Na ewakuację może być niewiele czasu. Eksperci biją na alarm, tak przygotujesz się w razie powodzi

“Uwaga! Przygotuj się, słuchaj poleceń służb”. Podobny komunikat otrzymali mieszkańcy aż dziesięciu województw. Zapowiadane gwałtowne załamanie pogody szybko przeniosło się z Alertu RCB za okna Polaków. Eksperci ostrzegają: w tym sezonie takich sytuacji może być więcej. Jak przygotować się na ulewne deszcze i podtopienia? Jedno zjawisko może być szczególnie niebezpieczne.
Wtorkowa nawałnica to dopiero początek. Centrum Bezpieczeństwa bije na alarm
Lato 2025 w kraju nad Wisłą nie rozpieszcza. Na początku lipca Polacy musieli zmierzyć się z ponad 30-stopniowymi upałami, ale słoneczna pogoda szybko odeszła w niepamięć, zastąpiona przez gwałtowne opady deszczu. Już 8 lipca, we wtorek, wiele osób otrzymało wiadomość z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, tzw. alert rcb. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.
Uwaga! 08-10.07 prognozowane intensywne, nawalne opady deszczu. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Słuchaj poleceń służb i śledź komunikaty pogodowe — czytamy w wiadomości.
Problem polega na tym, że wiele osób nie wie, jak przygotować się na taką sytuację. Co więcej, Polacy nawet nie zdają sobie sprawy, że powódź może ich “złapać” w najmniej oczekiwanym miejscu. Co zrobić w takiej sytuacji?
Bielan przerwał milczenie ws. narady Hołowni z Kaczyńskim. Wspomniał ważny wątek, w tle "zdrada" To najbardziej oblegane kierunki studiów. Absolwenci walą drzwiami i oknami, a miejsc jest niewieleCzym jest “powódź błyskawiczna” i jak się na nią przygotować?
Niestety, Polska musi mierzyć się z powodziami w zasadzie co roku. Wiele terenów jest regularnie zalewanych z powodu intensywnych opadów i wylewających rzek. Służby ratunkowe pracują wtedy nieprzerwanie, ale ludzie wciąż tracą dobytek, a nie rzadko również życie. Zagrożenie stanowi jednak nie tylko żywioł, ale również brak wiedzy na temat tego, jak uniknąć tragedii.
Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się tzw. “powodzie błyskawiczne”. To zjawisko może wystąpić nie tylko na terenach zalewowych, ale nawet w centrum dużego miasta. Podtopienia są wówczas spowodowane gwałtownymi opadami na niewielkiej przestrzeni, z której woda nie może się wydostać (np. z powodu dużej ilości betonu i niewystarczającej kanalizacji). Powódź może nas zaskoczyć nawet na ulicy lub w samochodzie. Zależnie od tego, gdzie znajdujemy się w chwili katastrofy, powinniśmy zawsze pamiętać o kilku zasadach, które mogą uratować nas i nasz dobytek.

Plecak ewakuacyjny to nie wszystko. Musisz pamiętać o tych zasadach
Jeśli powódź zaskoczy nas poza miejscem zamieszkania, naszym priorytetem powinno być własne bezpieczeństwo. Do niebezpiecznej sytuacji wystarczy zaledwie 15 cm wody, przez którą możemy stracić kontrolę nad pojazdem. Nurt o głębokości ponad 50 centymetrów jest w stanie z kolei porwać pojazd. Z tego względu należy unikać zalanych dróg, opuścić samochód i schronić się na najwyższym możliwym poziomie. W razie zagrożenia należy unikać:
- powalonych linie wysokiego napięcia;
- rozlanych chemikaliów i paliw;
- wymytych fragmentów nawierzchni;
- porwanych przez wodę gałęzi i śmieci.
Co więcej, nie należy wówczas przechodzić przez wodę, jeśli nie jesteśmy w stanie zauważyć dna, ze względu na możliwe dziury i ostre przedmioty.
Co natomiast w sytuacji, gdy w czasie powodzi jesteśmy w domu i mamy szansę uratować swój dobytek? Eksperci z RCB podkreślają, że przede wszystkim do takiej sytuacji warto przygotować się zawczasu. W zestawie ewakuacyjnym powinny się znaleźć:
- najpotrzebniejsze dokumenty najlepiej w wodoodpornej koszulce;
- gotówka i karty płatnicze;
- latarka, zapasowe baterie, powerbank, ładowarka do telefonu;
- woda pitna (min. 2-3 litry na osobę) i jedzenie na 2-3 dni o długim terminie ważności), otwieracz do konserw;
- kurtka przeciwdeszczowa, ubranie i buty na zmianę, ciepła bluza;
- śpiwór, koce;
- środki higieniczne.
Warto mieć również naładowany telefon, by w razie potrzeby móc wezwać pomoc lub skontaktować się z bliskimi.

Przed nadejściem powodzi mamy również szansę, by zabezpieczyć dom — oczywiście jeśli nie będziemy robić tego w ostatniej chwili. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o własnym bezpieczeństwie. W zatrzymaniu wody mogą nam powód worki z piaskiem przy wejściach (w tym drzwiach piwnicznych i kratkach wentylacyjnych), zamknięcie zaworów gazu i prądu oraz zabezpieczenie sieci kanalizacyjnej i szamba. Warto przenieść na wyższe piętra dokumenty oraz sprzęt elektroniczny, a także chemikalia i środki czystości, by te nie przedostały się do wody.
Służby apelują, by w razie zagrożenia śledzić sytuację na bieżąco poprzez komunikaty w mediach, lokalnym radiu i telewizji. Jeśli to możliwe, zawczasu powinniśmy pomyśleć o odesłaniu dzieci i osób starszych, a także zwierząt domowych w bezpieczne miejsce.





































