Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Mandat za bałagan w samochodzie wchodzi w życie. Premier już zaakceptował zmiany
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 19.04.2021 02:00

Mandat za bałagan w samochodzie wchodzi w życie. Premier już zaakceptował zmiany

Mandaty za bałagan w samochodzie
flickr/daveynin, (CC BY 2.0)

Mandat dostaniesz teraz także za bałagan w samochodzie. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dodało zapis do kodeksu wykroczeń. Kara może wynieść w niektórych przypadkach do 30 tys. zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób należy utrzymywać porządek w środkach transportu

  • Jakie mandaty grożą za nieprzestrzeganie obowiązku

  • Kiedy kierowcy muszą nosić maseczki

Mandat za nieporządek w samochodzie

Do taryfikatora mandatów dołączyła nowa pozycja, która obowiązuje od 10 kwietnia bieżącego roku. To dlatego, że MSWiA dołączyło do kodeksu wykroczeń nowy zapis po tym jak urzędnicy przeanalizowali 117. artykuł, który dotyczy utrzymania czystości i porządku.

Do tej pory artykuł głosił, że każdy, kto ma obowiązek utrzymania czystości i porządku nie wykonuje obowiązku utrzymania czystości i nie stosuje się do zaleceń nakazów wydanych przez odpowiednie organy w celu utrzymania odpowiedniego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, będzie podlegał karze grzywny w wysokości nawet do 1500 zł lub naganie.

Do zapisu dołączył teraz nowy punkt, podaje Rzeczpospolita. Punkt 16a art. 117 §2 kodeksu wykroczeń głosi teraz, że również przewoźnicy, którzy są zobowiązani do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny. W związku z tym kierowcy, którzy nie zastosują się do warunków, mogą otrzymać mandat w wysokości od 100 do 250 zł. To jednak nie wszystko. Jeśli kierowcy odmówią przyjęcia mandatu, wniosek o ukaranie może zostać skierowany do sanepidu, który ma prawo nałożyć karę administracyjną od 5 do 30 tysięcy złotych, czyli tyle, ile grozi osobom niestosującym się do nakazu noszenia maseczek.

Obowiązkowe maseczki

Mimo że jadąc własnym motocyklem, samochodem, czy motorowerem nie trzeba zakładać maseczki, w przypadku kontroli policji należy to zrobić. Zdjąć ją można wówczas tylko, jeśli osoba przeprowadzająca kontrolę poprosi nas o odsłonięcie nosa i ust w celu weryfikacji tożsamości.

Maseczka będzie potrzebna także wtedy, kiedy przydarzy nam się awaria i konieczne będzie wezwanie pomocy drogowej lub wizyta w serwisie samochodowym.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: