BiznesINFO.pl
niemcy flaga chmury

EAST NEWS

Niemcy planują potężny cios w rosyjską gospodarkę. Przejmą kontrolę na przepływem surowców

16 Września 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Niemcy chcą przejąć kontrolę nad działalnością Rosnieftu w ich kraju. W związku z tym zamierzają znacjonalizować rafinerię Schwedt znajdującą się niedaleko granicy z Polską.

W piątek 16 września rafinera Schwedt przeszła pod zarząd komisaryczny regulatora federalnego. Dzięki tej operacji rosyjski gigant naftowy Rosnieft stracił możliwość wpływania na działanie rafinerii.

Niemcy chcą zabezpieczyć dostawy paliwa do Berlina

Rafinera Schwedt zabezpiecza dostawy paliwa do stolicy Niemiec Berlina, dlatego Niemcom szczególnie zależy na jej prawidłowym funkcjonowaniu.

Niemieckie ministerstwo gospodarki podało w komunikacie, że przejęcie zarządzania nad rafinerią zapewni ciągłość produkcji, a tym samym bezpieczeństwo energetyczne dla Berlina. PCK Schwedt przetwarza jedynie ropę pochodzenia rosyjskiego przesyłaną rurociągiem "Przyjaźń".

Działanie Niemiec jest również gwarantem większego bezpieczeństwa dla strony polskiej, ponieważ część z surowców z Niemiec przesyłana jest również do Polski. Teoretycznie w ramach odwetu Rosjanie mogliby całkowicie wyłączyć przesył przez rurociąg "Przyjaźń", tak jak zrobili to w przypadku przesyłu przez Nord Stream. Straty finansowe dla strony rosyjskiej byłyby jednak prawdopodobnie niemożliwe do zaakceptowania.

Tagi:

Niemcyroparopa naftowa

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Rząd wesprze górników?

Energetyka

Nadchodzą następne wypłaty inflacyjne dla górników

Czytaj więcej >
Ceny gazu rosną

Energetyka

Rząd chce zamrozić ceny gazu. Do Sejmu wpłynął projekt

Czytaj więcej >

Energetyka

Koszt ogrzania domu rośnie. Analitycy: podwyżki nie ominęły nikogo

Czytaj więcej >

Energetyka

Kopalnie PGG wydobędą więcej węgla

Czytaj więcej >

Energetyka

Prezes URE Rafał Gawin. W Polsce nie powinno zabraknąć węgla

Czytaj więcej >

Energetyka

Spór o unijną cenę gazu. Pułap cenowy wydaje się nierealny

Czytaj więcej >