BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Niemcy nie opodatkują emerytur dla Polaków

5 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Polacy, którzy wiele lat życia przepracowali w Niemczech przez co są beneficjentami niemieckiego systemu emerytalnego nie muszą obawiać się podwójnego opodatkowania. Niemiecki urząd skarbowy nie będzie pobierał podatku z emerytur wysyłanych poza granice k

Wyjątkiem od tej reguły jest jedynie świadczenie wypłacane z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych, wtedy to podatek zostanie przez Niemców naliczony. 

Podatek od niemieckiej emerytury 

Portal gazetaprawna.pl opisała przypadek emeryta, który jest posiadaczem podwójnego obywatelstwa, polskiego i niemieckiego. Przed przejściem na emeryturę pracował on 19 lat za Odrą i kilka lat w kraju. Na emeryturę wrócił z Niemiec do Polski, gdzie ZUS przyznał mu świadczenie proporcjonalne do lat, które miał okazję przepracować na terenie Polski. 

Z racji długiego okresu pracy w Niemczech wystąpił także do niemieckiego odpowiednika ZUS-u, gdzie jego wniosek został rozpatrzony pozytywnie i emeryt otrzymał świadczenie również z Niemiec, ale nie było ono opodatkowane. Podatnik zastanawiał się więc czy nie powinien zgłosić faktyu otrzymywania emerytury zza zachodniej granicy w zeznaniu podatkowym. 

Czy emeryturę z Niemiec należy wykazywać w zeznaniu podatkowym? 

Tutaj na pomoc podatnikom wychodzą przepisy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które wyłączają zapis zawarty w ustawie o PIT mówiący o konieczności wpisywania w zeznaniu zagranicznych dochodów. Zgodnie z ogólną zasadą, podatnicy mieszkający na terenie Polski odprowadzają tu podatek od wszystkich zarobków, co oznacza także podatek od sum jakie otrzymują zza granicy. Problem jest wtedy, gdy podatnikowi grozi podwójne opodatkowanie. 

Jak to wygląda w przypadku Polski i Niemiec? 

Kwestię opodatkowania określa tutaj indywidualna umowa pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec. Dokładnie chodzi o art. 18 ust. 1 umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku z dnia 14 maja 2003 r. W artykule tym mowa właśnie m.in. o emeryturach i rentach jakie mieszkający na terenie Polski otrzymują z krajów ościennych. Porozumienie w sprawie unikania podwójnego opodatkowania obowiązuje więc między Polską a Niemcami od 2003 r. 

Świadczenia otrzymywane z Niemiec, wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce, podlegają co do zasady opodatkowaniu tylko w Polsce. Wyjątek dotyczy jednak sytuacji, gdy świadczenia są wypłacane z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych - można przeczytać w interperalcji, co publikuje portal gazetaprawna.pl. 

Najważniejsze, że świadczenia emerytalnego otrzymywanego z Niemiec nie musimy ujmowac w zezaniu podatkowym. 

undefinedundefined

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >