BiznesINFO.pl
Niemcy praca godziny Polacy

WimKlerkx.nl CC0

Pracujemy tyle, co Niemcy 50 lat temu. Harujemy niemal najciężej w Europie

25 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Niemcy mają średnio 400 godzin pracy mniej niż Polacy. Ostatni raz przeciętny obywatel RFN pracował tyle samo co Polak w 1965 roku. Według statystyk jesteśmy w czołówce najbardziej zapracowanych narodów w Europie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka jest różnica godzin pracy między Polakami, a Niemcami

  • Jak dużo Polacy pracują na tle Europy

  • Co jest przyczyną takiej sytuacji

Niemcy poświęcają średnio 400 godzin na pracę mniej niż Polacy

Niemcy nie tylko więcej zarabiają od Polaków, ale także poświęcają mniej czasu na pracę. Choć według badań polskie wypłaty zaczynają nieśmiało nadganiać europejskie standardy, to jednocześnie wciąż bardzo dużo pracujemy. Statystyki są pod tym względem bezlitosne.

Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) z 2019 roku, Polak pracuje średnio 1806 godzin rocznie. Dla porównania przeciętny Niemiec na pracę poświęca 1386 godzin (420 mniej). Według przelicznika tygodniowego Niemcy pracują 8 godzin mniej, więc to tak jakby pracowali o jeden dzień roboczy krócej.

Wykorzystane przez OECD dane dotyczyły jedynie osób z umowami o pracę lub na samozatrudnieniu. Pod uwagę brano czas spędzony w pracy na etacie lub jego części. Badanie obejmowało także płatne i niepłatne nadgodziny, natomiast nie wliczało płatnych urlopów, świąt, zwolnień chorobowych i urlopu macierzyńskiego.

Względem ubiegłego roku roczna średnia przepracowanych przez Polaków godzin wzrosła o 9 godzin. W rankingu wyżej są tylko Grecy, którzy poświęcają na pracę 143 godziny więcej w ciągu roku.

W rankingu niedaleko nas są Czesi, którzy pracują rocznie 8 godzin mniej. Natomiast dużo mniej czasu na pracę poświęcają od nas Słowacy (o 111 godzin), Węgrzy (o 81 godzin) oraz Litwini (o 171 godzin).

Polacy muszą pracować produktywniej, aby mieć więcej czasu wolnego

Według danych Our World in Data Niemcy ostatni raz pracowali tyle, co Polacy 50 lat temu, dokładnie w 1965 roku. Z czasem ilość godzin poświęcana na pracę w Niemczech malała, a to dzięki bogaceniu się społeczeństwa.

Taka różnica to efekt tego, że Niemcy są na dużo wyższym etapie rozwoju gospodarczego od Polski. W krajach wysoko rozwiniętych pracownik jest w stanie w ciągu godziny wyprodukować dobra i usługi wyższej wartości. To przekłada się nie tylko na lepsze zarobki, ale także na więcej czasu na odpoczynek.

Jedna Polska pod kątem rozwoju gospodarczego robi postępy. Wskaźnik PKB na mieszkańca w Polsce wzrósł od 1993 roku trzykrotnie, z 8,8 tys. na 26,6 tys. dolarów. Biorąc jednak poprawkę na ilość przepracowanych godzin, wychodzi na to, że nie pracujemy dużo mniej niż jeszcze w latach 90.

OECD wskazuje, że od 1995 roku do 2019 średnia godzin poświęconych na pracę przez Polaków spadła o 53. W tym czasie w Czechach spadła o 70 godzin, na Słowacji o 158 godzin, na Węgrzech o 223 godziny, a w Niemczech o 145 godzin.

Jedynym sposobem na poprawę tej sytuacji jest większa wydajność pracy. Sprzyja temu przede wszystkim rozwój technologii, która ułatwia pracownikom pracę i automatyzuje część ich czynności, w efekcie pracownik pracuje mniej i wydajniej.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >