Niemcy praca godziny Polacy
WimKlerkx.nl CC0
Autor Konrad Karpiuk - 25 Grudnia 2020

Pracujemy tyle, co Niemcy 50 lat temu. Harujemy niemal najciężej w Europie

Niemcy mają średnio 400 godzin pracy mniej niż Polacy. Ostatni raz przeciętny obywatel RFN pracował tyle samo co Polak w 1965 roku. Według statystyk jesteśmy w czołówce najbardziej zapracowanych narodów w Europie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka jest różnica godzin pracy między Polakami, a Niemcami
  • Jak dużo Polacy pracują na tle Europy
  • Co jest przyczyną takiej sytuacji

Niemcy poświęcają średnio 400 godzin na pracę mniej niż Polacy

Niemcy nie tylko więcej zarabiają od Polaków, ale także poświęcają mniej czasu na pracę. Choć według badań polskie wypłaty zaczynają nieśmiało nadganiać europejskie standardy, to jednocześnie wciąż bardzo dużo pracujemy. Statystyki są pod tym względem bezlitosne.

Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) z 2019 roku, Polak pracuje średnio 1806 godzin rocznie. Dla porównania przeciętny Niemiec na pracę poświęca 1386 godzin (420 mniej). Według przelicznika tygodniowego Niemcy pracują 8 godzin mniej, więc to tak jakby pracowali o jeden dzień roboczy krócej.

Wykorzystane przez OECD dane dotyczyły jedynie osób z umowami o pracę lub na samozatrudnieniu. Pod uwagę brano czas spędzony w pracy na etacie lub jego części. Badanie obejmowało także płatne i niepłatne nadgodziny, natomiast nie wliczało płatnych urlopów, świąt, zwolnień chorobowych i urlopu macierzyńskiego.

Względem ubiegłego roku roczna średnia przepracowanych przez Polaków godzin wzrosła o 9 godzin. W rankingu wyżej są tylko Grecy, którzy poświęcają na pracę 143 godziny więcej w ciągu roku.

Czternasta emerytura nie dla każdego. Złe wieści dla emerytów, rząd wprowadza limitCzternasta emerytura nie dla każdego. Złe wieści dla emerytów, rząd wprowadza limitCzytaj dalej

W rankingu niedaleko nas są Czesi, którzy pracują rocznie 8 godzin mniej. Natomiast dużo mniej czasu na pracę poświęcają od nas Słowacy (o 111 godzin), Węgrzy (o 81 godzin) oraz Litwini (o 171 godzin).

Polacy muszą pracować produktywniej, aby mieć więcej czasu wolnego

Według danych Our World in Data Niemcy ostatni raz pracowali tyle, co Polacy 50 lat temu, dokładnie w 1965 roku. Z czasem ilość godzin poświęcana na pracę w Niemczech malała, a to dzięki bogaceniu się społeczeństwa.

Taka różnica to efekt tego, że Niemcy są na dużo wyższym etapie rozwoju gospodarczego od Polski. W krajach wysoko rozwiniętych pracownik jest w stanie w ciągu godziny wyprodukować dobra i usługi wyższej wartości. To przekłada się nie tylko na lepsze zarobki, ale także na więcej czasu na odpoczynek.

Jedna Polska pod kątem rozwoju gospodarczego robi postępy. Wskaźnik PKB na mieszkańca w Polsce wzrósł od 1993 roku trzykrotnie, z 8,8 tys. na 26,6 tys. dolarów. Biorąc jednak poprawkę na ilość przepracowanych godzin, wychodzi na to, że nie pracujemy dużo mniej niż jeszcze w latach 90.

OECD wskazuje, że od 1995 roku do 2019 średnia godzin poświęconych na pracę przez Polaków spadła o 53. W tym czasie w Czechach spadła o 70 godzin, na Słowacji o 158 godzin, na Węgrzech o 223 godziny, a w Niemczech o 145 godzin.

Jedynym sposobem na poprawę tej sytuacji jest większa wydajność pracy. Sprzyja temu przede wszystkim rozwój technologii, która ułatwia pracownikom pracę i automatyzuje część ich czynności, w efekcie pracownik pracuje mniej i wydajniej.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Nowy podatek kolejnym ciosem w Polaków. Zapłacimy nawet kilkaset złotych więcej
  2. Zakaz przemieszczania się na Sylwestra nie dla wszystkich. Część Polaków uniknie karania nawet złapana
  3. Skorzystasz z pomocy od ZUS, a za parę lat pożałujesz? Niewiele osób zna fatalne konsekwencje
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News