Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Katechezy kosztują budżet miliardy złotych
Radosław Święcki
Radosław Święcki 10.06.2021 02:00

Katechezy kosztują budżet miliardy złotych

Kosztowne katechezy w Polsce
EastNews/Zofia i Marek Bazak

Temat religii w szkole budzi emocje od samego początku jej przywrócenia, czyli od przeszło 30 lat. Tymczasem z wyliczeń przedstawionych przez przedstawicieli resortu edukacji wynika, że katechezy kosztują budżet państwa ponad 1 mld zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy religia wróciła do szkół

  • Jaki jest koszt tych lekcji dla budżetu państwa

  • Czy religia będzie na maturze

Kosztowna katecheza

W ostatnim czasie głośno było o propozycji Konferencji Episkopatu Polski o dołączeniu religii do katalogu przedmiotów maturalnych. Miałaby ją zdawać młodzież, która ma w planach studia wyższe na wydziałach teologicznych lub katechetycznych wyższych uczelni.

Wygląda jednak na to, że w najbliższym czasie matury z religii nie będzie. Choć z entuzjazmem do propozycji odniósł się były minister edukacji, a obecnie wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, to jak wynika z odpowiedzi na interpelację poselską udzielonej przez Tomasza Rzymkowskiego, innego wiceministra w resorcie, w planie legislacyjnym ministerstwa "nie przewidziano projektu dotyczącego zmian w nauczaniu religii czy egzaminowaniu z tego przedmiotu”.

W cytowanej przez Money.pl odpowiedzi wiceministra na interpelację podkreślono, że jeśli powstanie projekt zmian w tej kwestii, to zostanie opatrzony uzasadnieniem i oceną skutków regulacji, jak również poddany zostanie szerokim konsultacjom społecznym.

Choć matury z religii póki co nie będzie, to propozycja Episkopatu na nowo wywołała dyskusję na temat obecności katechezy w polskich szkołach, a także o jej kosztach.

Jakie są owe koszty? Próbował to ustalić serwis Money.pl. Odpowiedź w tej sprawie z resortu edukacji i nauki nie nadeszła. I tu jednak przydały się archiwalne odpowiedzi na interpelację poselską.

Portal przytacza taką odpowiedź ze strony byłego już wiceszefa resortu edukacji Maciej Kopcia, jakiej udzielił w 2019 roku posłowie Markowi Sowie. Ówczesny wiceminister podkreślał, że wynagrodzenie księży i katechetów jest regulowane przez Kartę Nauczyciela i zależy od stopnia awansu, stąd mógł podać jedynie szacunkowe dane w oparciu o o liczbę etatów nauczycieli religii z Systemu Informacji Oświatowej, a także średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

W 2018 roku - jak podał Kopeć - wydatki publiczne na wynagrodzenia katechetów w szkołach i przedszkolach wyniosły w sumie prawie 1,5 mld zł rocznie.

Przypomnijmy, że lekcje religii wróciły do szkół we wrześniu 1990 roku za czasów pierwszego niekomunistycznego rządu Tadeusza Mazowieckiego. Był to powrót katechezy do placówek edukacyjnych po niemal 30 latach przerwy.

Z opublikowanego pod koniec zeszłego roku sondażu Ipsos dla OKO.press wynikało, że jedynie 27 proc. Polaków opowiada się za utrzymaniem lekcjami religii w szkołach, zaś niemal 70 proc. uważa, że powinny one odbywać się w salach katechetycznych.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: religia