Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Klienci Allegro zagrożeni. Jeden błąd i stracą wszystkie oszczędności
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 13.04.2023 16:39

Klienci Allegro zagrożeni. Jeden błąd i stracą wszystkie oszczędności

Allegro na telefonie
Domena publiczna

Wydawać by się mogło, że oszuści nie odpoczywają - święta wielkanocne już minęły, więc przystąpili do kolejnych ataków. Tym razem na celowniku przestępców są klienci portalu aukcyjnego Allegro.

Oszuści ponownie atakują

Wystarczy nie być ostrożnym, aby dać się nabrać na najnowszy atak oszustów. Niestety, ale wygląda on niemal tak samo, jak poprzednie tego rodzaju.

Sprawę opisał portal Gazeta.pl po opublikowaniu alertu przez CERT Orange Polska. Oszuści rozsyłają za pomocą poczty elektronicznej wiadomości, w których podszywają się pod Allegro.

W ZUS mogą czekać na Ciebie dodatkowe pieniądze. Uważaj jednak, masz ograniczony czas na wniosek

Fałszywa aktualizacja zabezpieczeń

Treść na pierwszy rzut oka może wyglądać niewinnie. Zawiera ona informację, iż należy przeprowadzić aktualizację zabezpieczeń konta Allegro obejmującą aktywację zabezpieczenia C2A.

Jak wynika z informacji Gazety.pl, “aktualizację” przeprowadza się na stronie, do której prowadzi przycisk zawarty w mailu. Jest ona oczywiście fałszywą stroną Allegro, na której oszuści proszą o podanie danych osobowych oraz danych karty płatniczej.

Uniknięcie konsekwencji jest możliwe

Podanie informacji na fałszywej stronie tak, jak życzą tego oszuści, doprowadzi do utraty wszystkich środków z konta bankowego ofiary. Jest to zatem typowy atak phishingowy.

Jak nie dać się nabrać oszustom? Przede wszystkim należy sprawdzać nagłówki wiadomości e-mail oraz adresy stron. Jak przypomina Gazeta.pl, można również skontaktować się z obsługą klienta danej strony aby sprawdzić, czy faktycznie miały miejsce jakiekolwiek problemy techniczne z zabezpieczeniami lub płatnościami.