BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Bitwa na głosy. Nawet 1 mln złotych za aktywny udział w nowej akcji
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 27.09.2023 17:34

Bitwa na głosy. Nawet 1 mln złotych za aktywny udział w nowej akcji

Anna Moskwa
East News

Rząd chce zachęcić do aktywnego udziału w wyborach. W tym celu ogłasza specjalny projekt „Bitwa o remizy", w którym oferuje nawet 1 mln zł dofinansowania . Szczegóły ogłosiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Dofinansowanie dla straży pożarnych

Ogólnopolska akcja „Bitwa o remizy" ma zachęcić Polaków do przyjścia na wybory. Jak poinformowała minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, rząd sfinansuje termomodernizację i doposażenie remiz.

 Do Ochotniczych Straż Pożarnych ma trafić ponad 300 mln zł. 1 mln otrzyma każdy powiat, a środki te zostaną przekazane gminie, która będzie miała największą frekwencję podczas najbliższych wyborów parlamentarnych.

Burmistrz usunął plakaty wyborcze PiS. "Przestańcie łamać Kodeks wyborczy"

Demokracja i bezpieczeństwo Polski

Podczas konferencji minister Anna Moskwa przypomniała, że rząd w ostatnim czasie doposażył OSP w całej Polsce w ponad 3700 wozów ratowniczo-gaśniczych oraz niezbędny sprzęt.

Komendant główny PSP- gen. bryg. Andrzej Bartkowiak w rozmowie z InfoSecurity24.pl podkreślił, że ta akcja to inwestycja w remizy i demokracji. "Łączymy dwa ważne elementy, które uważam za fundament demokracji i za fundament bezpieczeństwa Polski" - podkreślił Bartkowiak.

Dotacje dla jednostek ochotniczych straży pożarnych będą realizowane w roku 2024, zgodnie z procedurami określonymi przez Ministra Klimatu i Środowiska w ramach właściwego programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (reprezentowanego przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej).

Wybory 2023

Podobna akcja była już w 2020 roku.  MSWiA obiecało wtedy gminom do 20 tys. mieszkańców z najwyższą frekwencją w pierwszej turze wyborów sfinansowanie średnich wozów gaśniczych. W pierwszej turze do wygrania było 16 wozów, natomiast w drugiej 49 wozów dla Ochotniczych Straży Pożarnych.

Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się 15 października 2023 roku (niedziela). 

Tagi: Wybory