Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ty zapłacisz mandat za spacer po lesie, myśliwy jeszcze zarobi. Polacy oburzeni nowym prawem
Radosław Święcki
Radosław Święcki 17.02.2020 01:00

Ty zapłacisz mandat za spacer po lesie, myśliwy jeszcze zarobi. Polacy oburzeni nowym prawem

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zwaną "lex Ardanowski" (od nazwiska ministra rolnictwa), która ma ułatwić walkę z afrykańskim pomorem świń m.in. poprzez wybijanie dzików na terenach, na których stwierdzono obecność wirusa ASF. Ustawa zakłada karanie więzieniem osób zaangażowanych w przeciwdziałanie odstrzałowi, a za samo spacerowanie po lesie grozi mandat.

"Newseria" informuje, że za zastrzelone dziki lekarz weterynarii wypłaci dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego 650 zł brutto za samice przelatki i dorosłew samice oraz 300 zł brutto za pozostałe dziki. Naukowcy zwracają jednak uwagę na fakt, że to właśnie myslili mający kontakt z chorym zwierzęciem są źródłem zarażeń w hodowlach świń, bo dziki kontaktu ze zwierzętami hodowlanymi nie mają.

Ustawa tworzy kolejne problemy

– Wydajemy niewspółmiernie dużo pieniędzy na odstrzał w stosunku do tego, ile wydajemy na bioasekurację. A to właśnie nie odstrzał, ale bioasekuracja, czyli takie zabezpieczanie hodowli, żeby wirus ze środowiska nie dostawał się do trzody chlewnej, faktycznie działa i jest metodą na ASF – komentuje Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka WWF Polska.

– Ta ustawa zamiast rozwiązywać problem, tworzy niejako kolejne problemy - dodaje.

Polska walczy z wirusem ASF od 2014 roku. Na początku ubiegłego roku Polska Akademia Nauk opublikowała stanowisko, w którym stwierdziła, że redukcja populacji dzików powinna być tylko jednym z działań zmierzających do zahamowania rozprzestrzeniania wirusa ASF, bo jedynie 5 proc. odstrzelowanych wcześniej dzików miało kontakt z tym wirusem. W przypadku dzików padłych odsetek ten wyniósł aż 80 proc.

Tagi: Mandat