BiznesINFO.pl > Energetyka > Morawiecki: Polska musi w ekspresowym tempie dokonywać transformacji energetycznej z kopalnych źródeł energii w kierunku atomu i OZE
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 01.12.2022 18:19

Morawiecki: Polska musi w ekspresowym tempie dokonywać transformacji energetycznej z kopalnych źródeł energii w kierunku atomu i OZE

Morawiecki
MorawieckiPL/Facebook

Podczas dzisiejszych obrad Zespołu Parlamentarnego ds. Energii Odnawialnej, premier Mateusz Morawiecki mówił, że bezpieczeństwo energetyczne Polski to nasza racja stanu, która powinna być całkowicie wyjęta poza ramy sporu politycznego.

Transformacja energetyczna Polski

- Polska musi w ekspresowym tempie - dużo szybszym niż miało to miejsce w krajach zachodnich, dokonywać transformacji energetycznej z kopalnych źródeł energii w kierunku atomu i OZE – podaje Mateusz Morawiecki na swoim koncie na Facebooku.

Premier poinformował, że w czasie rządów PiS nastąpił 100-krotny wzrost produkcji energii z fotowoltaiki - ze 100 megawatów do 10 gigawatów w kilka lat, a produkcja cały czas rośnie.

- W energetyce wiatrowej zwiększyliśmy moc z około 4 gigawatów do ponad 7, a na koniec przyszłego roku dojdą do tego kolejne 2 gigawaty – dodał premier.

„Do instalowania OZE potrzebne są również potężne inwestycje w sieci dystrybucyjne w energetyce konwencjonalnej. Tylko w latach 2016-20 inwestycje polskich spółek energetycznych osiągnęły wartość 37 mld złotych” – poinformował dzisiaj Mateusz Morawiecki.

Premier poinformował że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom branży rząd planuje przyjąć ustawę, która będzie ułatwiała przedsiębiorcom produkcję i magazynowanie energii odnawialnej.