Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Naciągali klientów w bezczelny sposób. Będą musieli zapłacić ogromną karę
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 27.09.2023 19:41

Naciągali klientów w bezczelny sposób. Będą musieli zapłacić ogromną karę

paczka
East News

Prezes UOKiK skontrolował działania Natural Pharmaceuticals i uznał, że naruszają one zbiorowe decyzje konsumentów. W związku z tym nałożył na spółkę karę w wysokości 5 mln złotych. 

Natural Pharmaceuticals z ogromną karą

Natural Pharmaceuticals zajmuje się sprzedażą wysyłkową suplementów. Zdaniem Prezesa Urzędu ds. Ochrony Konkurencji i Konsumentów działania spółki naruszyły zbiorowe decyzje konsumentów. 

"Nietransparentne metody informowania o udziale w programie corocznych dostaw, rzekomy milion zadowolonych klientów danego suplementu, darmowe próbki, które okazywały się płatną subskrypcją – to tylko wybrane przykłady komunikacji marketingowej opartej na manipulacji i wprowadzających w błąd informacjach" - wskazał cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK nałożył na spółkę 5 mln zł kary. Sankcje finansowe dotknęły także osobę zarządzającą spółką.

Influencerzy na celowniku. UOKiK nakłada gigantyczne kary

Miały być darmowe próbki, była roczna subskrybcja

Jak czytamy dalej, na niektórych stronach internetowych firma oferowała darmową próbkę. Jeśli klient kliknął, by wyrazić chęć jej otrzymania , pojawiało się przekierowanie na podobnie brzmiący komunikat, który dotyczył już nie darmowej próbki, ale płatnego rocznego zapasu produktu wraz z subskrypcją.

Prezes UOKiK uznał, że ze względu na treść i formę graficzną, komunikaty te były zbyt do siebie podobne i klient mógł je łatwo pomylić. Dopiero gdy klient otrzymywał przesyłkę, dowiadywał się, że korzystał z płatnej subskrypcji.

Działania te zahaczają o dark patternes, czyli praktyki polegające na wymuszaniu niezamierzonych lub niechcianych działań u konsumentów. 

Natural Pharmaceuticals zamierza się odwołać od decyzji

W odpowiedzi na zapytania TVN24 Biznes zarząd spółki Natural Pharmaceuticals potwierdził, że otrzymał taką decyzję od Prezesa UOKiK. Jednocześnie spółka się z nią nie zgadza. 

"Nie zgadzamy się z tą decyzją i będziemy się od niej odwoływać. Chcielibyśmy podkreślić, że jesteśmy obecni na polskim rynku od 13 lat. Nasza firma opiera się na trwałych relacjach z klientami, które budowane są na wzajemnym szacunku i zaufaniu" - podkreśla spółka.

Tagi: UOKiK