BiznesINFO.pl

Biznes Info

Nowe przepisy wejdą w życie 16 maja. ZUS będzie miał większy wgląd do informacji o Polakach

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czemu ZUS zdecydował się na zmiany

  • Jakie dane zyska

  • Co o całej sprawie sądzą pracodawcy

ZUS informuje o zmianach

Nowe wzory druków ZUS ZZA i ZUS ZUA będą zawierały sześciocyfrowy kod zawodu, do którego wpisania zobowiązany będzie pracodawca. Rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski w rozmowie z money.pl tłumaczy, że informacje na temat kwalifikacji Polaków pomagają tworzyć lepsze polityki publiczne.

Dzięki nowemu rozwiązaniu dane pozyska także Główny Urząd Statystyczny. Rzecznik Zakładu wskazuje, że GUS od dawna zabiegał o dane dotyczące zachorowalności w poszczególnych zawodach. Co więcej, Urząd zyska również informacje o dochodach.

Jednocześnie nowe rozwiązania mają posłużyć w tropieniu osób wyłudzających zwolnienia lekarskie. ZUS w uzasadnieniu ustawy podkreśla, że zbadanie absencji chorobowej w poszczególnych grupach zawodowych jest konieczne. Dodaje, że dzięki temu będzie możliwa wnikliwsza analiza absencji chorobowej w stosunku do wykonywanego zawodu.

W dobie pandemii koronawirusa informacja o niezdolności do pracy może okazać się kluczowa w przypadku przedstawicieli służb medycznych i mundurowych. Co więcej, ZUS przyznaje się, że aktualnie nie posiada wiedzy dotyczącej tego, ile lekarzy, pielęgniarek, czy ratowników medycznych przebywa na zwolnieniach lekarskich.

ZUS tropi fałszywe L4

Rządowi będzie także łatwiej przygotowywać prognozy dotyczące ubezpieczeń w przyszłości. Jednakże ZUS-owi nie chodzi tylko o sektor publiczny, ale planuje przyjrzeć się prywatnemu.

Money.pl wskazuje, że Zakład zyska wiedzę w zakresie wynagrodzeń i form zatrudnienia przedstawicieli poszczególnych zawodów . ZUS dowie się także na jakie choroby cierpią oraz jak długo chorują i umierają.

ZUS przyjrzy się chorobom zawodowym, bowiem tych według raportu Instytutu Medycyny Pracy, w 2019 r. zgłoszono ponad 2 tys. Najwięcej przypadków dotyczy osób wykonujących zawody fizyczne, np.: rolnicy, operatorzy maszyn, robotnicy. 23,6 proc. chorób dotyczy narządu głosu, natomiast 20 proc. osób zgłaszało pylicę. W przypadku 3 proc. osób wykonywana praca przyczyniła się do zachorowania na nowotwory.

Dzięki nowym przepisom ZUS wyłapie anomalie. Będzie mógł prześwietlić ile osób zachorowało na daną chorobę u tego samego pracodawcy, a w następstwie podnieść mu nawet składkę chorobową.

Do nowych obowiązków negatywnie nastawieni są pracodawcy. Zauważają, że ZUS dorzuca im kolejnych zadań w momencie, gdy pandemia koronawirusa trwa w najlepsze.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Emerytura Marka Piekarczyka wynosiła 7,77 zł. Po podwyżce jest niewiele lepiej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe 500 plus dla pracujących. Zamiast waloryzacji świadczenia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szykuje się przełom na rynku mieszkaniowym. Cena transakcji jawna dla każdego
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe odcinkowe pomiary prędkości na drogach. Przejedziesz za szybko i urządzenia Cię namierzą, mandat też dostaniesz kosmiczny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Drożyzna. Nie tylko w Polsce mają jej dość
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Mężczyzna płacił za zakupy pieniędzmi, które sam wydrukował. Teraz czeka go surowa kara
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]