Nadawanie naziemne ulegnie modyfikacjom
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 13 Kwietnia 2020

Sposób nadawania telewizji naziemnej znowu się zmieni. Twój telewizor może jej nie odebrać

Nadawanie naziemne ulegnie zmianie do połowy 2022 r. Wszystkie telewizory, które są obecnie sprzedawane, muszą mieć możliwość odbierania sygnału w nowym systemie, ale warto to sprawdzić jeszcze przed zakupem odbiornika.

Nadawanie naziemne z modyfikacjami

Nadawanie naziemne opiera się obecnie o cyfrową transmisję w systemie kompresji DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial). Ta metoda będzie stosowana co najwyżej do połowy 2022 r., kiedy to wprowadzony zostanie DVB-T2. Wdrożenie tego systemu jest związane z przekazaniem niektórych częstotliwości (zajmowanych w tym momencie przez kanały TV) na potrzeby sieci szybkiego Internetu 5G – podaje Business Insider Polska.

Dlatego też stacje telewizyjne będą musiały zostać przeniesione do zakresu częstotliwości poniżej 694 MHz. Jest to jednak przestrzeń, w której jest niewiele miejsca na telewizję, stąd konieczność modyfikacji standardu emisji na jeszcze bardziej skompresowany.

Nowy system ma jednak swoje zalety – dzięki niemu możliwe będzie przerzucenie do telewizji naziemnej większej ilości kanałów w jakości HD.

Czy stosowany codziennie przez miliony ludzi produkt może zapobiegać koronawirusowi? Zbadają to duńscy naukowcyCzy stosowany codziennie przez miliony ludzi produkt może zapobiegać koronawirusowi? Zbadają to duńscy naukowcyCzytaj dalej

Sprawdź, jaki telewizor kupujesz

W celu odbierania sygnału telewizyjnego w przyszłości niezbędne jest posiadanie odbiornika zgodnego z systemem DVB-T2/HEVC, który figuruje także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2. Wymóg dysponowania takim odbiornikiem zapisano w rozporządzeniu Ministerstwa Cyfryzacji, które weszło w życie 1 grudnia 2019 r.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaleca zastosowanie się do wytycznych resortu już teraz, ponieważ zakup odbiornika, który nie spełnia wymagań nowego systemu, będzie wiązał się z koniecznością zaopatrzenia się w dekoder zewnętrzny.

Poczta Polska rozpoczęła sprzedaż maseczek ochronnych. Cena jest powalająca, a mimo to już zniknęłyPoczta Polska rozpoczęła sprzedaż maseczek ochronnych. Cena jest powalająca, a mimo to już zniknęłyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Wicepremier wydał nagłe oświadczenie. Ujawnia jakie ograniczenia zostaną zniesione?

Coraz więcej osób decyduje się na odbiorniki drugiej generacji

Wybór odbiorników dostosowanych do nowego systemu jest duży już od kilku lat. Większość gospodarstw domowych zdążyła się już zatem zaopatrzyć w telewizory z odpowiednim mechanizmem kodowania obrazu.

Dane ze Związku Cyfrowa Polska wskazują, że ok. 7 mln odbiorników telewizyjnych na 11,5 mln sprzedanych w ostatnich pięciu latach w naszym kraju umożliwia już odbiór kanałów w systemie DVB-T2.

Z kolei sześć lat temu udział telewizorów zgodnych ze standardem telewizji cyfrowej drugiej generacji w rocznej sprzedaży wyniósł 40 proc. Od tamtej pory systematycznie wzrasta – w 2016 r. był to już 55 proc. udział, a w 2018 r. – 86 proc. Szacuje się, że odbiorniki zgodne z najnowszym systemem stanowiły ponad 90 proc. wszystkich sprzedanych telewizorów w Polsce w 2019 r. W ubiegłym roku zostało zakupionych ok. 2 mln odbiorników nowej generacji.

Wśród najczęściej kupowanych marek telewizorów na świecie liderem pozostaje Samsung. Zgodnie ze statystykami z 2018 r. co piąte urządzenie pochodzi właśnie od tego producenta. Samsung również w Polsce jest najchętniej wybieraną marką odbiorników – pisze cyfrowa.rp.pl.

Największy samolot świata leci do Polski. Wiezie przesyłkę, na którą czekają wszyscyNajwiększy samolot świata leci do Polski. Wiezie przesyłkę, na którą czekają wszyscyCzytaj dalej

Stary system służył od lat

Obecny system został wprowadzony ponad 10 lat temu. Wtedy to w związku z pojawieniem się telewizji cyfrowej, zlikwidowano analogową.

Dzięki tej innowacji możliwy jest darmowy dostęp do ponad 30 stacji o rozmaitej tematyce i różnej jakości (niektóre są w HD).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Antonow An-225 Mrija. Kiedy odleci z naszego kraju? Gdzie oglądać wylot?
  2. Rząd stopniowo będzie odmrażał gospodarkę. Wiemy, jakie restrykcje będą znoszone
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Drugi raz ogłaszają stan wyjątkowy. Koronawirus powrócił, druga fala, przykra wiadomość z zagranicy
Europejski kraj znosi już część obostrzeń. Podjął odważne krokiEuropejski kraj znosi już część obostrzeń. Podjął odważne krokiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News