BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Rewolucja w kodeksie pracy. Zmiany dotyczą wszystkich Polaków

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Kodeks pracy dla pracowników i pracodawców

Do zmian w polskim prawie pracy miało dojść już w 2018 roku. Jednak rząd na przestrzenii dwóch ostatnich lat zajmował się raczej mniej palącymi kwestiami i przyjmował ustawy związane z prawem pracy o mniejszym znaczeniu. W przyszłym roku ma się to zmienić, a za jeden z głównych celów rząd postawił sobie reformę ZUS oraz stworzenie oddzielnego kodeksu dla pracowników i pracodawców.

Kodeks pracy przejdzie zmiany

Poprawa stanu ZUS ma polegać na powiększeniu wpływów z obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne. By tak się stało, wszystkie umowy będą musiały zostać objęte składkami - czyli będzie to dotyczyć również umów śmieciowych.

Rząd zamierza też wprowadzić nowe zasady rozliczania należności za godziny nadliczbowe. Obecnie są one wypłacane jako część wynagrodzenia pod koniec każdego miesiąca, w przyszłości będą zbierane na specjalnym koncie rozliczeniowym i wydawane jako ekwiwalent za zaległy urlop bądź należność za czas przestoju w przedsiębiorstwie. 

Oprócz tego nadal możliwe jest przyjęcie projektu, który polega na wyrównaniu czasu urlopu wypoczynkowego dla wszystkich pracowników. Staż pracy nie będzie miał znaczenia. Zmianie ma też ulec sposób ubiegania się o urlop na żądanie. W przypadku niewykorzystanych dni urlopu aby pracownik mógł z nich skorzystać, będzie musiał zgłosić chęć skorzystania co najmniej 24 godziny przed, co jest dosyć zaskakujące, bo zaprzecza instytucji urlopu na żądanie i mimo, że dla pracodawców będzie to bardziej komfortowe, to dla pracowników już nie.

Kodeks pracy zmieni się w przyszłym roku

Od 2020 roku mają obowiązywać modyfikacje dotyczące elementów wynagrodzenia, które wchodzą w skład minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obecny system był dosyć niesprawiedliwy i premiował osoby rozpoczynające karierę, a nie urzędników z długim stażem. W płacy minimalnej nie będzie już uwzględniany dodatek stażowy. Projekt został stworzony już dwa lata temu, jednak ze względu na wysokie koszta, jakie poniesie państwo, wejdzie w życie dopiero od 1 stycznia.

Nowelizacji ulegnie też prawo o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Dotyczy to modyfikacji urlopów i przepisów na temat dyskryminacji i mobingu. Zmieniły się też zasady korzystania z urlopów macierzyńskich i rodzicielskich. Z kolei nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia sprawi, że urzędy nie będą musiały profilować zarejestrowanych i że pomoc będzie udzielana szybciej.

To, czy projekty Prawa i Sprawiedliwości zostaną zrealizowane, zależy od najbliższych wyborów parlamentarnych. Jeśli parta Jarosława Kaczyńskiego wywalczy następną kadencję, kodeks pracy przejdzie prawdziwą rewolucję. Wybory parlamentarne odbędą się 13 października.

Tagi:

wybory parlamentarneWyboryrząd

Podobne artykuły

Finanse

Zarobisz więcej i nie zapłacisz podatku. Ze specjalnej ulgi korzystają ok. 2 mln młodych pracowników
Czytaj więcej >

Praca

Polska firma szuka pracowników. Zatrudnienie znajdzie nawet 3 tys. osób
Czytaj więcej >

Finanse

Nowy ważny obowiązek w ZUS. Wielu Polaków musi go wypełnić do 22 maja
Czytaj więcej >

Praca

Drukowanie sms-ów pracowniczych. Przepisy dotyczące pracy zdalnej mogą prowadzić do kuriozalnych sytuacji
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Krótszy tydzień pracy w Polsce. Złożono projekt ustawy
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Wydłużenie tygodnia pracy do 69 godzin. Nowy pomysł polityków. Rząd ma już gotowy projekt
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]