BiznesINFO.pl
Screen z filmu

screen

Netflix nie zapłacił twórcom serialu „Ranczo”. Bo nie musiał

25 Października 2021

(Ostatnia zmiana: 8 Listopada 2021)

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Ranczo jest jednym z najpopularniejszych seriali Telewizji Polskiej w ostatnich latach. Od premiery w 2006 roku seria o perypetiach mieszkańców fikcyjnej miejscowości Wilkowyje zebrał spore grono oddanych fanów. Serial trafił na platformę Netflix, jednak ekipa filmu nie dostała za to wynagrodzenia.

Twórcy oraz aktorzy serialu byli bardzo poruszeni faktem, że nie skorzystają na wyemitowaniu odcinków „Rancza”. Aktorzy nie mieli żadnych podstaw prawnych, by wymagać od platform VoD tantiem za wyświetlanie produkcji z ich udziałem. Streaming to nie jest formalnie nadawanie. Nie ma podstaw prawnych do żądań zarówno od Netflixa, jak i takich platform, jak Player.pl czy Ipla.tv.

Telewizja Polska, która od lat na swojej antenie emituje serial postanowiła wytłumaczyć w oficjalnym oświadczeniu to, dlaczego filmowcy nie mogą spodziewać się wypłacenia tantiem.

Opublikowano ranking najlepszych krajów dla emerytów. Miejsce Polski aż szokuje

Slajd 1 z 6

dieter55/pixabay

Najlepsze systemy emerytalne świata - 1. Islandia

Ranking Mercer CFA Institute Global Pension Index zestawia systemy emerytalne z 47. krajów świata. Analitycy badali systemy emerytalne na trzech płaszczyznach. Brano więc pod uwagę godne warunki życia na emeryturze, stabilność systemu emerytalnego i prognozy na przyszłość oraz regulacje chroniące emerytów. Pierwsze miejsce zajęła Islandia z 84,2 pkt na 100. W kolejnych slajdach zobaczysz następne raje dla emerytów.

Zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tantiemy przysługują współtwórcom filmów i seriali m.in. z tytułu nadań w stacjach telewizyjnych. Jednak ustawa ta nie przewiduje odprowadzania dodatkowych tantiem z tytułu udostępniania filmów i seriali na VoD.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Od dziś w sprzedaży nowa moneta NBP - "Ochrona polskiej granicy wschodniej"

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Plus nie dostarczał klientom regulaminów promocji. Teraz zapłaci 6 mln zł

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Błędy w pytaniach egzaminacyjnych na prawo jazdy. Ministerstwo przeprowadza kontrolę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Będą zmiany ws. wpisów do ksiąg wieczystych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nauka zdalna już od jutra. Rząd przedstawił szczegóły

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News

Polska i Świat

"Lex Hoc" jednak trafi do kosza. Do Sejmu wpłynął nowy projekt ustawy umożliwiającej weryfikację szczepień

Czytaj więcej >