BiznesINFO.pl
pixabay, krzysztofniewolny

pixabay, krzysztofniewolny

Mama 4 plus rozchodzi się na pniu. Pieniądze dostaje już 70 tys. osób

8 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Mama 4 plus to świadczenie, które pobiera w Polsce kilkadziesiąt tysięcy osób, a wiele prawdopodobnie o nim nie wie. Przewrotna nazwa może zmylić, bowiem Mama 4 plus przysługuje także ojcom. Jakie trzeba spełnić warunki, żeby je otrzymać?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest Mama 4 plus i jak ubiegać się o świadczenie

  • Ile osób dotychczas korzysta z programu

  • Jakie są najczęstsze powody odmowy przyznania pieniędzy

Mama 4 plus, czyli świadczenie dla rodziców

Mama 4 plus to inaczej rodzicielskie świadczenie uzupełniające. O pieniądze w ramach Mama 4 plus mogą ubiegać się osoby, które wychowały w swoim życiu co najmniej czworo dzieci i przez to nie mogły podjąć pracy zarobkowej.

Wniosek o przyznanie świadczenia mogą składać osoby, które ukończyły wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn) i nie posiadają niezbędnych środków do życia. Mama 4 plus posiada przewrotną nazwę, ponieważ o pieniądze mogą starać się również ojcowie, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci na skutek porzucenia lub śmierci matki.

Warto podkreślić, że wniosek o przyznanie świadczenia mogą składać osoby, które posiadają prawo pobytu lub prawo pobytu stałego na terenie Polski. Warunkiem jest posiadanie ośrodka interesów życiowych w Polsce od co najmniej 10 lat. Resort podkreśla, że świadczenie ma przysłużyć się wyłącznie mieszkającym na terenie Polski.

Mama 4 plus wprowadzone zostało w 2019 r. i przysługuje w kwocie minimalnej, czyli 1250,88 zł brutto, a 1026,69 zł "na rękę". Jeśli osoba ubiegająca się o pieniądze z Mama 4 plus nie posiada praw do innych świadczeń, wówczas otrzyma pełną kwotę. W momencie, gdy posiada np.: prawo do emerytury to kwota zostanie pomniejszona o wysokość świadczenia.

Przykładowo, jeśli kobieta pobiera emeryturę w wysokości 500 zł to w ramach Mama 4 plus otrzyma nieco ponad 750 zł. Wniosek o przyznanie świadczenia można złożyć w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Mama 4 plus niczym świeże bułeczki

Okazuje się, że Mama 4 plus cieszy się ogromnym zainteresowaniem Polek i Polaków. Już w pierwszym roku funkcjonowania programu, rząd przeznaczył na ten cel ponad 800 mln złotych i szacował, że skorzysta z niego ponad 80 tys. osób.

Z najnowszych danych przesłanych przez resort rodziny i polityki społecznej wynika, że od marca 2019 r. do lutego 2021 r. ze świadczenia Mama 4 plus korzysta ponad 63 tys. osób. Większość, bo 39,1 tys. stanowią świadczenia dopełniające.

Rekordową ilość wniosków o Mama 4 plus przyjął ZUS w Rybniku. Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego w rozmowie z portalem rybnik.com.pl poinformowała, że z ponad 70 tys. wniosków z całej Polski, 8,1 tys. pochodzi od mieszkańców woj. śląskiego.

Rzeczniczka śląskiego ZUS podkreśliła, że częstym powodem odmowy przyznania świadczenia jest zbyt niski wiek. Dodaje, że ogrom dokumentów wpłynął również od tych, którzy wychowali mniej niż czworo dzieci.

Minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg, wskazuje że Mama 4 plus realizuje fundamentalny cel resortu, czyli wsparcie rodzin na każdym etapie. Poprzez Mama 4 plus rząd pomaga tym, którzy poświęcili się wychowaniu dzieci i zostali przez to bez środków do życia.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >
pixabay, pasja1000

Twój portfel

Emerytura możliwa nawet przed 40. rokiem życia. Ale to nie takie łatwe

Czytaj więcej >
pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >