NBP zapowiada nowy banknot
Wikipedia/Andrzej Barabasz (Chepry)
Autor Radosław Święcki - 16 Stycznia 2021

Narodowy Bank Polski: Będzie nowy banknot. Nominał zaskakuje

Zaskakująca deklaracja prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Podczas wideokonferencji szef Banku Centralnego zapowiedział wprowadzenie nowego banknotu o nominale 1000 zł, a także wyliczał zalety wprowadzonego cztery lata temu do obiegu przed czterema laty „pięćsetki”.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Prezes NBP zapowiada nowy bankont o nominale 1000 zł
  • Kiedy nowy banknot może zostać wprowadzony
  • Jakie zalety takiego banknotu wskazuje prezes NBP

Będzie nowy banknot?

Wygląda na to, że w najbliższych latach pojawi się w obiegu nowy banknot, podczas gdy mało kto zdążył przyzwyczaić się do tego, który zaledwie cztery lata temu pojawił się w obiegu.

Mowa oczywiście o banknocie o nominale 500 zł, który został wprowadzony do obiegu w lutym 2017 roku, a nie tak dawno, bo latem zeszłego roku Redakcja BiznesInfo informowała o jego pojawieniu się w wybranych bankomatach oraz w kasach banków i Poczty Polskiej SA.

- Banknoty o nominale 500 zł ułatwiają rozliczenia gotówkowe pomiędzy obywatelami oraz pozwalają na zmniejszenie kosztów obsługi pieniądza ponoszonych przez przedsiębiorców. Można ich używać we wszystkich transakcjach gotówkowych w całej Polsce – tak w czerwcu 2020 roku informował Narodowy Bank Polski.

Wydaje się jednak, że od tamtego czasu nieliczni mieli z „pięćsetką” do czynienia i raczej się ona wśród Polaków nie przyjęła. Podobnie zresztą jak obecne od lat banknoty o nominale 200 zł, które przydają się jedynie podczas większych transakcji (chyba, że ktoś stosuje taktykę jednego z polskich piłkarzy, którą opisał w jednej ze swoich książek Krzysztof Stanowski. Ów piłkarz zawsze nosił przy sobie 200 zł i gdy podczas wypad na piwo z kolegami trzeba było zapłacić rachunek wykręcał się tym, że ma tylko taki banknot i barman zapewne nie będzie miał wydać, dlatego lepiej by zapłacił kto inny).

Wracając do „pięćsetki”, to zalety banknotu o tym nominale widzi prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński o których mówił podczas ostatniej wideokonferencji. Szef Banku Centralnego podkreślał, że banknot ten ułatwia zarządzanie rezerwami gotówki.

– Musi być zawsze jakiś magazyn, w którym rezerwy pieniędzy są trzymane. Bank centralny ma ograniczone możliwości ich składowania. Nie możemy trzymać wszystkich rezerw w pięciozłotówkach – powiedział cytowany przez Money.pl prezes NBP.

Szef Banku Centralnego przyznał jednak, że nie wszystkie banki podeszły do nowego banknotu z entuzjazmem i "nie wszystkim chciało się przestawić bankomaty".

Kiedy pojawi się banknot o nominale 1000 zł?

Niezrażony przyjęciem „pięćsetek” Glapiński zapowiedział jednak podczas wideokonferencji pojawienie się nowego banknotu o nominale 1000 zł, co miałoby nastąpić już w nowej kadencji prezesa Narodowego Banku Polskiego, która rozpocznie się w czerwcu 2022 roku. Wówczas zakończy się 6-letnia kadencja Glapińskiego, niemniej jednak wydaje się prawdopodobne, że obecny prezes ponownie obejmie to stanowisko, gdyż cieszy się zaufaniem obecnej sejmowej większości.

- Myślę, że następny prezes, a mam nadzieję ja w następnej kadencji, ale każdy prezes który przyjdzie, będzie wprowadzał banknot 1000 zł w pewnym momencie – powiedział Glapiński.

Po co banknot o nominale 1000 zł, skoro 500 zł cieszy się nikłym zainteresowaniem wśród Polaków? Szef Banku Centralnego zwracał uwagę na wygodę osób, które lubią przechowywać swoje oszczędności w domowych pieleszach.

– Jak ktoś chowa banknoty gdzieś w bieliźniarce, boi się tego co się stanie z jakichś powodów, to wygodniej jest odłożyć 500 zł czy 1000 zł niż tę samą kwotę w banknotach 50 zł – argumentował Glapiński.

Tymczasem jak przypomina Business Insider w przeszłości mogliśmy już płacić banknotem z jedynką i trzema zerami. Po raz ostatni taka możliwość istniała ćwierć wieku temu, gdy kończył się okres przejściowy po denominacji złotówki, choć siła nabywcza tamtego banknotu była zdecydowanie niższa.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News