BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rewolucja w kodeksie pracy. Zmiany dotyczą wszystkich Polaków

25 Września 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

W 2020 roku ma dojść do rewolucyjnych zmian w kodeksie pracy. PiS ma dużo pomysłów, a prawo pracy ma zostać wywrócone do góry nogami. Jednak by do zapowiadanych zmian doszło, musi zostać spełniony jeden warunek - muszą wygrać wybory.

Kodeks pracy dla pracowników i pracodawców

Do zmian w polskim prawie pracy miało dojść już w 2018 roku. Jednak rząd na przestrzenii dwóch ostatnich lat zajmował się raczej mniej palącymi kwestiami i przyjmował ustawy związane z prawem pracy o mniejszym znaczeniu. W przyszłym roku ma się to zmienić, a za jeden z głównych celów rząd postawił sobie reformę ZUS oraz stworzenie oddzielnego kodeksu dla pracowników i pracodawców.

Kodeks pracy przejdzie zmiany

Poprawa stanu ZUS ma polegać na powiększeniu wpływów z obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne. By tak się stało, wszystkie umowy będą musiały zostać objęte składkami - czyli będzie to dotyczyć również umów śmieciowych.

Rząd zamierza też wprowadzić nowe zasady rozliczania należności za godziny nadliczbowe. Obecnie są one wypłacane jako część wynagrodzenia pod koniec każdego miesiąca, w przyszłości będą zbierane na specjalnym koncie rozliczeniowym i wydawane jako ekwiwalent za zaległy urlop bądź należność za czas przestoju w przedsiębiorstwie. 

Oprócz tego nadal możliwe jest przyjęcie projektu, który polega na wyrównaniu czasu urlopu wypoczynkowego dla wszystkich pracowników. Staż pracy nie będzie miał znaczenia. Zmianie ma też ulec sposób ubiegania się o urlop na żądanie. W przypadku niewykorzystanych dni urlopu aby pracownik mógł z nich skorzystać, będzie musiał zgłosić chęć skorzystania co najmniej 24 godziny przed, co jest dosyć zaskakujące, bo zaprzecza instytucji urlopu na żądanie i mimo, że dla pracodawców będzie to bardziej komfortowe, to dla pracowników już nie.

Kodeks pracy zmieni się w przyszłym roku

Od 2020 roku mają obowiązywać modyfikacje dotyczące elementów wynagrodzenia, które wchodzą w skład minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obecny system był dosyć niesprawiedliwy i premiował osoby rozpoczynające karierę, a nie urzędników z długim stażem. W płacy minimalnej nie będzie już uwzględniany dodatek stażowy. Projekt został stworzony już dwa lata temu, jednak ze względu na wysokie koszta, jakie poniesie państwo, wejdzie w życie dopiero od 1 stycznia.

Nowelizacji ulegnie też prawo o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Dotyczy to modyfikacji urlopów i przepisów na temat dyskryminacji i mobingu. Zmieniły się też zasady korzystania z urlopów macierzyńskich i rodzicielskich. Z kolei nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia sprawi, że urzędy nie będą musiały profilować zarejestrowanych i że pomoc będzie udzielana szybciej.

To, czy projekty Prawa i Sprawiedliwości zostaną zrealizowane, zależy od najbliższych wyborów parlamentarnych. Jeśli parta Jarosława Kaczyńskiego wywalczy następną kadencję, kodeks pracy przejdzie prawdziwą rewolucję. Wybory parlamentarne odbędą się 13 października.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >