Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Koniec z abonamentem RTV? Szykuje się rewolucja, opłatę pobiorą prosto z kont Polaków
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 24.12.2023 11:14

Koniec z abonamentem RTV? Szykuje się rewolucja, opłatę pobiorą prosto z kont Polaków

Telewizor
Iberion

Pojawił się nowy pomysł na reformę abonamentu RTV. Grupa ekspertów z byłym prezesem TVP Janem Dworakiem na czele opracowała projekt zmian. Zakłada on wdrożenie nowej metody ściągania opłat.

Kwestia abonamentu

Abonament radiowo-telewizyjny jest jedną z bardziej kontrowersyjnych opłat w Polsce. Pomimo, że istnieje obowiązek rejestracji odbiorników oraz uiszczania opłat co miesiąc lub co roku, wielu Polaków postępuje wbrew prawu i nie rejestruje odbiorników ani nie opłaca abonamentu.

Sporo zdenerwowania wprowadzają również kontrole, za które odpowiadają pracownicy Poczty Polskiej. Jest ich jednak niewielu w skali całego kraju, zaś takiemu kontrolerowi można po prostu odmówić wejścia do mieszkania.

Zrobisz to i nic nie zapłacisz na płatnym parkingu. Sposób jest prosty i legalny

Jest nowy pomysł

Problemowi związanemu z abonamentem próbowano wielokrotnie zaradzić. Teraz jednak, jak podaje serwis fakt.pl, pojawił się zupełnie nowy projekt. Opracowała go grupa ekspertów pod przewodnictwem byłego prezesa TVP, Jana Dworaka.

Projekt zmian zakłada, że abonament w obecnej formie zostałby zlikwidowany. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba byłoby płacić już cokolwiek - planowane jest bowiem wprowadzenie składki audiowizualnej, pobieranej od podatników i firm.

Składka zamiast abonamentu

Według pomysłu zespołu Dworaka, składka pobierana razem z zaliczką na poczet podatku dochodowego wynosiłaby ok. 8-9 zł. Uiszczaliby ją wszyscy - z drobnymi wyjątkami.

Z konieczności opłacania składki zwolnionych byłoby kilka grup osób. Przede wszystkim, nie płaciliby jej bezrobotni, osoby z rentą, osoby poniżej 26 roku życia i powyżej 75 roku życia, osoby uczące się oraz ci, których pensja jest niższa od płacy minimalnej.

Źródło: fakt.pl