BiznesINFO.pl
Zmiany w prawie od maja 2021 r.

biznesinfo.pl

Maj miesiącem zmian. Nowelizacje, o których warto wiedzieć

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Zmiany w prawie, które wchodzą w życie w maju, dotyczą nie tylko przedsiębiorców, lecz także zwykłych obywateli. Dla niektórych oznaczają większe wydatki, dla innych - większe szanse na mandat lub nowe obowiązki. Od przyszłego miesiąca spółki komandytowe

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany obejmują przedsiębiorców

  • O ile wzrośnie mandat za wykroczenie skarbowe

  • Jak będą pobierane opłaty za przejazd autostradą

Ważne zmiany na horyzoncie. Maj rozpoczynamy od kilku podwyżek

Na dotkliwe zmiany w prawie powinny przygotować się przede wszystkim spółki komandytowe. Od przyszłego miesiąca firmy o takim statusie zostaną objęte podatkiem CIT. Portal money.pl podaje, że zmiana obejmuje wszystkie spółki komandytowe, bez względu na skalę i rodzaj działalności, strukturę własnościową i status wspólników.

Co te zmiany tak naprawdę oznaczają dla przedsiębiorców? Konieczność dwukrotnego odprowadzenia podatku. Pierwsza należność jest ściągana od dochodów spółki komandytowej i wynosi 19 proc. lub 9 proc. (dla małych podatników z przychodami do 2 mln euro rocznie). Drugi podatek państwo zabierze od dochodów samych wspólników, pod warunkiem że są osobami fizycznymi. Z tego tytułu należy przekazać 19 proc. PIT lub 17 i 32 proc. według skali.

Nowe prawo przewiduje jeden wyjątek. Komandytariusze, którzy są osobami fizycznymi, mogą liczyć na preferencyjną stawkę. Z podatku zostanie zwolnione 50 proc. ich przychodów z tytułu udziałów w spółce. Jednak ta kwota nie może być wyższa niż 60 tys. zł.

Zmiany dotkną także pracodawców. Przy zgłaszaniu nowych pracowników lub zleceniobiorców do ubezpieczenia będą musieli podać również sześciocyfrowy kod zawodu. Zmiany wchodzą w życie 16 maja 2021 r. Do tego czasu na stronie ZUS pojawią się nowe druki ZUS ZUA i ZUS ZZA.

Po co ZUS tak szczegółowe informacje o pracownikach? W ten sposób urzędnicy będą mogli przeprowadzić analizę przyczyn wykorzystywania zwolnień lekarskich w danej grupie zawodowej. Zmiany w prawie umożliwią także skrupulatną ocenę stopnia niezdolności do pracy, od której zależy wysokość odszkodowania.

Zmiany w mandatach. Skarbowe do podwyżki, drogowe rozszerzone

W maju zacznie obowiązywać także nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym. Zmiany obejmują dwa obszary. Dzięki nim przedsiębiorcy już od przyszłego roku będą składali deklaracje w sprawie akcyzy elektronicznie. Automatyczna weryfikacja ma być nie tylko szybsza, lecz bardziej skuteczna w wykrywaniu ewentualnych nadużyć.

Zmiany dotkną tak naprawdę wszystkich, ponieważ drugą modyfikacją jest podwyżka maksymalnej stawki za wykroczenie skarbowe. Mandat karny wzrośnie z dwukrotności do pięciokrotności pensji minimalnej. Co to oznacza w praktyce? Za wystawienie błędnego dowodu zakupu lub spóźnione przekazanie podatku będzie groziła kara 14 tys. zł, a nie 5,6 tys. zł jak obecnie.

Skąd te zmiany? Autorzy projektu ustawy wskazują, że dzięki podwyżce mandatów uda się odciążyć sądy - więcej spraw będzie rozstrzyganych na poziomie zwykłych kar, bez konieczności angażowania organów sądowniczych. Za tę „pomoc” osoby, które dopuszczą się wykroczenia skarbowego, będą musiały zapłacić dwa i pół razy więcej niż dotychczas.

Zmiany dotkną także kierowców. W maju zostanie uruchomiona nowa strona internetowa systemu e-TOLL i rozpocznie się rejestracja użytkowników. Nowy system poboru opłat za przejazd drogami krajowymi ma zastąpić viaTOLL. Dzięki temu kierowcy będą mogli załatwić wszystkie sprawy w przestrzeni wirtualnej. Sam system ruszy dopiero w czerwcu 2021 r.

Zmiany pociągną za sobą także nowe mandaty. Każdy, kto będzie podróżował jednym z płatnych odcinków autostrady A2 lub A4 (Konin-Stryków, Wrocław-Sośnica) i nie ureguluje należności musi liczyć się z karą. Mandat rzędu 1500 zł zapłacą kierowcy ciężarówek. Od grudnia mandat rzędu 500 zł będzie czekał także na uchylających się od płatności kierowców samochodów osobowych.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >