BiznesINFO.pl

biznesinfo.pl

Maj miesiącem zmian. Nowelizacje, o których warto wiedzieć

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany obejmują przedsiębiorców

  • O ile wzrośnie mandat za wykroczenie skarbowe

  • Jak będą pobierane opłaty za przejazd autostradą

Ważne zmiany na horyzoncie. Maj rozpoczynamy od kilku podwyżek

Na dotkliwe zmiany w prawie powinny przygotować się przede wszystkim spółki komandytowe. Od przyszłego miesiąca firmy o takim statusie zostaną objęte podatkiem CIT. Portal money.pl podaje, że zmiana obejmuje wszystkie spółki komandytowe, bez względu na skalę i rodzaj działalności, strukturę własnościową i status wspólników.

Co te zmiany tak naprawdę oznaczają dla przedsiębiorców? Konieczność dwukrotnego odprowadzenia podatku. Pierwsza należność jest ściągana od dochodów spółki komandytowej i wynosi 19 proc. lub 9 proc. (dla małych podatników z przychodami do 2 mln euro rocznie). Drugi podatek państwo zabierze od dochodów samych wspólników, pod warunkiem że są osobami fizycznymi. Z tego tytułu należy przekazać 19 proc. PIT lub 17 i 32 proc. według skali.

Nowe prawo przewiduje jeden wyjątek. Komandytariusze, którzy są osobami fizycznymi, mogą liczyć na preferencyjną stawkę. Z podatku zostanie zwolnione 50 proc. ich przychodów z tytułu udziałów w spółce. Jednak ta kwota nie może być wyższa niż 60 tys. zł.

Zmiany dotkną także pracodawców. Przy zgłaszaniu nowych pracowników lub zleceniobiorców do ubezpieczenia będą musieli podać również sześciocyfrowy kod zawodu. Zmiany wchodzą w życie 16 maja 2021 r. Do tego czasu na stronie ZUS pojawią się nowe druki ZUS ZUA i ZUS ZZA.

Po co ZUS tak szczegółowe informacje o pracownikach? W ten sposób urzędnicy będą mogli przeprowadzić analizę przyczyn wykorzystywania zwolnień lekarskich w danej grupie zawodowej. Zmiany w prawie umożliwią także skrupulatną ocenę stopnia niezdolności do pracy, od której zależy wysokość odszkodowania.

Zmiany w mandatach. Skarbowe do podwyżki, drogowe rozszerzone

W maju zacznie obowiązywać także nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym. Zmiany obejmują dwa obszary. Dzięki nim przedsiębiorcy już od przyszłego roku będą składali deklaracje w sprawie akcyzy elektronicznie. Automatyczna weryfikacja ma być nie tylko szybsza, lecz bardziej skuteczna w wykrywaniu ewentualnych nadużyć.

Zmiany dotkną tak naprawdę wszystkich, ponieważ drugą modyfikacją jest podwyżka maksymalnej stawki za wykroczenie skarbowe. Mandat karny wzrośnie z dwukrotności do pięciokrotności pensji minimalnej. Co to oznacza w praktyce? Za wystawienie błędnego dowodu zakupu lub spóźnione przekazanie podatku będzie groziła kara 14 tys. zł, a nie 5,6 tys. zł jak obecnie.

Skąd te zmiany? Autorzy projektu ustawy wskazują, że dzięki podwyżce mandatów uda się odciążyć sądy - więcej spraw będzie rozstrzyganych na poziomie zwykłych kar, bez konieczności angażowania organów sądowniczych. Za tę „pomoc” osoby, które dopuszczą się wykroczenia skarbowego, będą musiały zapłacić dwa i pół razy więcej niż dotychczas.

Zmiany dotkną także kierowców. W maju zostanie uruchomiona nowa strona internetowa systemu e-TOLL i rozpocznie się rejestracja użytkowników. Nowy system poboru opłat za przejazd drogami krajowymi ma zastąpić viaTOLL. Dzięki temu kierowcy będą mogli załatwić wszystkie sprawy w przestrzeni wirtualnej. Sam system ruszy dopiero w czerwcu 2021 r.

Zmiany pociągną za sobą także nowe mandaty. Każdy, kto będzie podróżował jednym z płatnych odcinków autostrady A2 lub A4 (Konin-Stryków, Wrocław-Sośnica) i nie ureguluje należności musi liczyć się z karą. Mandat rzędu 1500 zł zapłacą kierowcy ciężarówek. Od grudnia mandat rzędu 500 zł będzie czekał także na uchylających się od płatności kierowców samochodów osobowych.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Operatorzy wyłączą sieć 3G na terenie Polski. Wiele telefonów przestanie działać
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Refundacja badań przez NFZ. Oto lista darmowych zabiegów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gliński komentuje wypowiedź Tuska dotyczącą reparacji od Niemiec: ”Tak odpowiada menel”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Elon Musk rekrutuje do swojej gigafabryki pod Berlinem. Wiemy ile można zarobić
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]