BiznesINFO.pl
Mobilne punkty szczepień w Polsce

Pexels/Nataliya Vaitkevich

Mobilne punkty szczepień powstaną już niedługo. Rzecznik rządu podał termin

28 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Mobilne punkty szczepień w poszczególnych gminach mają wspomóc ogólnonarodową akcję "Polska się szczepi". Rzecznik rządu Piotr Müller wyjawił, że pierwsze doraźne miejsca szczepień zostaną uruchomione na przełomie stycznia i lutego 2021 r

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym będą mobilne punkty szczepień

  • Kiedy zostaną uruchomione

  • Jak będzie wyglądał proces szczepienia Polaków

Mobilne punkty szczepień niezbędnym elementem walki z COVID-19

Mobilne punkty szczepień mają zostać uruchomione w każdej gminie w Polsce. W ten sposób rząd chce umożliwić łatwy dostęp do preparatu obywatelom, którzy nie zostali uwzględnieni w grupach priorytetowych.

W pierwszej kolejności szczepiona jest tzw. grupa 0, czyli pracownicy ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOP-sów oraz personel administracyjny i pomocniczy w placówkach medycznych (łącznie ze stacjami sanitarno-epidemiologicznymi). Później szczepionka ma trafić do grupy 1 - seniorów, służb mundurowych i nauczycieli.

Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli rządu zapisy na szczepienia osób spoza uprzywilejowanego grona mają ruszyć 15 stycznia. Choć na razie zaledwie 39 proc. obywateli deklaruje chęć przyjęcia preparatu przeciwko COVID-19 to mobilne punkty szczepień mogłyby znacznie usprawnić całą procedurę.

Mobilne punkty szczepień już w przyszłym roku

Głos w tej sprawie zabrał rzecznik rządu Piotr Müller. W programie „Graffiti” wyznał, że mobilne punkty szczepień będą gotowe na przyjęcie pacjentów już za około miesiąc.

- W związku z tym, że w tej chwili trwa faza zero. Od 15 stycznia mamy rejestracje już o charakterze powszechnym. Mniej więcej na przełomie stycznia i lutego będą powstawały te punkty w poszczególnych gminach - skomentował przedstawiciel władzy.

Piotr Müller był pytany także o szanse na szybsze uruchomienie procedury szczepień dla grupy 1, w której znajdują się m.in. seniorzy. - My chcemy realizować te szczepienia w taki sposób, że przed zakończeniem szczepienia w poprzedniej grupie, żeby na zakładkę rozpoczynać szczepienia w grupie kolejnej - przyznał rzecznik rządu. Strategia ta ma bazować na mobilnych punktach szczepień.

Polska się szczepi ” od 27 grudnia

W Międzynarodowym Dniu Gotowości na Epidemię (27 grudnia) rozpoczęło się masowe szczepienie obywateli Unii Europejskiej przeciwko koronawirusowi. Pierwszą zaszczepioną osobą w Polsce jest Naczelna Pielęgniarka ze szpitala MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska. Chęć przyjęcia preparatu zadeklarował także premier Mateusz Morawiecki.

Polsat News podaje, że w poniedziałek 28 grudnia do Polski dotarło 300 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19. Jeszcze dzisiaj rozpocznie się ich dystrybucja do poszczególnych szpitali.

Dzięki kolejnej dostawie preparatów będzie można bez przeszkód kontynuować wyszczepianie grupy 0. Piotr Müller przyznał, że rząd jest gotowy do przyjęcia znacznie większej liczby preparatów, aby kontynuować akcję „ Polska się szczepi ” i sprawnie przejść do przyjmowania pacjentów w mobilnych punktach szczepień.

Według najnowszych informacji przekazanych przez przedstawicieli władzy do końca stycznia 2021 r. do Polski ma dotrzeć 1,5 mln dawek szczepionki. Niedawno premier Morawiecki wyznał, że rząd planuje zakupić dwadzieścia kilka milionów dawek. Zagraniczni i polscy wirusolodzy twierdzą, że szczepionka przeciwko COVID-19 przyniesie wymierne rezultaty, pod warunkiem że przyjmie ją ok. 70 proc. społeczeństwa.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Koniec z wyprzedzaniem na autostradzie. Będzie monitoring.

Polska i Świat

Podwyżki opłat na A4. UOKiK sprawdzi czy nowe ceny nie są wygórowane

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Powrót niesławnego podatku. Pierwsze konsultacje już się odbyły

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rewolucyjna rakieta NASA przetransportuje ludzi na Marsa w zaledwie kilka tygodni

Czytaj więcej >
wojsko

Polska i Świat

Rekordowe wydatki Polski na obronność. Kwota, którą wydamy w 2023 r. robi wrażenie

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/z kobieta wyrzuca smieci do osiedlowego smietnika

Polska i Świat

Nie segregujesz śmieci, zapłacisz razem z sąsiadami. Spore kary za odpady

Czytaj więcej >
Elon Musk prześcignął Jeffa Bezosa

Polska i Świat

Amazon pod lupą UOKiK. Firmie grozi ogromna kara za nieuczciwe praktyki

Czytaj więcej >