Szef WHO z ważnym przesłaniem w dniu nowego święta
FABRICE COFFRINI/AFP/East News
Autor Maria Glinka - 27 Grudnia 2020

Walczymy jeszcze z obecną, a szef WHO już zapowiada kolejną pandemię. Data nie jest przypadkowa

WHO postanowiło wystosować ważny apel do wszystkich obywateli z okazji pierwszego w historii Międzynarodowego Dnia Gotowości na Epidemię. Zdaniem dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia pandemia koronawirusa to nie ostatnia plaga, jak czeka na nas w niedalekiej przyszłości. Dlatego też przestrzega przed doraźną krótkowzrocznością w walce z patogenami i nieefektywnymi działaniami na poziomie krajowym.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie informacje przekazał dyrektor generalny WHO
  • O co apeluje
  • Jakie nowe święto obchodzimy 27 grudnia

WHO z ważnym przesłaniem

Dyrektor generalny WHO - Tedros Adhanom Ghebreyesus, jest przekonany, że po pandemii COVID-19 nastaną kolejne. A wraz z nimi następne kryzysy, na które muszą przygotować przede wszystkim władze państwowe, od których w dużej mierze zależy ich przebieg.

Szef WHO zaznaczył, że tegoroczna pandemia nie była zaskoczeniem, ponieważ w ostatnich latach naukowcy wielokrotnie ostrzegali przed możliwością nadejścia patogenu, który zburzy dotychczasową rzeczywistość. Zdaniem WHO odpowiednia reakcja na przyszłe choroby dzięki doświadczeniu zdobytemu w trakcie pandemii COVID-19 może uchronić ludzkość przed ogromną skalą zachorowań, zgonów i niepożądanych skutków gospodarczych. Czas położyć kres strategii „ paniki i niedbalstwa ”.

WHO postuluje działanie na dwóch poziomach

WHO ostrzega, że obecna walka z pandemią jest „niebezpiecznie krótkowzroczna”, ponieważ bazuje na wydawaniu pieniędzy, a nie przygotowuje społeczeństwa na kolejne zagrożenia. Deutsche Welle donosi, że w ocenie WHO zdecydowanie bardziej wymierne efekty przyniosłyby inwestycje w krajowe systemy ochrony zdrowia.

Szef WHO stoi na stanowisku, że odpowiednia profilaktyka zdrowotna mogłaby sprawić, że „nasze dzieci oraz ich dzieci odziedziczą bezpieczniejszy, odporniejszy oraz bardziej długotrwały świat”.

Od dziś nowe obostrzenia, rząd zamknął też kolejną branżę. Zdanie zmienili niemal w ostatniej chwiliOd dziś nowe obostrzenia, rząd zamknął też kolejną branżę. Zdanie zmienili niemal w ostatniej chwiliCzytaj dalej

Jednak w ocenie WHO poprawa sytuacji zdrowotnej na świecie to wątek kompleksowy, który wymaga nie tylko aktywności na poziomie państw. Niezbędna jest także współpraca o zasięgu globalnym. WHO twierdzi, że koronawirus uwydatnił, jak wiele wspólnego łączy zdrowie człowieka z dobrą kondycją zwierząt i planety.

Apel WHO w symboliczny dzień

To właśnie do koncepcji współpracy międzynarodowej nawiązuje święto, które obchodzimy po raz pierwszy 27 grudnia. Rzeczpospolita podaje, że Międzynarodowy Dzień Gotowości na Epidemię został ustanowiły przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na mocy rezolucji na początku tego miesiąca.

W treści dokumentu czytamy, że pandemia COVID-19 unaoczniła, że choroby zakaźne są w stanie zniszczyć dotychczasowy tryb życia i skutecznie zahamować rozwój społeczny i ekonomiczny. W celu przeciwdziałania tym niepożądanym skutkom niezbędne jest współdziałanie o charakterze globalnym.

Jeśli społeczność międzynarodowa nie zwróci na to uwagi, przyszłe epidemie mogą być jeszcze groźniejsze oraz intensywniejsze od obecnych ”, czytamy w rezolucji ZO ONZ. Jak to osiągnąć? Niezbędna jest wiarygodna wymiana informacji, kampania edukacyjna i programy wsparcia na poziomie lokalnym, narodowym, regionalnym i globalnym.

Dlatego też ZO ONZ zaapelowało do WHO, aby co roku wykorzystać święto obchodzone 27 grudnia do uświadamiania społeczeństw na temat tego, jak ogromne zagrożenie mogą stanowić epidemie.

27 grudnia to wyjątkowo ważny dzień z punktu widzenia zagrożenia epidemicznego. Dzisiaj na terenie Unii Europejskiej ruszyły szczepienia pierwszych obywateli przeciwko koronawirusowi. Kampania masowego wyszczepiania zdecydowanie wpisuje się w zalecenia, o których mówi rezolucja ustanawiająca Międzynarodowy Dzień Gotowości na Epidemię.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. W proch zamiast do trumny, bo tak bezpieczniej. Kremacje mogą nas uchronić od tragedii
  2. Wchodzą w życie już jutro. Specjalne przywileje dla niektórych Polaków
  3. Bardzo złe informacje dla widzów Polsatu. Kanały znikną z oferty wielkiego operatora
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News