BiznesINFO.pl

Biznes Info

Mama 4 plus rozchodzi się jak ciepłe bułeczki. Pieniądze dostaje już 70 tys. osób

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Mama 4 plus to rodzicielskie świadczenie uzupełniające, z którego mogą skorzystać także mężczyźni. Z przysługujących pieniędzy korzysta już kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Okazuje się, że jest kilka warunków, które należy spełnić, aby załapać się na Mama 4 plus.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest świadczenie Mama 4 plus

  • Komu przysługuje i w jakiej kwocie

  • Ile osób pobiera świadczenie

Mama 4 plus - dla kogo i na jakich zasadach?

Mama 4 plus to świadczenie przeznaczone dla osób, które ze względu na wychowanie co najmniej czwórki dzieci były zmuszone do zrezygnowania z pracy zarobkowej. O pieniądze mogą ubiegać się także osoby, które pracy nie podjęły nigdy ze względu na dzieci.

Jednocześnie Mama 4 plus przysługuje tylko tym osobom, które nie mają przyznanego prawa do minimalnych świadczeń. Istotny jest również poziom życia, który w imię opisu na oficjalnej stronie internetowej, musi znajdować się na granicy ubóstwa.

Mama 4 plus przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny - w przypadku mężczyzn jest to 65 lat, natomiast kobiet 60 lat. Jak podkreślają rządzący, Mama 4 plus ma wspierać polskie rodziny na każdym etapie.

O świadczenie mogą ubiegać się osoby mieszkające na terytorium Rzeczypospolitej i posiadającym tutaj swój ośrodek centrów życiowych. Jednocześnie nie trzeba być objętym ubezpieczeniami społecznymi, aby załapać się na pieniądze w ramach Mama 4 plus.

Świadczenie ma zapewnić podstawowe środki do życia tym, którzy poświęcili się dzieciom. Od 1 marca br. świadczenie wypłacane jest w kwocie najniższej emerytury i wynosi 1250,88 zł brutto.

Mama 4 plus schodzi jak świeże bułeczki

Mama 4 plus cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. Jak informuje portal bankier.pl, od marca 2019 r. do lutego 2021 r. resort rodziny i polityki społecznej przyznał już ponad 63 tys. świadczeń Mama 4 plus.

Co więcej, sam ZUS takich świadczeń przyznał ponad 60 tys. z czego ponad 39,1 tys. to świadczenia dopełniające. Jak wyjaśnia resort, świadczenie dopełniające oznacza, że beneficjent przez jakiś czas godził obowiązki związane z wychowaniem dzieci oraz pracą zawodową.

Okazuje się, że w woj. śląskim złożono największą ilość wniosków w sprawie Mama 4 plus. Od 2019 r. do lutego br. do oddziału śląskiego ZUS wpłynęło 8,1 tys. wniosków. Najwięcej z nich pochodziło z Rybnika, bo aż 2990, a na drugim miejscu uplasowała się zabrzańska placówka z wynikiem 1647 wniosków - informuje portal rybnik.com.pl.

O świadczenie mogą wnioskować również mężczyźni. Z danych śląskiego ZUS wynika, że pobiera je w regionie zaledwie 31 mężczyzn.

"Fakt" zauważa, że świadczenie Mama 4 plus podlega corocznej waloryzacji. Druk konieczny do otrzymania świadczenia można znaleźć w placówkach ZUS lub na stronie internetowej Zakładu.

Z programu dumna jest minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg. W jej ocenie jest to pierwsze świadczenie, które pomaga rodzinom w wieloletniej i długotrwałej perspektywie. Dodała, że wpisuje się ono w nadrzędny cel resortu jakim jest wsparcie polskich rodzin.

Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

emeryturapieniądzeświadczenia socjalne

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Twój portfel

Twój portfel

Dominik Górecki

Jednorazowa amortyzacja a bezpośrednie zaliczenie wydatku w koszty firmowe
Czytaj więcej >
Twój portfel

Dominik Górecki

Zasiłek stały – ile wynosi i kto może z niego skorzystać?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Aleksandra Czerwińska

Oddanie krwi - jak odliczyć w zeznaniu rocznym?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Skuteczne doręczenie – co oznacza to pojęcie?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Zwrot podatku dochodowego na rachunek bankowy
Czytaj więcej >
Twój portfel

Kamila Jeziorska

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł
Czytaj więcej >