Kradzież pojazdu, który był ubezpieczony, musi się skończyć odszkodowaniem, niezależnie od tego, czy miałeś kluczyki, czy nie
Pexels
Autor Stanisław Węgrowski - 10 Stycznia 2020

Zgubiłeś kluczyk do samochodu? I tak powinieneś dostać odszkodowanie za kradzież

Ubezpieczyciel musi wypłacić odszkodowanie, nawet jeśli ubezpieczony zadeklarował posiadanie dwóch kluczyków, a tak naprawdę miał jeden. Tak orzekł Sąd Apelacyjny. Ważne jest, czy kradzież pojazdu była powiązana z brakiem kluczyków - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Kradzież pojazdu? Warto być ubezpieczonym

Sprawa opisywana przez “DGP” dotyczyła motocykla, jednak będzie mieć też zastosowanie przy samochodach. Pojazd był ubezpieczony od zdarzeń losowych na kwotę 77 tys. zł. Właściciel wskazał w polisie, że posiada dwa oryginalne komplety kluczyków. Pod koniec grudnia 2015 roku pojazd został skradziony, jednak dochodzenie umorzono z powodu niewykrycia sprawcy kradzieży. Właściciel zaznaczył w zgłoszeniu, że początku posiadania pojazdu ma jeden klucz oryginalny oraz kolejny dorabiany.

Z tego powodu zakład ubezpieczeń odmówił mężczyźnie wypłaty odszkodowania. Sprawa musiała trafić do sądu. “Zarówno sądy - pierwszej, jak i drugiej instancji - uznały, że choć należy podawać prawdziwe informacje przy zawieraniu umowy ubezpieczenia, a w razie zmiany stanu rzeczywistego (np. zgubienie klucza) powiadomić o tym ubezpieczyciela, to sam fakt błędu lub przeoczenia nie uniemożliwia jeszcze uzyskania odszkodowania” - pisze “DGP”.

Zła deklaracja? Odszkodowanie i tak Ci przysługuje

Choć deklaracja braku obydwu kompletów kluczy mogła wpłynąć na ocenę ryzyka kradzieży i wysokość składek ubezpieczeniowych, to żeby taka okoliczność była wystarczająca od odmowy przyznania odszkodowania, należałoby wykazać istnienie związku przyczynowego pomiędzy faktem zatajenia informacji o braku drugiego kompletu kluczy a zaistnieniem szkody, jaką była kradzież. Podczas dochodzenia okazało się, że właściciel nigdy nie posiadał drugiego kompletu kluczy.

Nie wszyscy załapią się na rekompensaty za ceny prądu. Wielu obejdzie się smakiemNie wszyscy załapią się na rekompensaty za ceny prądu. Wielu obejdzie się smakiemCzytaj dalej

Drugi komplet prawdopodobnie został w Stanach Zjednoczonych, u poprzedniego właściciela, a przecież ciężko sobie wyobrazić, że ktoś specjalnie przyleciał do Polski, aby ukraść pojazd. “Taka hipotetyczna możliwość, zgodnie z zasadami doświadczenia życiowego, jawi się wręcz jako nierealna, tym bardziej że ustalono, iż w celu kradzieży złodziej przełamał kłódkę” - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka, Lidl i Auchan może czekać kryzys. Będzie jeszcze gorzej
  2. Nieleczony kaszel może prowadzić do poważnych chorób. Nie powinniśmy go bagatelizować
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. Nagły zwrot akcji w sprawie emerytur. Ponad milion Polaków dostanie dodatkowy 1000 złotych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News