Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Nawet 1344 zł dodatku do emerytury, są pewne warunki. Wielu seniorów już skorzystało
Michał Górecki
Michał Górecki 12.06.2024 08:11

Nawet 1344 zł dodatku do emerytury, są pewne warunki. Wielu seniorów już skorzystało

pieniądze z ZUS
Fot. Iberion

Dodatek do emerytury, który w Polsce wypłacany jest od 1 lipca 2023 r. w pięć miesięcy od wprowadzenia pobrało ponad 34 tysiące uprawnionych. Waloryzowany 1 marca 2024 r. jest już wart 336 zł., co oznacza, że rocznie można zarobić ponad 4 tys. zł. Jak zyskać, gdzie wnioskować i komu dodatek się należy?

Nawet 1344 zł dodatku do emerytury. Kto może skorzystać?

KRUS wypłaca świadczenie sołtysowe z tytułu pełnienia funkcji sołtysa - należy się każdemu, kto pełnił tę funkcję przez co najmniej dwie kadencje (nie mniej niż 8 lat, niekoniecznie z rzędu). Pieniądze są dodatkiem, zatem KRUS wypłaci je "obok" wszelkich innych świadczeń jak emerytura czy renta. Wiek upoważniający do emerytury jest w przypadku tego świadczenia wymogiem (60/65 lat). 

Ustawa wprowadzająca świadczenie sołtysowe wprowadziła coroczną waloryzację, dlatego od 1 marca 2024 r. sołtysowe wzrosło o 36,36 zł - wynosząc obecnie 336 zł. Pobieranie tego świadczenia w skali 24 miesięcy pozwala zarobić 4032 zł.

Zobacz też: Oto co podwyższa emeryturę. Nie każdy o tym pamięta

Adam Glapiński założył własną telewizję. "Cuchnie stołkiem dla Kurskiego"

Kto nie otrzyma pieniędzy z KRUS?

Świadczenie sołtysowe nie nagrodzi pełniących tę funkcję w atmosferze skandalu moralnego, dlatego ustawa przewidziała wyłączenie z niego skazanym prawomocnym wyrokiem za przestępstwo, także to skarbowe, popełnione w związku z pełnieniem funkcji. Istotną zmienną jest też czas; ustawa dotyczy wyłącznie sołtysów pełniących tę funkcję po roku 1990. 

Wniosek o sołtysowe. Jak i gdzie złożyć?

Świadczenie sołtysowe obsługuje KRUS, dlatego to tam powinniśmy złożyć wniosek o dodatek. Po pozytywnym rozpatrzeniu zostanie przyznany od miesiąca zgłoszenia. ZUS precyzuje, że do końca listopada 2023 r., czyli w 5 miesięcy po uruchomieniu programu, został wypłacony 34.373 osobom.