BiznesINFO.pl
cash-register-5610295 960 720

www.pixabay.com

Limit obrotów na kasę fiskalną

4 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Polak Olga

Udostępnij:

Niektórzy przedsiębiorcy mają obowiązek prowadzenia ewidencji swojej sprzedaży na kasie fiskalnej. Niektórzy z nich podlegają jednak zwolnieniom z tego obowiązku na mocy rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas rejestrujących Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. 2018 poz. 2519). W akcie prawnym istnieją zapisy zarówno o zwolnieniach ze względu na osiągnięty obrót, jak i ze względu na rodzaj wykonywanej czynności. Z artykułu dowiesz się, kogo dotyczą zwolnienia i jak ustalić limit obrotów na kasę fiskalną.


Zwolnienie na kasę fiskalną w związku z limitem obrotu

Zgodnie z przepisami przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż na rzecz osób prywatnych i rolników ryczałtowych, może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej, jeśli nie przekroczył limitu obrotów określonego w ustawie. Limit ten wynosi 20 000 zł.

Podatnik kontynuujący sprzedaż, może skorzystać z omawianego zwolnienia w przypadku, gdy w poprzednim roku podatkowym kwota obrotu nie przekroczyła 20 000 zł. W momencie przekroczenia limitu obrotów, przedsiębiorca jest zobligowany do zakupu kasy fiskalnej w ciągu 2 miesięcy – licząc od końca miesiąca, w którym stracił prawo do zwolnienia. Podatnik objęty obowiązkiem posiadania kasy online może liczyć na otrzymanie ulgi na zakup kasy. Kwota ulgi to 90% wartości kasy (nie więcej jednak niż 700 zł).


Grupy podatników zwolnione z kas fiskalnych?

Istnieje kilka grup podatników, dla których omawiane zwolnienia nie mają zastosowania. I tacy podatnicy, rozpoczynając sprzedaż towarów lub usług na rzecz osób prywatnych i rolników ryczałtowych, muszą posiadać kasę fiskalną bez względu na uzyskany obrót. Dotyczy to np. przedsiębiorców sprzedających: paliwo, perfumy, silniki i części do silników, sprzęt fotograficzny, radiowy i telewizyjny oraz wyroby tytoniowe i alkoholowe. Zwolnienia nie obowiązują również w przypadku świadczenia usług gastronomicznych, kosmetycznych, fryzjerskich, prawniczych, lekarskich, a także przewozów pasażerskich w komunikacji samochodowej, wymiany opon oraz naprawy pojazdów silnikowych i motorowerowych.


Obliczanie obrotu uprawniającego do zwolnienia

Aby obliczyć obrót uprawniający do skorzystania ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, wystarczy zsumować całościowy obrót ze sprzedaży na rzecz osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych. Jeśli przedsiębiorca prowadzi w tym samym czasie sprzedaż na rzecz osób prowadzących działalność gospodarczą, musi pamiętać, iż obrót z tego tytułu nie wlicza się do kwoty uprawniającej do zwolnienia z obowiązku stosowania kas. Ustalając obrót uprawniający do zwolnienia z kasy fiskalnej, należy przyjąć obrót netto, czyli bez podatku VAT. W przypadku, osób zwolnionych z VAT, trzeba wziąć pod uwagę całą wartość sprzedaży na rzecz osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych.

Limit obrotów a kontynuacja sprzedaży lub rozpoczęcie sprzedaży

Jeśli w poprzednim roku swojej działalności przedsiębiorca nie przekroczył limitu 20 000 zł z tytułu sprzedaży towarów lub usług, nie musi przeliczać limitu proporcjonalnie. Nie ma tu znaczenia czy sprzedaż będzie dokonywana przez cały rok czy od połowy roku. Limit stanowi pełna kwota 20 000 zł. Ale jeśli rozpoczynamy sprzedaż na rzecz osób prywatnych w danym roku podatkowym, limit zwolnienia należy ustalić na podstawie przewidywanego obrotu ze sprzedaży, proporcjonalnie do czasu sprzedaży w danym roku podatkowym. W momencie, kiedy rozpoczynamy sprzedaż w trakcie roku np. w październiku, w kolejnym roku nie trzeba dokonywać przeliczeń.

Podobne artykuły

Zinu

Handel

Ofensywa Zinu. Otwarto drugi bezobsługowy sklep firmy, ma mieć koncesję na alkohol

Czytaj więcej >
Biedronka zaszczepi pracowników

Handel

Biedronka zabiera się za szczepienie swoich pracowników. Inne wielkie sieci też mają dołączyć

Czytaj więcej >
fot. pixabay/pascalkoenig

Handel

HalfPrice ma być wielkim sukcesem. CCC rzuca wyzwanie TK Maxx

Czytaj więcej >
Marek Bazak/EAST NEWS

Handel

Regionalne pieczywo w Lidlu. Sieć nawiązała współpracę z miejscowymi dostawcami

Czytaj więcej >
Audi przejęcie akcji

Handel

Audi może wkrótce zmienić właściciela. Jeden z koncernów chce wykupić wszystkie akcje niemieckiego giganta

Czytaj więcej >
Lidl obniży ceny części produktów

Handel

Lidl wprowadza zmiany cen w związku z innymi stawkami VAT. Sieć już poinformowała klientów

Czytaj więcej >