BiznesINFO.pl
NBP wprowadza nowy banknot. Ma się na nim znaleźć kobieta.

pixabay, Fz

NBP zapowiedziało nowy banknot. Wrażenie robi nie tylko nominał.

16 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

NBP chce wizerunku królowej

Kilka miesięcy temu Narodowy Bank Polski zapowiedział wprowadzenie do obiegu banknotu o nominale 1000 zł. Przypomnijmy, że w 2017 r. wprowadzono do obiegu banknot o nominale 500 zł z wizerunkiem Jana III Sobieskiego. Skąd zatem pomysł na jeszcze wyższy nominał?

Eksperci podkreślają, że wprowadzanie przez NBP kolejnych, coraz wyższych nominałów to dowód na pędzącą inflację oraz rozrzutność państwa. Portal wiadomoscihandlowe.pl przypomina denominację z 1995 r., gdy pensje wypłacane były w milionach, a za zakupy płaciło się tysiącami złotych.

Wówczas denominacja miała dostosować system do międzynarodowego wzoru oraz uprościć system płatniczy. Najwyższym nominałem było 200 zł z podobizną Zygmunta II Starego. Co ciekawe, na polskich banknotach widnieje wizerunek tylko męskich władców kraju.

Przypomnijmy, że 10 zł zdobi Mieszko I - uważany za pierwszego władcę Polski, a na 20 zł znajdziemy Bolesława Chrobrego - koronowanego na łożu śmierci i pierwszego króla Rzeczypospolitej. Z kolei na 50 zł ujrzymy tego, który zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną, czyli Kazimierza III Wielkiego. Banknot 100 zł zdobi wizerunek Władysława II Jagiełły odpowiedzialnego za zwycięstwo wojsk polskich pod Grunwaldem.

NBP o banknocie 1000 zł

Radio Zet przypomina, że jakiś czas temu poddano pomysł, aby wprowadzić do obiegu pieniądz o nominale 800 zł, który przedstawiałby Marię Konopnicką. Propozycję wysunął dr hab. Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej, jednakże ta spaliła na panewce.

W sprawie wizerunku na banknocie 1000 zł głos zabrał prezes NBP, Adam Glapiński. On również widziałby na nim kobietę, ale nie pisarkę, czy aktorkę, a królową. Władczynię, która jest jedną z najbardziej zasłużonych dla Polski.

Prezes NBP powiedział, że w jego opinii na banknocie powinien zostać umieszczony wizerunek królowej Jadwigi Andegaweńskiej. Podkreślił, że taki banknot byłby bardzo wygodny do przechowywania w domu, a nawet w skrytkach bankowych.

Jadwiga Andegaweńska była żoną Władysława II Jagiełły. Uznana za patronkę Polski, prowadziła szeroką działalność charytatywną oraz walczyła w obronie godności ludzkiej. Beatyfikowana przez Jana Pawła II.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >