Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Narodowy Bank Polski: Będzie nowy banknot. Nominał zaskakuje
Radosław Święcki
Radosław Święcki 16.01.2021 01:00

Narodowy Bank Polski: Będzie nowy banknot. Nominał zaskakuje

NBP zapowiada nowy banknot
Wikipedia/Andrzej Barabasz (Chepry)

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Prezes NBP zapowiada nowy bankont o nominale 1000 zł

  • Kiedy nowy banknot może zostać wprowadzony

  • Jakie zalety takiego banknotu wskazuje prezes NBP

Będzie nowy banknot?

Wygląda na to, że w najbliższych latach pojawi się w obiegu nowy banknot, podczas gdy mało kto zdążył przyzwyczaić się do tego, który zaledwie cztery lata temu pojawił się w obiegu.

Mowa oczywiście o banknocie o nominale 500 zł, który został wprowadzony do obiegu w lutym 2017 roku, a nie tak dawno, bo latem zeszłego roku Redakcja BiznesInfo informowała o jego pojawieniu się w wybranych bankomatach oraz w kasach banków i Poczty Polskiej SA.

- Banknoty o nominale 500 zł ułatwiają rozliczenia gotówkowe pomiędzy obywatelami oraz pozwalają na zmniejszenie kosztów obsługi pieniądza ponoszonych przez przedsiębiorców. Można ich używać we wszystkich transakcjach gotówkowych w całej Polsce – tak w czerwcu 2020 roku informował Narodowy Bank Polski.

Wydaje się jednak, że od tamtego czasu nieliczni mieli z „pięćsetką” do czynienia i raczej się ona wśród Polaków nie przyjęła. Podobnie zresztą jak obecne od lat banknoty o nominale 200 zł, które przydają się jedynie podczas większych transakcji (chyba, że ktoś stosuje taktykę jednego z polskich piłkarzy, którą opisał w jednej ze swoich książek Krzysztof Stanowski. Ów piłkarz zawsze nosił przy sobie 200 zł i gdy podczas wypad na piwo z kolegami trzeba było zapłacić rachunek wykręcał się tym, że ma tylko taki banknot i barman zapewne nie będzie miał wydać, dlatego lepiej by zapłacił kto inny).

Wracając do „pięćsetki”, to zalety banknotu o tym nominale widzi prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński o których mówił podczas ostatniej wideokonferencji. Szef Banku Centralnego podkreślał, że banknot ten ułatwia zarządzanie rezerwami gotówki.

– Musi być zawsze jakiś magazyn, w którym rezerwy pieniędzy są trzymane. Bank centralny ma ograniczone możliwości ich składowania. Nie możemy trzymać wszystkich rezerw w pięciozłotówkach – powiedział cytowany przez Money.pl prezes NBP.

Szef Banku Centralnego przyznał jednak, że nie wszystkie banki podeszły do nowego banknotu z entuzjazmem i "nie wszystkim chciało się przestawić bankomaty".

Kiedy pojawi się banknot o nominale 1000 zł?

Niezrażony przyjęciem „pięćsetek” Glapiński zapowiedział jednak podczas wideokonferencji pojawienie się nowego banknotu o nominale 1000 zł, co miałoby nastąpić już w nowej kadencji prezesa Narodowego Banku Polskiego, która rozpocznie się w czerwcu 2022 roku. Wówczas zakończy się 6-letnia kadencja Glapińskiego, niemniej jednak wydaje się prawdopodobne, że obecny prezes ponownie obejmie to stanowisko, gdyż cieszy się zaufaniem obecnej sejmowej większości.

- Myślę, że następny prezes, a mam nadzieję ja w następnej kadencji, ale każdy prezes który przyjdzie, będzie wprowadzał banknot 1000 zł w pewnym momencie – powiedział Glapiński.

Po co banknot o nominale 1000 zł, skoro 500 zł cieszy się nikłym zainteresowaniem wśród Polaków? Szef Banku Centralnego zwracał uwagę na wygodę osób, które lubią przechowywać swoje oszczędności w domowych pieleszach.

– Jak ktoś chowa banknoty gdzieś w bieliźniarce, boi się tego co się stanie z jakichś powodów, to wygodniej jest odłożyć 500 zł czy 1000 zł niż tę samą kwotę w banknotach 50 zł – argumentował Glapiński.

Tymczasem jak przypomina Business Insider w przeszłości mogliśmy już płacić banknotem z jedynką i trzema zerami. Po raz ostatni taka możliwość istniała ćwierć wieku temu, gdy kończył się okres przejściowy po denominacji złotówki, choć siła nabywcza tamtego banknotu była zdecydowanie niższa.

Tagi: NBP