Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Konto bankowe z rosnącymi opłatami. Podwyżek nie da się uniknąć
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 20.05.2021 02:00

Konto bankowe z rosnącymi opłatami. Podwyżek nie da się uniknąć

pixabay, jarmoluk
pixabay, jarmoluk

Polacy uwielbiają darmowe prowadzenie konta bankowego. Przywykli do tego już najmłodsi, nad których kontem bankowym pieczę sprawują opiekunowie prawni, studenci, a nawet emeryci. Eksperci ostrzegają, że era darmowych kont bankowych odchodzi do przeszłości.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda sytuacja dotycząca kont bankowych

  • Z czego wynika konieczność podwyżek opłat

  • Czy istnieje szansa na zmianę trendu

Konta bankowe już płatne

Związek Banków Polskich w najnowszym raporcie prognozuje, że Polaków czekają zmiany w zakresie finansów i bankowości. ZBP informuje wprost: koniec z darmową bankowością, a zmiany w tym obszarze są koniecznością.

Eksperci podkreślają, że w związku z obecną sytuacją na rynku, podmioty bankowe będą zmuszone nie tylko do podwyżek obecnych opłat, ale zmiany częstotliwości ich pobierania, a nawet wprowadzenia nowych.

Postępowanie banków zakresie kont bankowych uwarunkowane jest obecną sytuacją na rynku. Niemal zerowe oprocentowanie lokat, a przez to zmniejszone zainteresowanie klientów oraz niskie stopy procentowe to jedne z głównych powodów, przez które banki sięgają do kieszeni klientów.

Wielu ekspertów wskazuje, że polska bankowość zmierza do modelu prowizyjnego, który obecny jest w wielu krajach zachodnich. Dotychczasowy model polskiej bankowości opierał się w dużej mierze na odsetkach.

Jak informuje ZBP w swoim raporcie, niemal 70 proc. dochodów banków działających na rynku polskim generowanych jest z odsetek. W związku z obecną sytuacją, ZBP podkreśla, że banki będą musiały zwracać uwagę na dochody pozaodsetkowe.

Konta bankowe ze zmianami

"Ultraniskie stopy procentowe są wyzwaniem dla sektora bankowego. Wymuszają one zmniejszenie rozpiętości między oprocentowaniem kredytów i depozytów" - pisze ZBP i dodaje, że model prowizyjny od kilku lat jest wprowadzany z strefie euro.

W Polsce ze zmianami systemowymi mamy do czynienia od 2020 r. Wówczas opłaty bankowe zaczęły nieznacznie piąć się w górę. Polacy od tamtej pory płacą więcej m.in.: za prowadzenie konta czy przelewy tradycyjne i natychmiastowe.

ZBP podkreślił, że dochody prowizyjne zwiększyły się o kilkanaście procent, jednakże inne dochody pozaodsetkowe uległy zmniejszeniu. Wygląda na to, że karuzela opłat bankowych się rozkręciła i nic nie wskazuje na to, aby miała się zatrzymać.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]