BiznesINFO.pl
Marek Bazak/EAST NEWS

Marek Bazak/EAST NEWS

Możesz zwiększyć swoją emeryturę o kilkaset złotych. Lepiej złóż wniosek do ZUS

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Emerytura może wzrosnąć nawet o 400 zł, ale tylko w niektórych przypadkach. Rewolucję w systemie podwyżek przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Jednak nie wszystkie zmiany są korzystne dla świadczeniobiorców.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany przygotował resort rodziny i polityki społecznej

  • Kto na nich skorzysta

  • Dla których grup zawodowych modyfikacje będą dodatkowym utrudnieniem

Emerytura do podwyższenia. Na niektórych czeka podwyżka nawet o 400 zł

Emerytura nie zawsze wystarcza na pokrycie codziennych wydatków. Z informacji, którą Redakcja Biznes Info otrzymała od ZUS, wynika, że w grudniu 2020 r. emeryturę niższa niż minimalną (1200 zł brutto) pobierało w Polsce aż 310,1 tys. seniorów. To wzrost o prawie 50 tys. zł w przeciągu zaledwie roku.

Jednak niektórzy mogą podwyższyć swoje senioralne świadczenia. Umożliwi im to zmiana, którą proponuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Kto jest na uprzywilejowanej pozycji? Osoby, które dorabiają do emerytury i odprowadzają składki do ZUS. W takiej sytuacji wystarczy tylko złożyć wniosek, aby emerytura została ponownie przeliczona.

Gazeta Wyborcza podaje, że osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r., które pobierają emerytury na starych zasadach, mają prawo przeliczyć świadczenie raz na kwartał. Z kolei ich młodsi koledzy mogą zgłosić się po ponowne wyliczenie raz w roku. Nowe zasady wskazują, że przy przeliczeniu nie bierze się pod uwagę podstawy wymiaru świadczenia, a jedynie dzieli się zgromadzony kapitał przez przewidywaną długość życia.

Modyfikacje resortu zakładają zmiany w obrębie starego systemu. Emerytura pobierana na starych zasadach ma być przeliczana również jeden raz w roku. Jak MRiPS argumentuje tę decyzję? Reforma ma ujednolicić cały system i sprawić, że wszyscy emeryci bez względu na wiek będą traktowani identycznie.

Przeliczanie emerytur na nowych zasadach

Senior, którego emerytura została wyznaczona w oparciu o stare zasady, musi także przygotować się na zmianę sposobu przeliczania. Świadczenia osób, które urodziły się przed 1949 r., będą powiększone o 1,3 proc. w ramach każdego roku składkowego. Znika tym samym kwota bazowa. W rezultacie dorabianie do emerytury stanie się dużo mniej opłacalne.

Dr Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego, przyznał w rozmowie z Gazetą Wyborczą, że zmiany są niekorzystne dla tysięcy seniorów. Obecnie mogą bowiem liczyć na podwójny zysk przy przeliczeniu emerytury. - Po pierwsze, korzystają na wyższej kwocie bazowej, od której liczy się wartość świadczenia, oraz korzystają na doliczeniu nowego okresu składkowego, co też znacząco podnosiło wysokość świadczenia - tłumaczył ekspert.

Jednak nowy system przeliczania świadczeń to nie jedyne niekorzystne zmiany. Resort przymierza się bowiem do likwidacji art. 110a ustawy o emeryturach, który został wprowadzony w 2015 r. Ten zapis uprawnia osoby, które zarabiały przed 1999 r. do korzystania z przeliczenia świadczenia z uwzględnieniem korzystniejszych lat.

Dr Łukasz Wacławik z krakowskiej AGH przekonuje, że na tych zmianach stracą przede wszystkim emerytowani górnicy. Znajdą się jednak seniorzy, dla których modyfikacje okażą się korzystne.

W tym gronie są tzw. czerwcowi emeryci, czyli osoby, które zgłosiły się po świadczenie w czerwcu. Do tej pory emerytura przyznawana w czerwcu jest objęta tylko waloryzacją roczną.

Z kolei osoby, które zawnioskowały o świadczenie między styczniem a majem lub między lipcem a grudniem mogą liczyć na podwójną waloryzację - roczną i kwartalną. Po zmianach emerytura nie będzie zależała od tego, w którym miesiącu senior zgłosił się po świadczenie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Niewiele brakowało a Joe Biden wycofałby się z polityki na samym początku kariery

Polska i świat

Kim jest Joe Biden? Przez tragiczną, osobistą historię prawie wycofał się z polityki, teraz ma być prezydentem USA

Czytaj więcej >
Joe Biden

Polska i świat

CNN: Joe Biden 46. prezydentem USA. Zwycięstwo w Pensylwanii pomogło mu zdobyć wymagane 270 głosów elekcyjnych

Czytaj więcej >
Poczta Polska dostarczy pulsoksymetry

Polska i świat

Poczta Polska zobowiązana do przekazywania istotnych przesyłek Polakom. Czekaj na paczkę

Czytaj więcej >
Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 30.04.2020. Pobieranie i badanie wymazow pod katem SARS-CoV-2 w Pracowni Immunologii w szpitalu MON przy ul. Szaserow.

Polska i świat

Koronawirus nie jest już jedynym zmartwieniem. Coraz bliżej Polski kolejne wyzwanie epidemiczne, idzie z zachodu

Czytaj więcej >
Pilne Biznesinfo COVID-19

Polska i świat

Brytyjscy naukowcy odkryli ważną zależność. Jeden typ chorób zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19

Czytaj więcej >
NFZ ma pełne ręce roboty

Polska i świat

Szef NFZ w ważnym piśmie zdradza, w jakiej sytuacji jest polska służba zdrowia. Sprawa jest jeszcze bardziej poważna

Czytaj więcej >