Nie tylko seniorzy dostaną 14. emeryturę. Pieniądze dostaną też ci Polacy

Już wkrótce na konta seniorów zacznie spływać 14. emerytura, kolejne dodatkowe świadczenie, na które mogą liczyć osoby starsze w Polsce. Kwota ma wspomóc gospodarstwa domowe i być wsparciem w opłacaniu codziennych wydatków. Okazuje się jednak, że jest jeszcze jedna grupa osób, która może liczyć na środki. Tyczy się to młodych do 25. roku życia.
Świadczenia dla seniorów wpływają na konta
Polscy seniorzy mogą liczyć na różnorodne świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które wspierają ich finansowo w codziennym życiu. Wśród najważniejszych z nich warto wymienić przede wszystkim emeryturę podstawową, czyli główne świadczenie wypłacane osobom, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) i spełniły wymagane warunki dotyczące okresów składkowych i nieskładkowych. Wysokość emerytury zależy od zgromadzonych składek oraz długości okresów ubezpieczenia.
Do tego warto dołączyć również takie świadczenia, jak:
- dodatek pielęgnacyjny,
- dodatek za tajne nauczanie,
- świadczenie honorowe dla stulatków,
- 13. emerytura.

Prócz tego polscy seniorzy mogą również liczyć na dostęp do bezpłatnych leków z listy "S”, przepisanych przez lekarza z odpowiednim oznaczeniem na recepcie, a także na ulgi na prąd i czynsz. Niektóre grupy seniorów mogą korzystać z obniżek na opłaty za energię elektryczną i inne opłaty, w zależności od lokalnych programów wsparcia.
Jest jeszcze jedno świadczenie, które również w tym roku pojawi się na kontach polskich seniorów. Okazuje się jednak, że nie tylko oni otrzymają taką wpłatę. Jest jeszcze jedna istotna grupa osób, które mogą liczyć na takie wsparcie.
Posadziła kwiaty przed kamienicą. Zamiast aprobaty sąsiadów otrzymała mandat, kwota zaskakuje Ważne zmiany w świadczeniu dla seniorów. ZUS podał datę, trzeba się pilnowaćJuż wkrótce wypłaty 14. emerytury
Czternasta emerytura to dodatkowe świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, wprowadzone w Polsce jako forma wsparcia finansowego osób starszych. Po raz pierwszy została wypłacona w 2021 roku jako jednorazowy dodatek w związku z rosnącą inflacją i kosztami życia. Początkowo miała charakter jednorazowy, ale od 2023 roku świadczenie zostało wprowadzone na stałe ustawą. Celem wprowadzenia świadczenia była poprawa sytuacji materialnej emerytów i rencistów, zwłaszcza tych otrzymujących niższe świadczenia.
Czternasta emerytura przysługuje osobom uprawnionym do:
- emerytury (w tym pomostowej),
- renty (w tym socjalnej),
- świadczenia przedemerytalnego,
- nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
- świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

“Czternastkę” otrzymują osoby, które na dzień 31 sierpnia danego roku mają prawo do jednego z wymienionych świadczeń i nie jest ono zawieszone. Warto pamiętać, że pełna kwota (w wysokości minimalnej kwoty brutto) przysługuje osobom, których główna emerytura nie przekracza określonego limitu ustalonego na 2900 zł brutto. Osoby z wyższym świadczeniem także otrzymują 14. emeryturę, ale pomniejszoną na zasadzie “złotówka za złotówkę”.
Czternasta emerytura wypłacana jest raz w roku, zwykle we wrześniu lub w październiku. Termin wypłaty może różnić się w zależności od decyzji rządu i bieżącego harmonogramu ZUS. Aby ją otrzymać, nie trzeba wypełniać żadnych wniosków.
Okazuje się, że jest jeszcze jedna grupa poza seniorami, która może liczyć na wypłatę świadczenia. Dotyczy to osób do 25. roku życia.
Zobacz: Wybierając ten tryb w pralce, oszczędzisz pieniądze. Podziękuje ci nie tylko portfe
Ci Polacy też dostaną pieniądze
Warto pamiętać, że w przypadku 13. i 14. emerytury dodatkowe środki dotyczą także rencistów. Dane ZUS jasno wskazują, że w naszym kraju żyje około 9 mln osób z uprawnieniami do świadczeń emerytalnych i rentowych, co stanowi — z informacji na 2023 rok — niecałe 25 proc. całej populacji Polski.
Prócz seniorów na 14. emeryturę może liczyć jeszcze jedna konkretna grupa osób. Chodzi o tych Polaków, którzy mają prawo do renty rodzinnej, czyli świadczenie po zmarłym bliskim. Aby renta została przyznana, zmarły musiał mieć prawo (lub spełniać warunki) do emerytury lub emerytury pomostowej, renty z tytułu niezdolności do pracy, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego albo nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
Mogą ją otrzymać dzieci do 16. roku życia, dzieci uczące się – do 25. roku życia, a także osoby całkowicie niezdolne do pracy, jeśli stały się takie przed 16 lub 25 rokiem życia (w przypadku nauki). Równocześnie rentę rodzinną przyznaje się osobom, które były dzieckiem własnym zmarłego, dzieckiem drugiego małżonka, ale także w sytuacji, gdy było dzieckiem przysposobionym.
Tej grupie osób zostanie również wypłacona 14. emerytura. Kwota zależy od liczby uprawnionych osób:
- 85 proc. świadczenia — dla jednej osoby,
- 90 proc. f — dla dwóch,
- 95 proc. f — dla trzech lub więcej.
Uwaga: czternastka jest wypłacana tylko raz do jednej renty rodzinnej, więc jeśli np. trójka dzieci dzieli rentę, dzieli też czternastkę.





































