Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kiedyś straszyły, dziś cieszą oko. Deweloperzy przedstawiają „perełki rewitalizacji”
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 26.03.2023 12:47

Kiedyś straszyły, dziś cieszą oko. Deweloperzy przedstawiają „perełki rewitalizacji”

Browary Warszawskie
Polski Związek Firm Deweloperskich

Polski Związek Firm Deweloperskich informuje, że zwiększa się liczba zrewitalizowanych inwestycji. Na porównawczych fotografiach przedstawia, jak obecnie wyglądają: warszawska kamienica Wolfa Krongolda, krakowski Angel Stradom oraz wielokrotnie nagradzane Browary Warszawskie.

Nowe życie starych budynków

Rewitalizacja jest złożonym procesem, na który składają się czynności urbanistyczne i planistyczne, mające na celu kompleksowe przywrócenie życia obszarom zdegradowanym. Jest to nie tylko remont, modernizacja czy adaptacja danej przestrzeni, ale również ochrona wartości materialnych i kulturowych zabytków oraz poprawienie jakości życia mieszkańców rewitalizowanego obszaru. Dziś prestiż dewelopera nie opiera się już tylko na liczbie sprzedanych mieszkań i fotogaleriach kolejnych realizacji. Na pierwszy plan wysuwa się społeczna odpowiedzialność, komfort mieszkańców, ekologia i dbałość o harmonię inwestycji z otoczeniem – przekonuje Polski Związek Firm Deweloperskich w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Nowe oblicze Browarów Warszawskich

W 1846 roku w obrębie warszawskiej Woli powstał browar Haberbuscha i Schielego – największy w Królestwie Polskim i jeden z największych w ówczesnej Europie. Niestety, II wojna światowa spowodowała zupełne zniszczenie tego rejonu. Po wojnie Browar zmieniał nazwę i właścicieli, ale nigdy nie powrócił do swojej świetności.

Firmie Echo Investment rewitalizacja tego miejsca zajęła siedem lat. Zaledwie w ciągu roku od debiutu inwestycja otrzymała aż 31 nagród. Obecnie jest to miejsce, które wręcz tętni życiem – codziennie przewijają się tu tysiące osób, które mogą skorzystać z szerokiego zaplecza usługowo-gastronomicznego, a to wszystko przy jednoczesnym upamiętnieniu historii. Zabudowania dawnego browaru m.in. zabytkowa Warzelnia, Willa Fabrykanta czy 170-letnie piwnice Leżakowni zostały bowiem pieczołowicie odtworzone.

5 Browary Warszawskie, Echo Investment.jpg
 

Troska o „duchy przeszłości”

W samym sercu Krakowa realizowana jest inwestycja Angel Stradom – XIV budynek już niebawem ma stać się ekskluzywnym kompleksem hotelowo-mieszkalnym. To nie pierwsza tego typu inwestycja grupy Angel Poland Group. Deweloper dał drugie życie także m.in. XVI-wiecznemu spichlerzowi Herren-Malzchoff we Wrocławiu, który dziś, działając jako The Granary Hotel, jest punktem odniesienia dla wszystkich butikowych hoteli w Polsce – informuje Polski Związek Firm Deweloperskich.

2 Angel Stradom, Angel Poland Group.jpg

1 Angel Stradom.jpg

Spektakularna rewitalizacja przedwojennej kamienicy

Kamienica Wolfa Krongolda w Warszawie powstała w latach 1896-1899. Zwyczajowo budynek ten nazywano Pekinem, co w gwarze warszawskiej stanowi określenie przeludnionej kamienicy czynszowej. W ubiegłym roku zakończono przekształcenie nieruchomości w luksusowy apartamentowiec z podziemnym parkingiem. Efekt kilkuletnich prac zapiera dech w piersiach. Obdrapane ściany i okna zasłonięte dyktą zastąpiło znane z przedwojennych fotografii bogactwo zdobień i ornamentów. Powróciły też oryginalne balkony i precyzyjnie odtworzona sztukateria – podkreśla Polski Związek Firm Deweloperskich. 

4 kamienica.jpg