PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Banknoty Narodowego Banku Polskiego
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 28 Października 2020

Banki szykują się na kolejne dokręcenie śruby. Utrudnienia w dostępie do pieniędzy czekają wiele osób

Kredyty znów mogą być trudniej dostępne dla klientów banków. Niestety, ale jak się okazuje, druga fala pandemii oraz kolejne obostrzenia mogą wpłynąć także na politykę kredytową banków. Wszystko ma rozwiązać się w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Kredyty znów trudniej dostępne

Kredyty mogą znów być trudniej dostępne dla klientów banków. Jak wynika z najnowszych danych, we wrześniu banki udzieliły mniej kredytów gotówkowych w niż analogicznym okresie rok temu. Co więcej, kwota udzielanych kredytów także zmalała.

- Głównym czynnikiem oddziałującym zarówno na popyt, jak i na podaż kredytów jest bardzo duża niepewność dotycząca dalszego przebiegu pandemii i jej bezpośredniego wpływu na sytuację gospodarczą i społeczną [...] w takich warunkach banki ostrożnie podchodzą do kredytowania, mówi w rozmowie z agencją Newseria Biznes dr hab. Waldemar Rogowski, prof. SGH i główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Okres ochrony już minął. Teraz Polacy z długami muszą spodziewać się odcięcia prąduOkres ochrony już minął. Teraz Polacy z długami muszą spodziewać się odcięcia prąduCzytaj dalej

Banki udzieliły o ponad 20 proc. mniej kredytów gotówkowych oraz kart kredytowych. Co więcej, o 5,1 proc. spadło udzielanie kredytów hipotecznych, natomiast zaskakującym jest fakt, że o kilka procent wzrosła sprzedaż ratalna. Spadła także wartość udzielanych kredytów, jednakże wzrosły kwot spłat ratalnych.

- Łącznie w trzech pierwszych kwartałach tego roku spadek liczby udzielonych kredytów gotówkowych wynosi 30,5 proc., natomiast ich wartość spadła o 31,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej, mówi prof. Rogowski i dodaje, że wzrosła także dynamika ratalna i wyniosła 1,4 proc. w ujęciu liczbowym i 0,8 proc. w ujęciu wartościowym.

Eksperci wskazują, że wnioski o przyznanie kredytów konsumpcyjnych rozpatrywane są bardzo szybko, dlatego zebrane dane pokazują rzeczywistą sytuację w tym sektorze. Zgoła inaczej wygląda sytuacja w kwestii kredytów hipotecznych. Tutaj klienci na rozpatrzenie wniosku muszą czekać nawet kilka tygodni, więc dane pokazują sytuację mającą miejsce w lipcu i sierpniu.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Od wtorku nowe przepisy. Na zwolnienie z podatku załapie się znacznie więcej Polaków
2. Wszyscy przegapili informację. Sanepid pyta o miejsce na zbiorowe mogiły. Przerażające doniesienia
3. Seniorzy zostaną z niczym. Sejm zadecydował, że dodatkowe pieniądze na pandemię nie będą potrzebne

Kredyty a efekt pandemii

- We wrześniu tego roku na rynku kredytów mieszkaniowych nadal obserwowaliśmy - choć niższe - to jednak nadal ujemne wartości. W sumie w pierwszych dziewięciu miesiącach br. banki udzieliły 160,1 tys. kredytów mieszkaniowych, co oznacza ponad 11-proc. spadek w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Łączna wartość tych kredytów sięgnęła 46,16 mld zł, co też oznacza spadek o 5,4 proc., mówi prof. Rogowski. Z czego to wynika?

Kredyty udzielone do września tego roku w większości przekroczyły kwotę 350 tys. zł. Analityk BIK zwraca także uwagę na to, że kwestie udzielania kredytów zależą od zachowania klientów i banków. Te ostatnie we wrześniu poluzowały wymagania dotyczące wkładu własnego, a także zaczęły honorować dochody z umów cywilnoprawnych.

Całkowity lockdown jeszcze w tym tygodniu? Premier ma czekać tylko na jedną informacjęCałkowity lockdown jeszcze w tym tygodniu? Premier ma czekać tylko na jedną informacjęCzytaj dalej

- Trudno prognozować w tej chwili sytuację na rynku kredytowym, bo ona jest bardzo dynamiczna, a po drugie - zdeterminowana sytuacją pandemiczną i obostrzeniami. Wprowadzany właśnie soft lockdown w najbliższych miesiącach raczej negatywnie wpłynie na akcję kredytową, zaznacza. Zdaniem eksperta obecna sytuacja nie sprzyja udzielaniu kredytów, a także sami jego biorcy wstrzymają się z decyzją o kilka miesięcy.

- Wakacjami kredytowymi było objętych łącznie 924 tys. rachunków kredytowych i pożyczkowych dla klientów indywidualnych - z czego większość stanowiły kredyty gotówkowe (około 70,6 proc.) i mieszkaniowe (ok. 22,5 proc.). W obu przypadkach wakacjami objętych było około 8 proc. wszystkich czynnych rachunków kredytowych, czyli pozostających obecnie w spłacie. Natomiast w ujęciu wartościowym wakacjami została objęta kwota 79,5 mld zł, z czego 70,3 proc. to zadłużenie tylko z tytułu kredytów mieszkaniowych, mówi prof. Rogowski. Jego zdaniem kluczowe w tej kwestii jest spłacanie zobowiązań po zakończeniu wakacji.

Kinga Duda wreszcie przemówiła. Córka prezydenta wyraziła swoje zdanie o aborcjiKinga Duda wreszcie przemówiła. Córka prezydenta wyraziła swoje zdanie o aborcjiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zdewastowali pomnik AK przed Sejmem. Reakcja była natychmiastowa, jest pilny apel
  2. Zacznie się już w poniedziałek. Polacy powinni być przygotowani
  3. ZUS wstrzymał bardzo ważną usługę. Terminu jej wznowienia zakład niestety nie podał
  4. Oszuści żerują na strajku kobiet. Za pomocą nieistniejących nagrań wyłudzają twoje dane
  5. Ruszyły kontrole w całej Polsce. Urzędnicy sprawdzą dokładnie jak wydajesz pieniądze
  6. Marcin Najman nie mógł wytrzymać. Zaatakował słynnego, polskiego dziennikarza, "jesteś zerem" (FOTO)
  7. Niesamowita kawa po turecku jak żadna inna pobudza, rozgrzewa i wzmacnia odpornośc. Swój cudowny smak zawdzięcza aromatycznej przyprawie
Czas został tylko do 30 listopada. Objętych 1,5 mln gospodarstw w PolsceCzas został tylko do 30 listopada. Objętych 1,5 mln gospodarstw w PolsceCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News