. Przekazanie wyrzutni na Ukrainę miałoby zająć więcej czasu i pozbawiłoby NATO broni, której nie ma zbyt dużo.

Dziennik przypomina również, że oferta niemiecka była uzasadniona. Celem bowiem było wzmocnienie wschodniej flanki NATO, a tym samym odstraszenie Moskwy.

“Süddeutsche Zeitung”: irytowanie Berlina

Z kolei “Süddeutsche Zeitung” na pierwszej stronie mówi o “irytowaniu Berlina przez Warszawę”. Według autorów tekstu jest to kolejna odsłona tarć między stolicami, przypominając m.in. o zarzucaniu Niemcom przez PiS niedostatecznego wsparcia Ukrainy w kontekście dostaw broni.

W artykule pojawia się również wypowiedź szefowej komisji obrony w Bundestagu, Agnes-Marie Strack-Zimmermann. Określiła ona sytuację jako “kuriozalną” i podkreśliła, że niemiecka oferta nie polegała na umieszczaniu Patriotów na Ukrainie.

“Die Welt”: nie jest to dobry styl

Przytaczany jest również artykuł z “Die Welt”, który określa całą sytuację jako “zły styl”. Gazeta przypomina, że najpierw zaskoczeniem było przyjęcie propozycji dot. Patriotów i Eurofighterów do obrony nieba przez Polaków. Dopiero potem pojawiła się kontrpropozycja.

Według “DW”, powody kontrpropozycji są dobre (bowiem Ukraina pilnie potrzebuje pomocy w zakresie obrony powietrznej) a historia polsko-niemiecka byłaby dobrym powodem do odrzucenia. Jednakże z niemieckiego punktu widzenia przyjęcie, a następnie “lepszy pomysł” Polaków nie jest w dobrym stylu.

Zdaniem autora, Philippa Fritza, Berlin ma do czynienia z krajem, dla którego antyniemieckie resentymenty są ważniejsze niż jedność sojuszu. Jednakże Niemcy nadal powinni starać się utrzymywać dobre relacje z Polską.

Tagi: Niemcy