Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Tysiące osób zapłacą mniej za prąd. Warunki otrzymania zniżki są bardzo proste
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 27.09.2023 15:31

Tysiące osób zapłacą mniej za prąd. Warunki otrzymania zniżki są bardzo proste

prąd
Biznesinfo

19 września weszło w życie nowe rozporządzenie rządu ws. obniżenia rachunków za prąd. Oznacza to, że sprzedawcy mają obowiązek obniżyć wstecznie ceny prądu. Klienci będą mogli skorzystać z jednorazowej zniżki w wysokości 125,34 zł. 

Jednorazowa obniżka rachunku za prąd

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra KLimatu i Środowiska z 9 września 2023 . odbiorcy energii elektrycznej mogą skorzystać z jednorazowej obniżki rachunku za prąd równej 12% iloczynu 
średniej ceny energii elektrycznej opublikowanej przez Prezesa URE na 2022 r. i  wynikającej z taryf sprzedawców z urzędu, dla taryfy G1x oraz wolumenu energii wynoszącego 2523 kWh. 

Jednorazowa obniżka wyniesie 125,34 zł

Prąd może być tańszy nawet o 125 zł. Jest jednak warunek

Warunki skorzystania z jednorazowej obniżki

 Jak podaje na swojej stronie Energia Obrót, aby skorzystać z jednorazowej obniżki, trzeba spełnić przynajmniej jeden z poniższych warunków. Zniżkę otrzymasz, jeśli: 

  • w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy między 1 stycznia 2023 r. a 30 września 2023 r. zmniejszyłeś zużycie energii elektrycznej w PPE do poziomu o ponad 5 proc. w stosunku do tych samych trzech następujących po sobie miesięcy między dniem 1 stycznia 2022 r. a 30 września 2022 r. lub
  • zweryfikowałeś i potwierdziłeś poprawność swoich danych lub wyraziłeś zgodę na otrzymywanie korespondencji, w szczególności faktur VAT za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej lub
  • wyraziłeś zgodę na otrzymywanie od spółki informacji dotyczących jej produktów i usług lub
  • jesteś prosumentem energii odnawialnej w rozumieniu art. 2 pkt 27a ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii lub
  • złożyłeś oświadczenie, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy [2] o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Tarcza Solidarnościowa) np. o posiadaniu Karty Dużej Rodziny, posiadającego lub zamieszkującego z osobą z niepełnosprawnością, prowadzeniu gospodarstwa rolnego lub działu specjalnego produkcji rolnej.
     

Nie trzeba składać żadnych dodatkowych oświadczeń jeśli na dzień wejścia w życie rozporządzenie (tj. 19 września 2023) klient był prosumentem lub wyraził zgodę na otrzymywanie informacji dotyczących produktów lub świadczonych usług, bądź ma aktywną eFakturę lub złożył oświadczenie w ramach Tarczy Solidarnościowej. Klient, który nie spełnia tych warunków a chce skorzystać ze zniżki, ma czas na spełnienie jednego z nich do 15 grudnia 2023 roku.

Jednorazowa obniżka rachunku za prąd

Z obniżek mogą skorzystać  klienci m.in. Taurona, Energii Obrót, PGE czy Enea. Warunki są takie same, spółki ustalają jedynie do kiedy klient niespełniający warunków ma czas, by je spełnić i tym samym skorzystać ze zniżki. Można to uczynić np. dzwoniąc na infolinię dostawcy prądu.

Aby skorzystać z upustu, nie trzeba składać żadnych wniosków. 

Tagi: ceny prądu