BiznesINFO.pl
Czternasta emerytura nie będzie świadczeniem stałym

EastNews/Zofia i Marek Bazak

Ministerstwo potwierdza nam gorzką prawdę o czternastej emeryturze. Seniorzy będą rozczarowani

15 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Seniorzy otrzymali właśnie trzynastą emeryturę, tymczasem część z nich już za pół roku będzie mogła liczyć na kolejny rządowy dodatek w postaci czternastej emerytury. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w komentarzu dla redakcji Biznes Info potwierdza niekorzystne dla emerytów różnice między nowym świadczeniem a “trzynastką”.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Pod koniec roku zostanie wypłacona czternasta emerytura

  • Czym dodatek ten będzie różnił się od "trzynastki"

  • Kto w ogóle nie może liczyć na nowe świadczenie

Czternasta emerytura. Czym różni się od “trzynastki”?

W kwietniu seniorzy otrzymali po raz trzeci tzw. trzynastą emeryturę, czyli dodatek pieniężny, który wbrew nazwie nie jest równy kwocie regularnie otrzymywanego świadczeniu, a kwocie minimalnej emerytury. Obecnie jest 1250,88 zł brutto. “Trzynastka” przyznawana jest od 2019 r., natomiast w tym roku emeryci po raz pierwszy dostaną jeszcze jeden finansowy bonus. 

Chodzi oczywiście o przyjętą niedawno przez parlament a następnie podpisaną przez prezydenta czternastą emeryturę. Jej wysokość także jest równa kwocie najniższej emerytury, choć nie wszyscy ją w owej kwocie otrzymają o czym za chwilę.

Czternasta emerytura ma zostać wypłacona w listopadzie. Świadczenie zostanie wypłacone po raz pierwszy i jak niedawno podał “Super Express” również po raz ostatni. O tym, że jest to dodatek jednorazowy miał świadczyć fakt, że - jak zauważał tabloid - nie został on przedstawiony Komisji Europejskiej w Wieloletnim Planie Finansowym na lata 2021-2024.

Redakcja Biznes Info zwróciła się do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z pytaniem, czy rzeczywiście czternasta emerytura będzie dodatkiem jednorazowym, a nie jak “trzynastka” stałym. 

- Wypłata 14. emerytury jest świadczeniem jednorazowym. Zostanie wypłacona w listopadzie 2021 r. jako kolejne obok trzynastej emerytury dodatkowe świadczenie - komentuje dla Biznes Info biuro prasowe resortu rodziny i polityki społecznej.

Kto nie załapie się na czternastą emeryturę?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej potwierdza zatem, że czternasta emerytura zostanie wypłacona uprawnionym seniorom tylko w tym roku. A uprawnieni do “czternastki” inaczej niż w przypadku wiosennego świadczenia nie będą wszyscy. 

- Dla osób pobierających świadczenia w wysokości do 2900 zł brutto – czternasta emerytura - przyznawana będzie w wysokości najniższej emerytury, tj. w kwocie 1250,88 zł brutto - podkreśla Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Co z pozostałymi? Resort wyjaśnia, że w przypadku świadczeniobiorców pobierających emeryturę w kwocie wyższej niż wspomniana kwota ma być stosowana zasada „złotówka za złotówkę”, co oznacza, że “czternastka” będzie zmniejszana o kwotę przekroczenia 2900 zł brutto. Jeśli zatem ktoś pobiera świadczenie np. w kwocie 3500 zł brutto, to dostanie czternastą emeryturę w wysokości 650 zł brutto.

Tym samym na jesienny dodatek - mówiąc kolokwialnie - nie załapią się seniorzy z wyższą emeryturą, na poziomie 4150 zł brutto.

Ministerstwo Rodziny i Polityki społecznej w komentarzu dla Biznes Info sugeruje, że ma to związek z faktem, iż czternasta emerytura przewidziana jest dla seniorów z niższymi świadczeniami.  

- Dla polityki społecznej państwa niezmiernie istotna jest ochrona seniorów przed ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Podejmowane działania w zakresie waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych, ukierunkowane są na poprawę sytuacji finansowej emerytów i rencistów, w tym w szczególności świadczeniobiorców pobierających niskie emerytury i renty. W przypadku tej szczególnej grupy społecznej, resort reaguje adekwatnie do sytuacji - podkreśla biuro prasowe resortu.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >