BiznesINFO.pl

pixabay, Fz

NBP zapowiedziało nowy banknot. Wrażenie robi nie tylko nominał.

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

NBP chce wizerunku królowej

Kilka miesięcy temu Narodowy Bank Polski zapowiedział wprowadzenie do obiegu banknotu o nominale 1000 zł. Przypomnijmy, że w 2017 r. wprowadzono do obiegu banknot o nominale 500 zł z wizerunkiem Jana III Sobieskiego. Skąd zatem pomysł na jeszcze wyższy nominał?

Eksperci podkreślają, że wprowadzanie przez NBP kolejnych, coraz wyższych nominałów to dowód na pędzącą inflację oraz rozrzutność państwa. Portal wiadomoscihandlowe.pl przypomina denominację z 1995 r., gdy pensje wypłacane były w milionach, a za zakupy płaciło się tysiącami złotych.

Wówczas denominacja miała dostosować system do międzynarodowego wzoru oraz uprościć system płatniczy. Najwyższym nominałem było 200 zł z podobizną Zygmunta II Starego. Co ciekawe, na polskich banknotach widnieje wizerunek tylko męskich władców kraju.

Przypomnijmy, że 10 zł zdobi Mieszko I - uważany za pierwszego władcę Polski, a na 20 zł znajdziemy Bolesława Chrobrego - koronowanego na łożu śmierci i pierwszego króla Rzeczypospolitej. Z kolei na 50 zł ujrzymy tego, który zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną, czyli Kazimierza III Wielkiego. Banknot 100 zł zdobi wizerunek Władysława II Jagiełły odpowiedzialnego za zwycięstwo wojsk polskich pod Grunwaldem.

NBP o banknocie 1000 zł

Radio Zet przypomina, że jakiś czas temu poddano pomysł, aby wprowadzić do obiegu pieniądz o nominale 800 zł, który przedstawiałby Marię Konopnicką. Propozycję wysunął dr hab. Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej, jednakże ta spaliła na panewce.

W sprawie wizerunku na banknocie 1000 zł głos zabrał prezes NBP, Adam Glapiński. On również widziałby na nim kobietę, ale nie pisarkę, czy aktorkę, a królową. Władczynię, która jest jedną z najbardziej zasłużonych dla Polski.

Prezes NBP powiedział, że w jego opinii na banknocie powinien zostać umieszczony wizerunek królowej Jadwigi Andegaweńskiej. Podkreślił, że taki banknot byłby bardzo wygodny do przechowywania w domu, a nawet w skrytkach bankowych.

Jadwiga Andegaweńska była żoną Władysława II Jagiełły. Uznana za patronkę Polski, prowadziła szeroką działalność charytatywną oraz walczyła w obronie godności ludzkiej. Beatyfikowana przez Jana Pawła II.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse

Ten mail od Allegro to oszustwo. Klikniesz w link i stracisz pieniądze
Czytaj więcej >

Finanse

Stan polskiej gospodarki według Międzynarodowego Funduszu Walutowego
Czytaj więcej >

Finanse

Rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie. ARMiR przyjmuje wnioski od 1 czerwca
Czytaj więcej >

Finanse

Wakacje kredytowe. Rząd rozważa wprowadzenie dodatkowego kryterium
Czytaj więcej >

Finanse

Ważne świadczenie dla osób w trudnej sytuacji finansowej. Od 1 czerwca jest ono znacznie wyższe
Czytaj więcej >

Finanse

UOKiK bierze pod lupę producentów frytek i czipsów. Sprawdzi praktyki wobec dostawców
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Magdalena Madoń

800 plus coraz bliżej. Pojawił się już projekt ustawy
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Dlaczego nie dostaniesz kredγtu hipotecznego? Ekspert wskazuje najczęstsze powody odmowy
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

PKO BP da zarobić na lokatach. Możliwe nawet 10 proc. w skali roku
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

ZUS będzie zwracał pieniądze. Uważaj, czas na złożenie wniosku mija 5 czerwca
Czytaj więcej >
Finanse

Paula Drechsler

Od dziś wielkie zmiany w PKO BP. Klienci muszą uważać
Czytaj więcej >
Finanse

Patryk Solarczyk

Nowe informacje w sprawie programu 800 plus. Wiadomo kiedy ruszy
Czytaj więcej >