BiznesINFO.pl
pixabay.com/makamuki0

biznesinfo.pl

Lockdown jeszcze dłuższy? Rząd po cichu przesunął termin ważnego świadczenia

16 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są szczegóły dotyczące dodatkowego zasiłku opiekuńczego

  • Do kiedy rząd zdecydował się przedłużyć świadczenie

  • Na co wskazuje taki ruch rządu

Lockdown pozostanie z nami dłużej?

Przed świętami wielkanocnymi rząd wprowadził twardy lockdown i zdecydował się m.in.: na zamknięcie sklepów meblowych i budowlanych oraz salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Pierwotnie restrykcje miały obowiązywać do 9 kwietnia, ale rząd przedłużył je do 18 kwietnia.

W związku z zamknięciem szkół, przedszkoli oraz żłobków, rząd zdecydował się wprowadzić dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przyznawany jest tym, których pociechy nie mogą uczęszczać do placówki ze względu na pandemię koronawirusa.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany jest w wysokości 80 proc. wynagrodzenia i przysługuje za każdy dzień opieki nad dzieckiem. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do standardowego zasiłku opiekuńczego liczącego 60 dni.

Przypomnijmy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom, którzy zrezygnowali z pracy na rzecz opieki nad dzieckiem. Warto wiedzieć, że zgodnie z przepisami do placówek mogą uczęszczać m.in.: dzieci mundurowych oraz medyków.

Lockdown a dodatkowy zasiłek opiekuńczy

ZUS wielokrotnie podkreślał, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest ciągle wydłużany. Pierwotnie świadczenie miało być wypłacane do 11 kwietnia, ale jak się okazuje, rząd planuje wydłużyć okres przyznawania dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Jak informuje Radio Zet, w wykazie Rządowego Centrum Legislacji znalazły się nowe projekty rozporządzeń. Z jednego z nich wynika, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony do 25 kwietnia.

Rodzi to pole do spekulacji dotyczących wydłużenia ewentualnego twardego lockdownu. Nawet jeśli rząd zdecyduje się na poluzowanie obostrzeń to wynika, że dzieci nie wrócą do szkół, przedszkoli i żłobków przynajmniej do 25 kwietnia.

Trzecia fala zachorowań nie zwalnia tempa. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 24 856 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Najwięcej z nich pochodzi z woj. śląskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego.

Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >