Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Milion Polaków zagrożonych restrykcjami. Może Cię objąć zakaz sprzedaży i wynajmu domu czy mieszkania
Paula Drechsler
Paula Drechsler 27.06.2023 15:25

Milion Polaków zagrożonych restrykcjami. Może Cię objąć zakaz sprzedaży i wynajmu domu czy mieszkania

bloki
domena publiczna

Biorąc pod uwagę nowe wytyczne Unii Europejskiej, ponad milion budynków w Polsce kwalifikuje się obecnie do zakazu sprzedaży i wynajmu. Dotyczy to zarówno domów, bloków, jak i kamienic. Chodzi o klasę energetyczną nieruchomości.

Klasa energetyczna budynku - co to jest?

Unia Europejska zadecydowała o wprowadzeniu dodatkowych oznaczeń nieruchomości. Budynki mają być klasyfikowane w podobny sposób, jak prali czy lodówki — otrzymując odpowiednią literę. Niska ocena klasy energetycznej budynku skutkować będzie zakazem wynajmu oraz sprzedaży nieruchomości.

Klasa energetyczna budynku to miara jego efektywności energetycznej. Nieruchomość otrzyma oznaczenie literowe, które poinformuje o poziomie zużycia energii pierwotnej na metr kwadratowy powierzchni użytkowej budynku w ciągu roku, tłumaczy serwis gethome. Warto pamiętać, że klasa energetyczna budynku to nie jest to samo, co świadectwo energetyczne.

Prosta droga do sukcesu niezależnie od branży. Można dużo zyskać, wystarczy chwila nauki

Kiedy wchodzi w życie klasa energetyczna budynków?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii oznajmiło, że wszystkie budynki dostaną adekwatną literę w klasyfikacji już od 2024 r. Krajowa Agencja Poszanowania Energii uszykowała już projekt kryteriów, zgodnie z którymi oceniana będzie klasa energetyczna danej nieruchomości, podaje Muratorplus. 

Litery od A do G, gdzie A oznacza budynek zeroemisyjny, a G nieruchomość o najgorszej charakterystyce energetycznej, przyznawane będą domom i mieszkaniom w Polsce już od przyszłego roku. Budynki o słabych notach zostaną objęte zakazem sprzedaży i najmu.

Dlaczego jest to tak ważne?

Gdyby nowe prawo dotyczące klasyfikacji energetycznej obowiązywało już teraz, zakazem sprzedaży i najmu zostałoby objętych ponad milion nieruchomości w Polsce. Jak oblicza Muratorplus, o ile mamy w planach sprzedaż lub wynajem lokalu mieszkalnego w perspektywie 10 lat, trzeba wziąć pod uwagę klasę energetyczną budynku i zacząć działać.

Jeśli okaże się, że nieruchomość wymaga termomodernizacji, ze sprzedażą trzeba się pospieszyć, albo przeprowadzić odpowiednie ulepszenia i dopiero szykować się do transakcji. Później oferty najmu i sprzedaży domów i mieszkań, które nie spełniają wspólnotowych norm emisyjności, będą zakazane. Jednocześnie właściciele lokali objętych najgorszymi notami otrzymają pierwszeństwo w korzystaniu z dofinansowań i programów pomagających w termomodernizacji, twierdzi wyżej wymieniony serwis.

Jakie będą klasy energetyczne budynków?

Już teraz można się wstępnie zorientować, do której klasy zostanie zakwalifikowana nasza nieruchomość lub lokal w danym budynku. Jak podaje Bezprawnik, klasy energetyczne będą przydzielane zgodnie z konkretnymi wytycznymi:

  • A+ - nieruchomości, które wytwarzają więcej energii, niż jej zużywają,
  • A - domy jednorodzinne, które zużywają poniżej 63 kWh energii na metr kwadratowy roczni, a budynki wielorodzinne poniżej 59 kWh,
  • B - domy jednorodzinne, które zużywają 63-157kWh i budynki wielorodzinne zużywające poniżej 141 kWh,
  • C - domy jednorodzinne, które zużywają 157-250 kWh, a wielorodzinne 223 kWh,
  • D - domy jednorodzinne 250-344 kWh, wielorodzinne mniej niż 305 kWh,
  • E - domy jednorodzinne 344-438 kWh, bloki i kamienice mniej niż 387 kWh,
  • F - jednorodzinne 438-531kWh, wielorodzinne poniżej 469 kWh,
  • G - jednorodzinne ponad 531 kWh, wielorodzinne ponad 469 kWh.

Zakazami objęte będą lokale, które dostaną oznaczenia F oraz G.