BiznesINFO.pl
pixabay, jarmoluk

pixabay, jarmoluk

Konto bankowe z rosnącymi opłatami. Podwyżek nie da się uniknąć

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Polacy uwielbiają darmowe prowadzenie konta bankowego. Przywykli do tego już najmłodsi, nad których kontem bankowym pieczę sprawują opiekunowie prawni, studenci, a nawet emeryci. Eksperci ostrzegają, że era darmowych kont bankowych odchodzi do przeszłości.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda sytuacja dotycząca kont bankowych

  • Z czego wynika konieczność podwyżek opłat

  • Czy istnieje szansa na zmianę trendu

Konta bankowe już płatne

Związek Banków Polskich w najnowszym raporcie prognozuje, że Polaków czekają zmiany w zakresie finansów i bankowości. ZBP informuje wprost: koniec z darmową bankowością, a zmiany w tym obszarze są koniecznością.

Eksperci podkreślają, że w związku z obecną sytuacją na rynku, podmioty bankowe będą zmuszone nie tylko do podwyżek obecnych opłat, ale zmiany częstotliwości ich pobierania, a nawet wprowadzenia nowych.

Postępowanie banków zakresie kont bankowych uwarunkowane jest obecną sytuacją na rynku. Niemal zerowe oprocentowanie lokat, a przez to zmniejszone zainteresowanie klientów oraz niskie stopy procentowe to jedne z głównych powodów, przez które banki sięgają do kieszeni klientów.

Wielu ekspertów wskazuje, że polska bankowość zmierza do modelu prowizyjnego, który obecny jest w wielu krajach zachodnich. Dotychczasowy model polskiej bankowości opierał się w dużej mierze na odsetkach.

Jak informuje ZBP w swoim raporcie, niemal 70 proc. dochodów banków działających na rynku polskim generowanych jest z odsetek. W związku z obecną sytuacją, ZBP podkreśla, że banki będą musiały zwracać uwagę na dochody pozaodsetkowe.

Konta bankowe ze zmianami

"Ultraniskie stopy procentowe są wyzwaniem dla sektora bankowego. Wymuszają one zmniejszenie rozpiętości między oprocentowaniem kredytów i depozytów" - pisze ZBP i dodaje, że model prowizyjny od kilku lat jest wprowadzany z strefie euro.

W Polsce ze zmianami systemowymi mamy do czynienia od 2020 r. Wówczas opłaty bankowe zaczęły nieznacznie piąć się w górę. Polacy od tamtej pory płacą więcej m.in.: za prowadzenie konta czy przelewy tradycyjne i natychmiastowe.

ZBP podkreślił, że dochody prowizyjne zwiększyły się o kilkanaście procent, jednakże inne dochody pozaodsetkowe uległy zmniejszeniu. Wygląda na to, że karuzela opłat bankowych się rozkręciła i nic nie wskazuje na to, aby miała się zatrzymać.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

konta bankoweOpłata

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

ZUS apeluje o ostrożność. Chodzi o Twoje bezpieczeństwo finansowe

Czytaj więcej >
Faktura VAT marża – co to jest i jak odliczyć podatek?

Finanse

Ministerstwo Finansów wprowadzi zmiany w systemie faktur elektronicznych

Czytaj więcej >

Finanse

Przeciętny rachunek świąteczny wyniesie blisko 1,5 tys. złotych

Czytaj więcej >
Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych po 3 kwartałach 2022 roku

Czytaj więcej >
15. emerytura stanie się faktem? Prezes ZUS zaskoczyła wyznaniem o dodatkowych pieniądzach dla seniorów

Finanse

Będzie wyższa waloryzacja emerytur. Powodem inflacja

Czytaj więcej >

Finanse

Dodatkowy podatek obciąży wynajmujących mieszkania. To efekt Polskiego Ładu

Czytaj więcej >