BiznesINFO.pl
pixabay, jarmoluk

pixabay, jarmoluk

Konto bankowe z rosnącymi opłatami. Podwyżek nie da się uniknąć

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Polacy uwielbiają darmowe prowadzenie konta bankowego. Przywykli do tego już najmłodsi, nad których kontem bankowym pieczę sprawują opiekunowie prawni, studenci, a nawet emeryci. Eksperci ostrzegają, że era darmowych kont bankowych odchodzi do przeszłości.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda sytuacja dotycząca kont bankowych

  • Z czego wynika konieczność podwyżek opłat

  • Czy istnieje szansa na zmianę trendu

Konta bankowe już płatne

Związek Banków Polskich w najnowszym raporcie prognozuje, że Polaków czekają zmiany w zakresie finansów i bankowości. ZBP informuje wprost: koniec z darmową bankowością, a zmiany w tym obszarze są koniecznością.

Eksperci podkreślają, że w związku z obecną sytuacją na rynku, podmioty bankowe będą zmuszone nie tylko do podwyżek obecnych opłat, ale zmiany częstotliwości ich pobierania, a nawet wprowadzenia nowych.

Postępowanie banków zakresie kont bankowych uwarunkowane jest obecną sytuacją na rynku. Niemal zerowe oprocentowanie lokat, a przez to zmniejszone zainteresowanie klientów oraz niskie stopy procentowe to jedne z głównych powodów, przez które banki sięgają do kieszeni klientów.

Wielu ekspertów wskazuje, że polska bankowość zmierza do modelu prowizyjnego, który obecny jest w wielu krajach zachodnich. Dotychczasowy model polskiej bankowości opierał się w dużej mierze na odsetkach.

Jak informuje ZBP w swoim raporcie, niemal 70 proc. dochodów banków działających na rynku polskim generowanych jest z odsetek. W związku z obecną sytuacją, ZBP podkreśla, że banki będą musiały zwracać uwagę na dochody pozaodsetkowe.

Konta bankowe ze zmianami

"Ultraniskie stopy procentowe są wyzwaniem dla sektora bankowego. Wymuszają one zmniejszenie rozpiętości między oprocentowaniem kredytów i depozytów" - pisze ZBP i dodaje, że model prowizyjny od kilku lat jest wprowadzany z strefie euro.

W Polsce ze zmianami systemowymi mamy do czynienia od 2020 r. Wówczas opłaty bankowe zaczęły nieznacznie piąć się w górę. Polacy od tamtej pory płacą więcej m.in.: za prowadzenie konta czy przelewy tradycyjne i natychmiastowe.

ZBP podkreślił, że dochody prowizyjne zwiększyły się o kilkanaście procent, jednakże inne dochody pozaodsetkowe uległy zmniejszeniu. Wygląda na to, że karuzela opłat bankowych się rozkręciła i nic nie wskazuje na to, aby miała się zatrzymać.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Pekao ostatecznie przejmuje Idea Bank

Finanse

Idea Bank znika z polskiego rynku. Pekao zaczyna migracje klientów

Czytaj więcej >
Prezydent Duda, emerytury stażowe

Finanse

Doradca prezydenta ostrożnie o emeryturach stażowych. Pomysł wypali?

Czytaj więcej >
Ostatni dzwonek dla produkujących wyroby z akcyzą

Finanse

Do końca czerwca możesz zgłosić się do rejestru. Później nie wyprodukujesz produktów obłożonych akcyzą

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Kobieta pobierajaca gotowke z bankomatu Euronetu

Finanse

Santander zaskoczył klientów ogromną awarią. Z kont pobrał 100 razy więcej

Czytaj więcej >
Biznes Info

Finanse

Ulga podatkowa na 500 zł. Odebrać mogą tylko kierowcy

Czytaj więcej >

Finanse

Kreatywna księgowość – czym jest i co ma na celu

Czytaj więcej >