Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 500 zł na dziecko. Niektóre osoby mogą stracić pieniądze
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 09.09.2023 12:34

500 zł na dziecko. Niektóre osoby mogą stracić pieniądze

pieniądze
Domena publiczna

Świadczenie „Rodzina 500 plus" już w przyszłym roku stanie się świadczeniem 800 plus. Przysługuje ono z reguły wszystkim dzieciom do ukończenia przez nie 18. roku życia. Są jednak wyjątki.

500 plus

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł przysługuje na każde dziecko, niezależnie od dochodów rodziców. Prawo do świadczenia jest ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

Aby otrzymać pieniądze, wystarczy złożyć wniosek do ZUS. Można to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną. O przyznanie świadczenia może wnioskować matka, ojciec, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka.

Utrata 500 plus

Istnieją sytuacje, w których można utracić świadczenie 500 plus. Pierwszą, najbardziej oczywistą, jest ukończenie przez dziecko 18. roku życia.

Wypłata ustanie również, gdy dziecko przed ukończeniem 18. roku życia samo stanie się rodzicem i zacznie pobierać świadczenie na własne dziecko. Pieniędzy nie otrzyma także dziecko, które przed ukończeniem 18. roku życia wejdzie w związek małżeński (zgodę na ślub musi wydać sąd).  

Może się także zdarzyć, że urzędnicy samorządowi przeprowadzą wywiad środowiskowy i ustalą, że rodzice wydawali 500 plus niezgodnie z przeznaczeniem lub je marnotrawili. 500 plus nie będzie wypłacane również, gdy pobierający świadczenie zamieszka w innym kraju.

Utraty 500 plus następuje również w sytuacji, kiedy dziecko trafi do instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie (np. młodzieżowe ośrodki wychowawcze), czy zakładu karnego.

Będzie 800 plus

7 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Zgodnie z nią nowa kwota świadczenia wyniesie 800 zł.  Wypłata wyższej kwoty nastąpi z automatu, nie trzeba w tym celu składać osobnego wniosku.

Tagi: 500 plus