BiznesINFO.pl
biznesinfo.pl

Biznes Info

Mama 4 plus rozchodzi się jak ciepłe bułeczki. Pieniądze dostaje już 70 tys. osób

17 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Mama 4 plus to rodzicielskie świadczenie uzupełniające, z którego mogą skorzystać także mężczyźni. Z przysługujących pieniędzy korzysta już kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Okazuje się, że jest kilka warunków, które należy spełnić, aby załapać się na Mama 4 plus.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest świadczenie Mama 4 plus

  • Komu przysługuje i w jakiej kwocie

  • Ile osób pobiera świadczenie

Mama 4 plus - dla kogo i na jakich zasadach?

Mama 4 plus to świadczenie przeznaczone dla osób, które ze względu na wychowanie co najmniej czwórki dzieci były zmuszone do zrezygnowania z pracy zarobkowej. O pieniądze mogą ubiegać się także osoby, które pracy nie podjęły nigdy ze względu na dzieci.

Jednocześnie Mama 4 plus przysługuje tylko tym osobom, które nie mają przyznanego prawa do minimalnych świadczeń. Istotny jest również poziom życia, który w imię opisu na oficjalnej stronie internetowej, musi znajdować się na granicy ubóstwa.

Mama 4 plus przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny - w przypadku mężczyzn jest to 65 lat, natomiast kobiet 60 lat. Jak podkreślają rządzący, Mama 4 plus ma wspierać polskie rodziny na każdym etapie.

O świadczenie mogą ubiegać się osoby mieszkające na terytorium Rzeczypospolitej i posiadającym tutaj swój ośrodek centrów życiowych. Jednocześnie nie trzeba być objętym ubezpieczeniami społecznymi, aby załapać się na pieniądze w ramach Mama 4 plus.

Świadczenie ma zapewnić podstawowe środki do życia tym, którzy poświęcili się dzieciom. Od 1 marca br. świadczenie wypłacane jest w kwocie najniższej emerytury i wynosi 1250,88 zł brutto.

Mama 4 plus schodzi jak świeże bułeczki

Mama 4 plus cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. Jak informuje portal bankier.pl, od marca 2019 r. do lutego 2021 r. resort rodziny i polityki społecznej przyznał już ponad 63 tys. świadczeń Mama 4 plus.

Co więcej, sam ZUS takich świadczeń przyznał ponad 60 tys. z czego ponad 39,1 tys. to świadczenia dopełniające. Jak wyjaśnia resort, świadczenie dopełniające oznacza, że beneficjent przez jakiś czas godził obowiązki związane z wychowaniem dzieci oraz pracą zawodową.

Okazuje się, że w woj. śląskim złożono największą ilość wniosków w sprawie Mama 4 plus. Od 2019 r. do lutego br. do oddziału śląskiego ZUS wpłynęło 8,1 tys. wniosków. Najwięcej z nich pochodziło z Rybnika, bo aż 2990, a na drugim miejscu uplasowała się zabrzańska placówka z wynikiem 1647 wniosków - informuje portal rybnik.com.pl.

O świadczenie mogą wnioskować również mężczyźni. Z danych śląskiego ZUS wynika, że pobiera je w regionie zaledwie 31 mężczyzn.

"Fakt" zauważa, że świadczenie Mama 4 plus podlega corocznej waloryzacji. Druk konieczny do otrzymania świadczenia można znaleźć w placówkach ZUS lub na stronie internetowej Zakładu.

Z programu dumna jest minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg. W jej ocenie jest to pierwsze świadczenie, które pomaga rodzinom w wieloletniej i długotrwałej perspektywie. Dodała, że wpisuje się ono w nadrzędny cel resortu jakim jest wsparcie polskich rodzin.

Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Emerytura na nowych korzystniejszych zasadach dla ponad 60 tys. osób

Twój portfel

Tysiące Polaków z zaniżonymi emeryturami. Rząd już zapowiedział naprawienie sytuacji

Czytaj więcej >
samochod-ri_ya-pixabay.com

Twój portfel

Szukasz oszczędnego auta? TOP 10 najmniej palących samochodów

Czytaj więcej >
paliwo-pexels-skitterphoto

Twój portfel

Bak zatankuj lepiej jeszcze dzisiaj. Po weekendzie 4,57 zł za popularne paliwo

Czytaj więcej >
Wypłata gotówki w bankomatach Planet Cash z limitami

Twój portfel

Wypłata gotówki już nie wszędzie taka prosta. Weszły kolejne ograniczenia

Czytaj więcej >
Bon turystyczny powinny otrzymywać nie tylko osoby z dziećmi?

Twój portfel

Czy bon turystyczny powinien trafić do wszystkich pracujących? Dyskusje nie ustają

Czytaj więcej >
Mandat za postój z włączonym silnikiem

Twój portfel

Będziesz chciał się trochę ochłodzić, a załapiesz się na mandat. Ochronisz się przed upałem, ale nie karą

Czytaj więcej >