BiznesINFO.pl
Poland's Prime Minister Mateusz Morawiecki looks on during a round table meeting in the EU summit at the European Council building in Brussels, on December 11, 2020. (Photo by OLIVIER HOSLET / POOL / AFP)

East News, OLIVIER HOSLET / POOL / AFP

Morawiecki w końcu ujawnił, kiedy się zaszczepi. Padła jedna konkretna data

28 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej przekazał, że po 300 dniach od pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce, w końcu możemy zacząć myśleć o powrocie do normalności. Nadzieję w Morawieckim rozpala program szczepień, który właśnie ruszył.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co ma pomóc w zwalczaniu pandemii,

  • Jak wygląda sytuacja z programem szczepień na COVID-19,

  • Kiedy ruszają zapisy na szczepienia.

Morawiecki kończy pandemię. Który to już raz?

Mateusz Morawieckiw tym roku dał się poznać jako osoba, która dość często napawała obywateli nadzieją na zakończenie pandemii koronawirusa. Ta nawiedziła nasz kraj w marcu 2020 r. i Od tamtej pory życie wszystkich Polaków zmieniło się nie do poznania i mimo ogłaszania zwycięstwa nard wirusem przed wyborami prezydenckimi, ten nie zniknął.

- W konsekwencji szeroko zakrojonej akcji szczepień będziemy mogli szybciej otwierać poszczególne gałęzie gospodarki. To nasza wspólna odpowiedzialność - powiedział na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki cytowany przez money.pl i dodał, że powrót do normalności jest możliwy tylko dzięki szczepionce.

Morawiecki zachęcał obywateli do brania udziału w Narodowym Programie Szczepień. Podkreślał, że im więcej osób zdecyduje się na szczepionkę, tym szybciej będziemy do utęsknionej normalności wracać, a pandemia COVID-19 odejdzie w zapomnienie.

- Jest rzeczą niezwykle ważną, aby pamiętać, że skuteczność samej szczepionki w całej populacji zależy od tego, ile osób się zaszczepi. Im większy procent to będzie, tym szybciej pożegnamy się z koronawirusem, tym lepiej będziemy mogli bronić wzrostu gospodarczego i rozpocząć normalny wzrost gospodarczy - cytuje słowa szefa rady ministrów portal bankier.pl.

Morawiecki zapewnił, że "szczepionek wystarczy dla wszystkich". W swoich słowach powołał się także na dane naukowców wskazujących, że progiem do początku zwalczania pandemii jest 30 proc. populacji. - To za mało, żeby zwalczyć pandemię, ale to już będzie dużo - mówił.

Morawiecki pokłada nadzieję w programie szczepień

Czy rząd znajdzie ok. 12 mln chętnych Polaków na szczepienie? W tym momencie ciężko jest to określić, gdyż ogromna część społeczeństwa do szczepionki na COVID-19 podchodzi bardzo sceptycznie i, pomijając teorie spiskowe, po prostu nie ufa nowym na rynku medykamentom.

- 15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia i również wtedy zamierzam się tego pierwszego dnia zapisać na szczepienie, zgodnie z harmonogramem, zgodnie z tym, co zostało uzgodnione w ramach Narodowej Strategii Szczepień - powiedział Morawiecki i dodał, że w pierwszej kolejności zostaną zaszczepieni medycy, następnie służby mundurowe, a później seniorzy cierpiący na COVID-19 najbardziej z wszystkich.

Na konferencji obok Mateusza Morawieckiego wystąpił również Adam Niedzielski, minister zdrowia. W swoich słowach podkreślił, że w ostatnim czasie to pandemia koronawirusa nadawała tempo naszego życia, a szczepionka to szansa na odwrócenie tego trendu.

- To szczepienie dotyczy bardzo szerokiej grupy, ono nie dotyczy tylko wąsko pojętej grupy medyków, czyli lekarzy, pielęgniarek, czy ratowników. Chcemy, żeby ta grupa zero objęła swoim zakresem również inne zawody związane z leczeniem: chociażby farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, ale też personel administracyjny, który pracuje w podmiotach leczniczych - mówił cytowany przez portal.

W tercecie konferencyjnym nie zabrakło również Michała Dworczyka, szefa KPRM. Ten z kolei mówił o tym, że do końca tego roku dotrze do Polski 300 tys. szczepionek. Co więcej, rząd właśnie startuje z kampanią promocyjną, która ma zachęcić obywateli do brania udziału w szczepieniach.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. dodatku węglowego. Polacy mogą szykować wnioski

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą kadencję samorządów

Czytaj więcej >
Przewodów: dziennikarz dotarł do wstępnych ustaleń śledczych, nowe przecieki

Polska i Świat

Associated Press zwolniła reportera. Podał mylącą informację

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Budweiser przekaże piwo zwycięzcom mundialu

Czytaj więcej >