Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Miliony Polaków stracą 800 plus? "Nie można pozwolić na jazdę na gapę"
Irmina Jach
Irmina Jach 17.10.2023 17:52

Miliony Polaków stracą 800 plus? "Nie można pozwolić na jazdę na gapę"

800+
Marek BAZAK/East News

800 plus zacznie zasilać portfele Polaków od 2024 roku. Przyjęto już ustawę w tej sprawie, a odpowiednie środki - wpisane d projektu budżetu. - Polityka socjalna jest potrzebna, ale potrzebna jest także polityka społeczna doceniająca pracę - zapowiedział dziś Władysław Kosiniak-Kamysz. To koniec 800 plus dla niepracujących rodziców?

800 plus tylko dla pracujących rodziców?

800 plus będzie kosztowało budżet państwa niebagatelne 60 mld zł. Szymon Hołownia, jeszcze podczas kampanii przedwyborczej deklarował, że jego zdaniem świadczenie powinno być wypłacane tylko pracującym rodzicom. Władysław Kosiniak-Kamysz we wtorkowej rozmowie z Radiem Zet przekonywał, że Trzecia Droga nie porzuciła tego pomysłu.

- Myślę, że to jest ciekawe na przyszłość – deklarował prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego zaznaczając jednocześnie, że ugrupowanie nie zamierza całkowicie wycofywać się z wypłacania zasiłku dla rodziców.

Płacisz za zakupy w sklepie kartą? Nigdy nie odpowiadaj na to pytanie

800 plus ze zmianami? "Państwo nie załatwi całego twojego życia"

- Proponowaliśmy 800 plus dla pracujących, ale jeśli ta decyzja o podwyżce została już podjęta, dzisiaj wycofywać się z tego, że będzie 800 plus? Są osoby, które to już sobie zaplanowały, które mają to w budżecie, rodzinnym, to by było wobec nich nie w porządku - kontynuował Władysław Kosiniak-Kamysz, wskazując, że w przyszłości powrót do dyskusji jest niewykluczony.

-  Przejmiemy rządy, każdy z ministrów określi program swojego resort, będzie expose tego, co chcemy zrobić, na co się wspólnie umówimy. Tu jeszcze trzeba troszkę czasu. Każda partia ma swoje programy, w części one są zbieżne, ale są różnice - zastrzegł.

800 plus już w styczniu 2024 roku

Program 800 plus ma zastąpić wcześniejsze świadczenie 500 plus. Na mocy nowych przepisów, rodzice mają otrzymać 800 złotych miesięcznie na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia. Start został zaplanowany na styczeń 2024 roku. PiS tłumaczył zmiany potrzebą zwiększenie szans rozwojowych dzieci.

Tagi: 500 plus