BiznesINFO.pl
Kaufland sprzedawał mięso ze śrubą

Pixinio/Leon Brooks/CC0

Klient Kauflanda kupił karkówkę i znalazł w niej śrubę. Sklep zaproponował w zamian bony

30 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Nietypowa sytuacja spotkała klienta sieci handlowej Kaufland. Pan Łukasz z Piły znalazł w karkówce śrubę. Natychmiast zgłosił defekt do sklepu i producenta. Kaufland zaproponował mu w zamian bony na zakupy. Mężczyzna nie kryje oburzenia obrotem całej spra

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jakim produkcie klient znalazł śrubę

  • Co zaoferował mu Kaufland

  • Jaka była reakcja producenta

Kaufland rekompensuje błąd producenta bonami na zakupy

Kaufland to jedna z najbardziej popularnych sieci handlowych w Polsce, która od kilku lat depcze po piętach liderom - Lidlowi i Biedronce. Sieciówka posiada w naszym kraju prawie 220 sklepów. Do jednego z nich, zlokalizowanego w Pile, wybrał się niedawno pan Łukasz, którego historię przytacza „Gazeta Lubuska”. Wizyta w hipermarkecie przybrała nieoczekiwany obrót.

Po powrocie do domu klient zorientował się, że w zapakowanej próżniowo karkówce wieprzowej jest metalowa śruba z nakrętką. Z jego relacji wynika, że wkręt był dużych rozmiarów.

Okazało się, że mięso pochodziło z Hiszpanii. Za jego produkcję odpowiada firma Cárnicas Cinco Villas S.A.U. Wadliwa okazała się partia F0210405. Pan Łukasz postanowił zgłosić tę nietypową niespodziankę zarówno do sieci handlowej Kaufland, jak i do producenta.

Reakcja sklepu była zaskakująca. Pan Łukasz zdradził, że za zgłoszenie uwagi Kaufland zaoferował mu bon na 30 zł na kolejne zakupy. - Zagrożone było zdrowie i życie ludzkie, które jak widać warte jest 30 zł plus zwrot gotówki za towar - mówił oburzony klient w rozmowie z „Gazetą Lubuską”. Kaufland przekonywał go, że przypadek ma charakter incydentalny.

Jak śruba znalazła się w mięsie, które sprzedaje Kaufland?

- Producent karkówki nie raczył nawet odpisać na email - mówił mężczyzna. Dostawca skierował swoją odpowiedź w tej sprawie bezpośrednio do sieci handlowej Kaufland. Po zgłoszeniu dostawca przeprowadził postępowanie wyjaśniające z osobą, która zajmuje się pakowaniem produktów.

Ustalono, że śruba znalazła się w mięsie w wyniku błędu ludzkiego. - Na terenie zakładu używane są detektory metalu (zarówno w części, w której dochodzi do podziału mięsa, jak i w części, w której jest ono paczkowane). W toku postępowania ustalono, że paczka z kwestionowaną zawartością została odrzucona po kontroli detektorem, jednak na skutek błędu ludzkiego trafiła do sprzedaży - oznajmili w rozmowie z gazetą przedstawiciele sieci handlowej Kaufland.

Dostawca podjął kilka czynności, aby znaleźć źródło problemu. Zorganizowano m.in. spotkanie z innymi pracownikami odpowiedzialnymi za proces paczkowania mięsa. Poza tym przeprowadzono kontrolę wszystkich urządzeń, które są wykorzystywane do pakowania produktów.

W sprawę zaangażował się również lokalny oddział sanepidu. Kilka dni po zgłoszeniu inspektorzy przeprowadzili kontrolę interwencyjną w magazynie, gdzie nie znaleźli wadliwej karkówki.

Okazało się, wszystkie opakowania mięsa zostały sprzedane klientom indywidualnym sieci handlowej Kaufland w trakcie weekendowej promocji. Osoby, które nabyły partię mięsa mogą ją zwrócić i otrzymają należne pieniądze.

Poszkodowany pan Łukasz postanowił poinformować o całym zajściu także instytucje zagraniczne. Zgłoszenie wysłał do Hiszpańskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia i Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności. Pan Łukasz przekonuje, że podmioty podjęły stosowne działania - wadliwa karkówka została wpisana do systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności (RAFF).

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Mecz Polska-Francja kiedy i gdzie obejrzeć? Foto: kadr z meczu reprezentacji Polski na Mundialu 2022, TVP Sport

Polska i Świat

Wiemy ile zarobili piłkarze na mistrzostwach świata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W urzędzie w Poznaniu jest zimno. Lewica skierowała pismo do PIP

Czytaj więcej >
"Wiadomości" TVP znów przeszły same siebie. Manipulatorski pasek uderzył w Donalda Tuska

Polska i Świat

PiS znacznie zwiększy dofinansowanie dla TVP

Czytaj więcej >
Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >