BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Kiedy przedsiębiorca może zawiesić działalność gospodarczą? Wyjaśniamy

17 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Zawieszenie działalności gospodarczej - jak to zrobić, w jakich przypadkach zawiesza się działalność, gdzie złożyć wniosek? Najważniejsze informacje

Zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej - polskie ustawodawstwo przewiduje takie udogodnienie dla przedsiębiorcy. Jeśli nie możesz w najbliższym czasie prowadzić działalności nie musisz koniecznie jej likwidować. Warto zdecydować się na tymczasowe zawieszenie działalności gospodarczej.

Zawieszenie działalności gospodarczej - najczęstsze powody

Zawieszenie działalności to korzystna opcja dla osób, które prowadzą działalność sezonową oraz dla tych, którzy z przyczyn osobistych (jak np. konieczność opieki nad dzieckiem) muszą zrobić przerwę w prowadzeniu swojego biznesu. Często też przedsiębiorcy korzystają z tej możliwości, gdy ich sytuacja finansowa uległa pogorszeniu.

Jak zaznacza Infor, w trakcie zawieszenia wykonywania działalności należy i tak spłacać raty kredytu, jaki został wzięty na działalność firmy czy zobowiązania powzięte w trakcie prowadzenia działalności. Ma prawo równiez ściągać wierzytelności, które powstały w czasie prowadzenia działalności.

Jakie korzyści daje zawieszenie działalności?

Zawieszenie działalności gospodarczej pozwala na skorzystanie w tym okresie z ulgi finansowej i udogodnień podatkowych. Nie można w tym czasie wykonywać działalności, ale za to realizować czynności, które są niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródeł przychodu. Przedsiębiorca zaprzestaje opłacania zaliczek na poczet podatku dochodowego i nie musi również składać deklaracji VAT. Należy pamiętać, że na czas zawieszenia przedsiębiorca zostaje wyrejestrowany z ZUS, co oznacza, że nie musi opłacać składek. Skutkuje to jednak brakiem ubezpieczenia zdrowotnego. Okres zawieszenia działalności nie zalicza się też do lat pracy uprawniających do otrzymania emerytury.

Jak zawiesić działalność gospodarczą? Na ile można zawiesić działalność?

Okres zawieszenia określa przedsiębiorca. Może on zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na czas nieokreślony albo określony, nie krótszy jednak niż 30 dni. Według najnowszych przepisów nawet przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników może zdecydować się na zawieszenie działalności, ale w przypadku gdy jego pracownicy przebywają na urlopie macierzyńskim, wychowawczym czy rodzicielskim, jeśli nie łączą urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu.

Jak zawiesić działalność? Należy złożyć wniosek o zmianę wpisu w CEIDG (formularz CEIDG-1) i zaznaczyć opcję zawieszenia. że chodzi o zawieszenie. Można to zrobić w urzędzie miasta lub gminy, urzędzie dzielnicowym m.st. Warszawy lub Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Wnioskować o zawieszenie działalności gospodarczej można również przez Internet.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >