Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Masowe kontrole domów w całej Polsce. Mogą posypać się wysokie kary
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 20.06.2024 09:08

Masowe kontrole domów w całej Polsce. Mogą posypać się wysokie kary

mężczyzna, drzwi
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Do końca sierpnia bieżącego roku zostaną przeprowadzone masowe kontrole domów w całej Polsce. Są one związane z niedawno wprowadzonym obowiązkiem dla gmin. Wiadomo, co będą sprawdzali urzędnicy. Jeśli podczas wizyty wyjdą na jaw nieprawidłowości, posypią się gigantyczne kary. 

Masowe kontrole domów w całej Polsce

W 2022 roku weszły w życie nowe regulacje związane z prawem wodnych. Wdrożenie tych zmian wprowadziło dodatkowy obowiązek dla gmin. Samorządy muszą bowiem przeprowadzić kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków.

Gminy muszą również sporządzić specjalne sprawozdanie dotyczące prawidłowego odprowadzania ścieków. Okazuje się, że muszą zrobić to do końca sierpnia bieżącego roku. W związku z tym, samorządy będą kontrolować nieruchomości.

Ruszyły masowe kontrole domów w całej Polsce. Kary sypią się w milionach

Co sprawdzą urzędnicy podczas kontroli?

Podczas kontroli w domach Polaków, urzędnicy będą chcieli sprawdzić przede wszystkim, czy nieruchomość jest podłączona do kanalizacji oraz czy posiadamy odpowiednią dokumentację. Należy pokazać kontrolerowi umowę z firmą, która zajmuje się wywożeniem nieczystości. Konieczne jest także posiadanie rachunków, które udowodnią, że nieczystości są regularnie wywożone.

Zobacz także: ZUS przekazał ważną informację. Wysłano listy do 8,5 miliona osób

Mogą posypać się gigantyczne kary

Jak się okazuje, w wielu przypadkach nieruchomości nie są podłączone do kanalizacji, często właściciele nie posiadają umów na wywóz nieczystości, a szamba są nieszczelne. 
Warto pamiętać, że jeśli podczas kontroli wyjdą na jaw nieprawidłowości, to mieszkańcy zapłacą wysokie kary finansowe.

W przypadku, gdy dom nie jest podłączony do kanalizacji, grzywna wyniesie nawet do 5 tys. zł. Kara w wysokości 500 złotych zostanie nałożona w przypadku, gdy mieszkańcy będą utrudniać przeprowadzenie kontroli. Co więcej, kary dotyczą także gmin. Jeśli nie wywiążą się z obowiązku sporządzenia sprawozdania, to zapłacą nawet do 50 tys. złotych.