BiznesINFO.pl
Szykuje się rewolucja w zapisach do lekarza na NFZ

wikimedia/Barbara Maliszewska

Będzie ogromna zmiana w zapisach do lekarza na NFZ. Rejestracja do specjalistów ma wyglądać zupełnie inaczej

24 Lipca 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Szykuje się rewolucyjna zmiana w zapisach do lekarzy specjalistów na NFZ. Ministerstwo Zdrowia chce dać pacjentom możliwość umówienia wizyty online bądź drogą SMS-ową. Rozwiązanie to ma nie tylko ułatwić życie pacjentom, ale też wyeliminować tzw. puste wi

Zapisy do lekarza na NFZ online już w 2021 r.?

O rewolucyjnej zmianie w zapisach do lekarzy specjalistów na NFZ pisze “Dziennik Gazeta Prawna”. Ministerstwo Zdrowia chce, by pacjent miał możliwość zapisania się do lekarza online po zalogowaniu się na swoje internetowe konto i wskazaniu świadczenia medycznego. Następnie pacjent otrzymuje informację zwrotną z proponowanymi terminami wizyt i wybiera dogodny termin. – Placówki lecznicze będą aktualizować informacje o harmonogramach udzielanych świadczeń, co pozwoli na wyszukiwanie tych z najszybszym terminem realizacji lub w dogodnym dla pacjenta terminie i miejscu – mówi - cytowany przez gazetę - Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. 

Resort zdrowia chce, by system wszedł w życie pod koniec przyszłego roku. Na jego stworzenie pozyskano już 120 mln zł z funduszy Unii Europejskiej. – Dzięki usłudze e-rejestracji zapewnimy wiarygodną i aktualną informację o wolnych terminach, a także możliwość umówienia wizyty. Placówki lecznicze będą aktualizować informacje o harmonogramach udzielanych świadczeń, co pozwoli na wyszukiwanie świadczeń z najszybszym terminem realizacji lub w dogodnym dla pacjenta terminie i miejscu. W Internetowym Koncie Pacjenta dokonywać będziemy rejestracji na wizyty, a informacja o tym zostanie zapisana w harmonogramie danej placówki – tłumaczy wiceszef resortu zdrowia.

Pomysł Ministerstwa Zdrowia budzi entuzjazm ekspertów. Zwracają oni jednak uwagę na konieczność dokonywanie przez placówki ochrony zdrowia bieżącej aktualizacji w systemie, tak by uniknąć sytuacji, że w zbliżonym czasie na ten sam termin z jednej strony zapisuje się pacjent drogą tradycyjną, z drugiej drogą online. – Nie może być takiej sytuacji, że zapisy w recepcji do „zeszytu” nie będą wprowadzane do systemu, przez co zapis przez internet okaże się nieskuteczny – mówi w rozmowie z gazetą Maria Libura z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. 

Przedstawiciele resortu zdrowia przyznają, że rezerwacje online to wyzwanie nie tyle technologiczne, co przede wszystkim organizacyjne. – Sam system rezerwacji to jedno, ale placówka musi być gotowa na to, aby obsłużyć przyjęcia na określone godziny i zastąpić tym ustawiającą się jeszcze przed jej otwarciem kolejkę – podkreśla wiceminister Cieszyński.

System zredukuje “puste wizyty”?

Ministerstwo Zdrowia chce również, aby system informatyczny wysyłał pacjentom powiadomienia przypominające o nadchodzących wizytach, tak by dać im możliwość jej odwołania, co pozwoli uniknąć tzw. pustych wizyt, czyli sytuacji gdy lekarz czeka na chorego a ten się nie zjawia. Jak wiemy takie sytuacje nie należą do rzadkości, co często wynika z faktu, że pacjenci zapisywani są do specjalistów na NFZ na odległy termin i albo o wizycie zapominają, albo w międzyczasie zapisują się do innej placówki i umówionej wizyty nie odwołują. Z przywołanych przez dziennik danych wynika, że tylko w ubiegłym roku było ok. 17 mln “pustych wizyt”.  – Powiadomienia przypominające o wizytach są niezbędne w systemie, który odsyła pacjentów na bardzo odległe terminy. Dziś często jest tak, że pacjenci się zapisują, potem jednak udają się do placówki prywatnej i nie odwołują terminu w NFZ. Albo poszukując najkorzystniejszego terminu, zapisują się do kilku placówek – mówi Maria Libura. 

Ekspertka Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zwraca jednak uwagę, że powodem nieodwołania wizyty często nie jest roztargnienie pacjentów, ale trudności w dodzwonieniu się na infolinię placówki. Libura zwraca uwagę, że wysyłanie pacjentom przypomnienia o wizycie i wprowadzenie możliwości jej odwołania przyczyni się do skrócenia kolejek.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >