BiznesINFO.pl
NBP wprowadza nowy banknot. Ma się na nim znaleźć kobieta.

pixabay, Fz

NBP zapowiedziało nowy banknot. Wrażenie robi nie tylko nominał.

16 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

NBP chce wizerunku królowej

Kilka miesięcy temu Narodowy Bank Polski zapowiedział wprowadzenie do obiegu banknotu o nominale 1000 zł. Przypomnijmy, że w 2017 r. wprowadzono do obiegu banknot o nominale 500 zł z wizerunkiem Jana III Sobieskiego. Skąd zatem pomysł na jeszcze wyższy nominał?

Eksperci podkreślają, że wprowadzanie przez NBP kolejnych, coraz wyższych nominałów to dowód na pędzącą inflację oraz rozrzutność państwa. Portal wiadomoscihandlowe.pl przypomina denominację z 1995 r., gdy pensje wypłacane były w milionach, a za zakupy płaciło się tysiącami złotych.

Wówczas denominacja miała dostosować system do międzynarodowego wzoru oraz uprościć system płatniczy. Najwyższym nominałem było 200 zł z podobizną Zygmunta II Starego. Co ciekawe, na polskich banknotach widnieje wizerunek tylko męskich władców kraju.

Przypomnijmy, że 10 zł zdobi Mieszko I - uważany za pierwszego władcę Polski, a na 20 zł znajdziemy Bolesława Chrobrego - koronowanego na łożu śmierci i pierwszego króla Rzeczypospolitej. Z kolei na 50 zł ujrzymy tego, który zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną, czyli Kazimierza III Wielkiego. Banknot 100 zł zdobi wizerunek Władysława II Jagiełły odpowiedzialnego za zwycięstwo wojsk polskich pod Grunwaldem.

NBP o banknocie 1000 zł

Radio Zet przypomina, że jakiś czas temu poddano pomysł, aby wprowadzić do obiegu pieniądz o nominale 800 zł, który przedstawiałby Marię Konopnicką. Propozycję wysunął dr hab. Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej, jednakże ta spaliła na panewce.

W sprawie wizerunku na banknocie 1000 zł głos zabrał prezes NBP, Adam Glapiński. On również widziałby na nim kobietę, ale nie pisarkę, czy aktorkę, a królową. Władczynię, która jest jedną z najbardziej zasłużonych dla Polski.

Prezes NBP powiedział, że w jego opinii na banknocie powinien zostać umieszczony wizerunek królowej Jadwigi Andegaweńskiej. Podkreślił, że taki banknot byłby bardzo wygodny do przechowywania w domu, a nawet w skrytkach bankowych.

Jadwiga Andegaweńska była żoną Władysława II Jagiełły. Uznana za patronkę Polski, prowadziła szeroką działalność charytatywną oraz walczyła w obronie godności ludzkiej. Beatyfikowana przez Jana Pawła II.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Ozonatory robią furorę. Polacy w szale zakupów sprzętu, który do tej pory był sprzedawany profesjonalistom.

Finanse

Jedno urządzenie coraz częściej pojawia się w polskich domach. Pomaga zadbać o prawdziwą czystość

Czytaj więcej >
Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >